Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

[PRZEDPREMIEROWO] Gdy lekarz staje się pacjentem... "Jeszcze jeden oddech" Paul Kalanithi

dosia1331

Właściwie nie bardzo wiem, co napisać o tej książce, bo wszystko wydaje mi się banalne i niewystarczające. "Jeszcze jeden oddech" to z całą pewnością wyjątkowa, mądra i poruszająca lektura.

DSCN7689

Paul Kalanithi był jednym z najzdolniejszych amerykańskich lekarzy, którego kariera została przerwana przez druzgocącą wiadomość o IV stadium raka płuc. W jednej chwili wybitny neurochirurg stał się pacjentem, ale od zwykłych pacjentów różniła go przede wszystkim większa świadomość, bo doskonale zdawał sobie sprawę, że ma niewiele czasu. Mimo wszystko nie poddał się, nie załamał, rozpoczął walkę z rakiem i szukał różnych medycznych możliwości, by spowolnić rozwój choroby. Paul Kalanithi po wyczerpującej terapii wrócił do zawodu, ale rak zaatakował ze zdwojoną siłą...

"Jeszcze jeden oddech" to szczera, pozbawiona patosu historia nietuzinkowego człowieka, utalentowanego i cenionego neurochirurga, kochającego ojca i męża, który za cel postawił sobie opowiedzenie o trudnej roli lekarza i pacjenta. Paul Kalanithi wspomina początki swojej edukacji, pisze też o fascynacji literaturą, której studiowanie porzucił dla medycyny. Neurochirurgia stała się jego misją, ale literatura nadal odgrywała bardzo ważną rolę w życiu lekarza, zresztą Paul Kalanithi wielokrotnie cytuje fragmenty ulubionych dzieł literackich. Wiadomość o śmiertelnej chorobie nie załamała amerykańskiego lekarza, dramatyczną informację przyjął z godnością i wielką pokorą, a książka "Jeszcze jeden oddech" była nie tylko elementem terapii, ale spełnieniem marzeń o pisaniu.

"Jeszcze jeden oddech" to książka o medycynie i literaturze, ale przede wszystkim jest to opowieść o pięknym odchodzeniu.

Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 28 września 2016 r.
 
Autor: Paul Kalanithi
Tytuł: "Jeszcze jeden oddech"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 234
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo Literackie

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [pozeram strony] *.toya.net.pl

    Ta książka wycisnęła ze mnie morze łez.

  • dosia1331

    Wcale mnie to nie dziwi, mnie też ciężko było czytać tę książkę, zwłaszcza że od początku wiadomo, jak zakończy się ta historia.

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci