Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Jak dobrze mieć rodzeństwo - "Peter i Lena" Astrid Lindgren

dosia1331

DSCN0145

Fajnie jest mieć rodzeństwo, czy wprost przeciwnie? Peter obserwuje, że jego koledzy mają brata albo siostrę i chyba trochę mu przykro, że jest sam. Pewnego dnia oznajmia mamie, że też chciałby mieć rodzeństwo, a mama niczym dobra wróżka spełnia życzenie chłopca i za jakiś czas w domu pojawia się maleńka dziewczynka o imieniu Lena. Początkowa radość Petera zostaje zastąpiona zazdrością, bo rodzicie bardzo dużo czasu poświęcają płaczącemu niemowlęciu. Chłopiec myśli, że nikt go już nie kocha i wpada na pomysł sprzedania siostry. Zarobione pieniądze chce zainwestować w trzykołowy rowerek, na pewno będzie lepszy od Leny. Konieczna jest natychmiastowa interwencja mamy, bo Peter posuwa się o krok dalej i w przypływie złości uderza siostrę. Jak zakończyła się ta historia? Przekonajcie się sami i po prostu przeczytajcie opowiadanie Astrid Lindgren "Ja też chcę mieć rodzeństwo". Po lekturze pierwszego opowiadania zarezerwujcie sobie czas na drugie, czyli "Ja też chcę chodzić do szkoły", w którym poznacie dalsze losy rodzeństwa.

DSCN0146

Książki Astrid Lindgren to ponadczasowe opowieści, które czyta się z ogromną przyjemnością, zwłaszcza że dotyczą sytuacji z życia wziętych. Szwedzka pisarka była nie tylko świetną obserwatorką, ale też osobą obdarzoną dużym poczuciem humoru, która nie zapomniała, jak to jest być dzieckiem. Bohaterami książek Astrid Lindgren są dzieci w różnym wieku, a opowieści, które wyszły spod jej pióra to świat widziany ich oczami. Spostrzeżenia autorki "Pippi Pończoszanki" są nie tylko trafne, ale wciąż bardzo aktualne, zresztą o niesłabnącej popularności jej książek świadczą kolejne pokolenia zachwyconych czytelników. Lektura książek Astrid Lindgren to nie tylko świetna zabawa, ale dowód na to, że wszyscy kiedyś byliśmy bardzo podobni do wykreowanych przez nią postaci, wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi. Czasy się zmieniają, ale dzieci chyba nie aż tak bardzo.

Piękne wydanie, cudowne ilustracje Ilon Wikland i przede wszystkim wspaniały tekst Astrid Lindgren to wystarczające powody, by poznać sympatycznych bohaterów dwóch opowiadań. A poza tym doskonały pretekst do rozmowy z dzieckiem na temat rodziny.

Moja ocena: 6/6

Autor: Astrid Lindgren
Ilustracje: Ilon Wikland
Tytuł: "Peter i Lena. Dwa opowiadania"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 64
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo Zakamarki

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Małgosia Ostrowska] *.toya.net.pl

    Zapisuję na listę książek do zamówienia. Ja teraz opracowuje zestawienie z Bajkami.

  • dosia1331

    Koniecznie, Astrid Lindgren nie ma sobie równych, polecam i życzę miłej lektury :)

  • Gość: [Diana z Pieniadzjestkobieta] 109.78.156.*

    Muszę pomyśleć o kupieniu lub zamówieniu tych książek dla mojej córki!

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci