Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Nie ma powodu, by bać się Virginii Woolf - "Eseje wybrane" Virginia Woolf

dosia1331

DSCN8910

Pisać tak, jak Virginia Woolf to marzenie każdego pisarza. Ale angielska pisarka nie ma sobie równych i chyba marzeniem ściętej głowy jest jakakolwiek próba mierzenia się z jej talentem. Autorka "Pani Dalloway" to wybitna postać świata literatury, feministka, erudytka, kobieta nietuzinkowa, odważna w swych poglądach i niesamowicie utalentowana prozatorsko. Virginia Woolf to rozmiłowana w literaturze, zakochana w słowach i posiadająca nieprawdopodobny dar budowania pięknych zdań autorka powieści, opowiadań, recenzji, esejów. Jedna z najciekawszych i najważniejszych kobiet w literackim świecie. Lektura jej powieści oraz innych tekstów to czytelnicza uczta, możliwość obcowania z wybitną prozą. Wbrew pozorom jej twórczość wcale nie jest taka trudna, choć przyznać muszę, że wymaga dużego skupienia, pochylenia się nad problemem, rozumienia tekstu również między wierszami. Nie można czytać Virginii Woolf bezrefleksyjnie, do poduszki, dla relaksu, to jest twórczość z najwyższej półki, ambitna, jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna.

Doskonale pamiętam, jakie wrażenie robiłam na bibliotekarkach, które były zaskoczone moją fascynacją Virginią Woolf, bo prośba nastolatki o "Fale", "Panią Dalloway", czy "Do latarni morskiej" była dość frapująca, zwłaszcza że wypożyczałam te książki co jakiś czas, by po raz kolejny zanurzyć się w świecie Virginii Woolf. Z perspektywy czasu wiem, że wtedy było zdecydowanie za wcześnie na lekturę tych książek, ale z drugiej strony nauczyłam się szukania w literaturze czegoś więcej. Długo mogłabym rozpływać się w zachwycie nad talentem Virginii Woolf i bardzo ubolewam nad tym, że autorka pamiętana jest głównie jako pisarka borykająca się z chorobą psychiczną i mająca na koncie kilka prób samobójczych. W zbiorowej świadomości figuruje jako smutna, przepełniona bólem istnienia kobieta, która targnęła się na własne życie, choć jeszcze przed tym zdążyła napisać kilka nowatorskich powieści. 

DSCN8903

A jaka jest Virginia Woolf jako eseistka? Fenomenalna! To są mistrzowskie teksty, dopracowane w najdrobniejszym szczególe, wnikliwe, a większość z nich wciąż zaskakująco aktualna. Autorka "Pokoju Jakuba" jest doskonałą obserwatorką, mistrzynią ciętej riposty, potrafi pochwalić, ale też postawić miażdżącą opinię, a wszystko to wyrazić za pomocą precyzyjnie dobranych słów i genialnie zbudowanych zdań. Virginia Woolf w esejach to kobieta zaangażowana w dyskusję na temat praw kobiet, podróżująca aktywistka, dostrzegająca problemy zwykłych ludzi i nadająca znaczenie rzeczom prozaicznym. W esejach wyraża swoje zdanie na temat literatury, sztuki, polityki, pracy zawodowej kobiet oraz ogólnie rzecz ujmując - życia. Ale w tych tekstach pojawiają się również wątki biograficzne, pierwsza praca, decyzja o pisaniu i moment przełomowy, w którym udaje się Virginii Woolf pokonać pewną bardzo nachalną zjawę, która skutecznie utrudniała skupienie się na pracy twórczej. Rozwiązanie było jedno, należało ją zabić i nawet jej czarujący sposób bycia i miła aparycja nie pomogły - wyrok wykonano. Jak widzicie, na pewno nie brakowało Virginii Woolf poczucia humoru. Nie była cierpiętnicą, wiecznie zatroskaną i uwikłaną w szaleństwo kobietą, ale inteligentną, wrażliwą i zaangażowaną w sprawy społeczne wybitną pisarką.

Nie ma powodu, by bać się Virginii Woolf, za to na pewno jest wiele powodów, żeby poznać jej twórczość.

Moja ocena: 6/6

Autor: Virginia Woolf
Tytuł" "Eseje wybrane"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 495
Rok wydania: 2015
Wydawnictwo Karakter

 

 

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
 • Gość: [paulina] *.dynamic.chello.pl

  Dla mnie twórczość tej autorki jest trudna i wymagająca, jednak staram się po nią sięgać, mimo, że czasami powoduje to u mnie frustracje, a czasami zachwyt :)

 • dosia1331

  Ale właśnie ta ambiwalencja uczuć jest najlepsza, dlatego zachęcam do czytania prozy Virginii Woolf, to jest literackie mistrzostwo świata :)

 • Gość: [Martyna] *.adsl.inetia.pl

  Z racji tego że kocham książki znam Virginia Woolf i bardzo lubię:] Pozdrawiam ciepło a w wolnej chwili zapraszam do mnie www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com

 • dosia1331

  Bardzo się cieszę, a blog na pewno odwiedzę, dziękuję za zaproszenie :)

 • Gość: [mintelegance.blogspot.com] *.danex.net.pl

  nie, to nie dla mnie.

 • Gość: [Monika] *.dynamic.chello.pl

  Skoro jest tak dobra, to jako oczytana kobieta muszę zacząć sięgać po tą lekturę.

 • Gość: [Patrycja Czubak] *.dynamic.chello.pl

  Nie miałam okazji zapoznać się z dziełami tej pisarki. Ale zapiszę sobie i na pewno to nadrobię :)

 • Gość: [Siostry na widelcu] *.dynamic.chello.pl

  Cieszymy się, że trafiłyśmy na Twojego bloga. Poczytamy recenzję i wybierzemy ciekawe wg nas pozycje. Pozdrawiamy :-)

 • Gość: [Matka-kura] *.dynamic.chello.pl

  Literatura to trudna, ale jest i na mojej półce :)

 • Gość: [trubadurka] *.play-internet.pl

  Namówiłaś mnie do lektury. Twój blog to świetny pomysł kochana;)

 • Gość: [trubadurka] *.play-internet.pl

  Namówiłaś mnie.Twój blog będę na pewno częściej odwiedzać;)

 • dosia1331

  Dziękuję i zapraszam serdecznie w każdej wolnej chwili :)

 • Gość: [Ewa] *.dynamic.chello.pl

  Miałam podejście do twórczości pani Woolf, niestety zakończyło się one niepowodzeniem. "Pani Dalloway" zniechęciła mnie długim opisem wyjścia tytułowej bohaterki z na ulicę i opis ulicy i znajdujących się na niej ludzi i sklepów.

Dodaj komentarz

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci