Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

"Jak oni pracują" Agata Napiórska

dosia1331

DSCN0254

Zastanawiałam się, czy w ogóle o tej książce opowiadać na blogu, ponieważ nie przeczytałam wszystkich wywiadów, które Agata Napiórska przeprowadziła ze swoimi rozmówcami. A dlaczego? Powód jest bardzo prosty, przekartkowałam niektóre rozmowy, bo wiedza o tym, jak powstają kryminały Katarzyny Bondy nie jest mi do niczego potrzeba, zwłaszcza że nie przeczytałam ani jednej książki tej autorki. Skupiłam się na postaciach, które cenię, lubię i podziwiam. To nie są długie rozmowy, ale z pewnością wystarczające, by czytelnik mógł nieco dowiedzieć się na temat pracy ludzi związanych z literaturą, sztuką, nauką. Niektórzy bohaterowie byli bardziej wylewni, inni mniej, zapraszali autorkę do swoich domów albo spotykali się z nią na neutralnym gruncie. Opowiadali o pracy, a przy okazji trochę o sobie albo tylko i wyłącznie o pracy, bez zdradzania szczegółów na temat życia prywatnego. Schemat wywiadów jest właściwie taki sam, celem jest uchylenie rąbka tajemnicy na temat rytuałów, przyzwyczajeń itp. itd.  Okazuje się, że prokrastynacja, czyli rozleniwienie, przekładanie czegoś na później dotyczy nas wszystkich, bez względu na to czym się zajmujemy. Jeżeli chodzi o ludzi związanych z literaturą, to kiedyś rzeczywiście zastanawiałam się nad tym, jak wygląda ich dzień pracy, skąd czerpią pomysły na kolejne książki, jak kreują postaci, czym się inspirują. A poza tym chciałam wiedzieć, czy ich praca jest pełna spokoju, czy przypominają Diane Keaton w roli rozhisteryzowanej scenarzystki sztuk teatralnych w filmie "Lepiej późno niż później". Przyznaję, że lektura książki zaspokoiła moją ciekawość i trochę zmieniła moje wyobrażenie chociażby o ludziach zarabiających na życie pisaniem. 

Co mają do powiedzenia na temat swojej pracy Mariusz Szczygieł, Wanda Chotomska, Sylwia Chutnik, Joanna Bator, Bohdan Butenko, Łukasz Orbitowski, Michał Rusinek, Zbigniew Lew-Starowicz, Andrzej Sapkowski i wiele innych znanych postaci? Jeżeli jesteście ciekawi, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę.

Czytałam wywiady Agaty Napiórskiej w pięknych okolicznościach przyrody, dawkowałam sobie tę lekturę wedle uznania, bo moja uwaga była bardziej skupiona na tym, co działo się wokół mnie niż na książce.

Moja ocena: 3,5/6

DSCN0218

DSCN0191

 Autor: Agata Napiórska
Tytuł: "Jak oni pracują"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 399
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Petite Polonaise] *.dsl.sta.abo.bbox.fr

  Gdzie jest tak pięknie? ;) Sielska atmosfera, a recenzja interesująca. Pozdrawiam :)

 • dosia1331

  Pszczyna :) Przepiękny park w pobliżu zamku, polecam, ale naprawdę trudno skupić się na książce :)

 • Gość: [madame Blania] *.play-internet.pl

  Bardzo fajna książka, ale też pewnie wybrałabym z niej osoby które cenię i w jakiś sposób podziwiam

 • dosia1331

  Tak właśnie zrobiłam, za stratę czasu uznałam czytanie o kimś, kogo nie znam :)

 • Gość: [Martyna] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Ładnie napisane a już najbardziej podobają mi się te widoki, przy jakich czytałaś

 • dosia1331

  Dziękuję za miłe słowa, a widok sceneria rzeczywiście piękna :)

 • Gość: [greg] *.178.006.pools.vodafone-ip.de

  no i ja też rzuciłem okiem na ten wpis. Niestety, jako że nie jestem związany emocjonalnie z treścią, nie zainteresowało mnie NIC.
  pozdrawiam - naprawdę

 • dosia1331

  Cóż, bywa i tak. Również pozdrawiam - naprawdę

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci