Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Literatura z górnej półki - "Klaśnięcie jednej dłoni" Richard Flanagan

dosia1331

DSCN0123

Przeczytałam tę powieść kilka dni temu, ale wciąż myślami wracam do tej historii. Nadal żywy jest we mnie obraz ojca i córki, głównych bohaterów tej dramatycznej i chwytającej za serce opowieści. "Klaśnięcie jednej dłoni" to książka wyjątkowa, napisana pięknym literackim językiem i poruszająca wiele trudnych tematów.

Podczas nocnej śnieżycy Maria Buloh postanawia odejść z domu i tym samym porzucić męża i trzyletnią córkę, Sonję. Bojan Buloh z dnia na dzień zostaje samotnym ojcem, ale nie potrafi sprostać zadaniu i opiekę nad dzieckiem powierza obcym ludziom. Dziewczynka dorasta i powoli staje się kłopotliwym członkiem przybranej rodziny, dlatego ojciec jest zmuszony zabrać ją do siebie. Sonja jest dość specyficznym dzieckiem, ale ze wszystkich sił stara się zyskać uznanie w oczach ojca i sprawić, by ten ją po prostu kochał. I to się nawet na początku udaje, ale Bojan Buloh coraz częściej zagląda do kieliszka, opróżnia kolejne butelki alkoholu i staje się agresywny. Ogromny wpływ na zachowanie mężczyzny ma nie tylko odejście żony, ale przede wszystkim przeszłość związana ze Słowenią, to tam znajduje się klucz do zrozumienia tej historii. Richard Flanagan zastosował dwie płaszczyzny czasowe. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte ubiegłego wieku to opowieść o Bojanie, natomiast rok 1989 i 1990 jest zapisem powrotu Sonji do rodzinnego domu, który postanowiła opuścić jako nastolatka.

Richard Flanagan napisał przejmującą powieść, mocno zapadającą w pamięć historię trudnej relacji ojca i córki. Ale "Klaśnięcie jednej dłoni" to również opowieść o losach europejskich imigrantów, uciekających z Europy przed okrucieństwem II wojny światowej. Bojan Buloh jest jednym z nich, człowiekiem boleśnie doświadczonym, skrywającym mnóstwo tajemnic z przeszłości, które są jak niezabliźnione rany. Bojan rozdrapuje te rany co jakiś czas, krzywdząc w ten sposób nie tylko siebie, ale przede wszystkim córkę. Rozdarcie między przeszłością a teraźniejszością dotyczy jednak obojga. Bojan jest winny córce nie tylko przeprosiny za koszmarne dzieciństwo, ale również prawdę o sobie i swojej żonie, natomiast Sonja będzie musiała zmierzyć się z historią rodziców i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w jej życiu jest miejsce dla ojca i czy jest w stanie po prostu mu wybaczyć.

"Pozostałam tylko ja, nic więcej, pomyślała. I on. Lecz rozdzieleni, byli jak dom przerobiony na stodołę, zaorany sad zamieniony w pastwisko. Zapach drzew bez kwiecia. Okno bez koronkowej firanki w domu Jean. Klaśnięcie jednej dłoni".

"Klaśnięcie jednej dłoni" to książka, którą czyta się ze ściśniętym gardłem. Wybitna proza.

Moja ocena: 6/6

Autor: Richard Flanagan
Tytuł: "Klaśnięcie jednej dłoni"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 364
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo Literackie

 

Komentarze (11)

Dodaj komentarz
 • eldka

  Dziękuję za recenzję. Książka czeka w kolejce;)
  Pozdrawiam.

 • Gość: [Fifraku] *.nette.pl

  A czytałaś "Ścieżki północy"? Bo ja tak i trochę zniechęciłam się do Flanagana. Ciekawa jestem czy to ten sam styl i klimat, czy jednak zupełnie coś innego, poza tematyką oczywiście :) pozdrawiam!

 • dosia1331

  Lektura tej książki jeszcze przede mną, ale po "Pragnieniu" i "Klaśnięciu jednej dłoni" ogłosiłam się wielbicielką prozy Richarda Flanagana, pozdrawiam :)

 • Gość: [Kamila] *.dynamic.chello.pl

  O rety, takie książki potem drżą we mnie...aż się boję.

 • Gość: [Martyna] *.dynamic.chello.pl

  Zupełnie nie znam tej ksiązki, jednak ja czytam Twój tekst coś czuje że by mnie zaciekawiła. Muszę dodać ją do mojej listy. Jednak obecnie mam lekkie zaległości w czytaniu ze względu na brak czasu i moja lista powiesza się i powiększa. Jak przystało na mola książkowego wcale mnie to nie przeraża ;] Pozdrawiam

 • dosia1331

  Ja też wciąż zapisuję tytuły interesujących mnie książek. Lista długa, gorzej z czasem na czytanie. Ale dla dobrej książki jestem w stanie zarywać noce, pozdrawiam i życzę miłej lektury.

 • Gość: [Malinowa Planeta] *.play-internet.pl

  Opis zachęcający do przeczytania. Zawsze lubię czytać książki, które zostały ciekawie zrecenzowane

 • Gość: [Barbara] *.red-88-5-29.dynamicip.rima-tde.net

  Twoja recenzja zachęciła mnie do przeczytania tej książki. Jak będę w kraju na pewno sobie ją kupię.

 • Gość: [Ewa] 93.175.75.*

  Recenzja brzmi zachęcająco. Chyba warto sięgnąć po tę książkę

 • Gość: [Klaudia Nadolna Z książką do łóżka] *.jmdi.pl

  Ostatnio przeczytałam "Pragnienie" Flanagana. Byłam zauroczona jego literackim językiem, styl był naprawdę przepiękny. Dlatego być może sięgnę po wszystkie książki tego autora, choć mój początek z nim był naprawdę trudny - potrzebowałam trochę czasu, żeby przyzwyczaić się do tego języka. A Tobie serdecznie polecam "Pragnienie", jeśli nie czytałaś :)

 • dosia1331

  Czytałam "Pragnienie" jakiś czas temu. Flanagan jest fenomenalny, jego książki to naprawdę literatura z najwyższej półki, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci