Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Co by tu poczytać?

dosia1331

DSCN0436__kopia

Dziś trochę nietypowo, bo nie napiszę o tym, co przeczytałam, lecz co planuję przeczytać w najbliższym czasie. Nazbierało się trochę lektur, wśród nich nowości, książki wydane kilka lat temu i wielkie dzieła literatury światowej, jak chociażby "Bracia Karamazow" Dostojewskiego. Ta ostatnia jest moim czytelniczym wyrzutem sumienia, bo już na studiach kilka razy wypożyczałam ją z biblioteki i oddawałam. Nawet nie pamiętam, czy zajrzałam na pierwszą stronę, chyba nie, bo wtedy z pewnością nie byłabym w stanie tak łatwo z niej zrezygnować. 

Oto, co pojawi się na blogu (kolejność przypadkowa - nie mam pojęcia, którą z nich przeczytam jako pierwszą):

1. "Bracia Karamazow" Fiodor Dostojewski - lektura obowiązkowa, przynajmniej dla mnie.

2. "Wyznaję" Jaume Cabré - ponoć tę powieść swego czasu czytała niemal cała Europa.

3. "Ziemia kłamstw" Anna B. Ragde - bardzo ciekawa jestem tej powieści, zwłaszcza że zbiera same pozytywne opinie. 

4. "Nocne czuwanie" Sarah Moss - jeżeli ta książka jest naprawdę godna wszystkich ochów i achów, które pojawiają się ostatnio na blogach, to czeka mnie fascynująca lektura.

5. "Niedziela, która wydarzyła się w środę" Mariusz Szczygieł - uwielbiam Szczygła, sama przyjemność czytania, więc wiem, że i tym razem się nie zawiodę.

6. "O fotografii" Susan Sontag - jestem po lekturze pierwszego eseju, czy ja w ogóle muszę przekonywać kogoś o tym, że Susan Sontag jest genialna?

7. "Teatr cudów" Jan Marcin Szancer - ilustracje Jana Marcina Szancera to mistrzostwo świata. Ta książka jest autobiograficzną opowieścią o człowieku, który chciał zostać malarzem, a stał się najwybitniejszym polskim ilustratorem. A w środku cudowne ilustracje mistrza!

8. "Odgłosy rosnących bananów" Ece Temelkuran - podobno świetna, mam okazję się przekonać i muszę się spieszyć, bo gdzieś w drodze jest kurier z kolejną książką tej autorki :)

9. "Czterdzieści zasad miłości" Elif Shafak - jedna z moich ulubionych pisarek, po jej książki sięgam bez cienia wątpliwości.

10. "Samarkanda" Amin Maalouf - kiedyś przeczytałam bardzo zachęcającą opinię na temat tej powieści, dlatego postanowiłam sprawdzić, czy Amin Maalouf i mnie zaczaruje.

Nie zapomniałam również o małych wielbicielach literatury i już niedługo na blogu pojawią się dwie książki:

1. "Jak Kalle rozprawił się z bykiem" Astrid Lindgren.

2. "Panda i duchy" Jon J Muth.

Zdradzę tylko, że obie są przepięknie zilustrowane.

Do miłego zaczytania! 

 

 

Komentarze (14)

Dodaj komentarz
 • eldka

  "Ziemia kłamstw" to pierwszy tom trylogii. Miłych wrażeń.

 • dosia1331

  Wiem, podobno nie można się oderwać, więc pewnie pochłonę całość :)

 • Gość: [Ewa] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Coraz częściej dochodzę do wniosku, że nie wystarczy mi życia, aby przeczytać te wszystkie wspaniałe książki...

 • dosia1331

  Na to akurat nie mamy wpływu, pozostaje czytać i nie myśleć o tym, ile mamy czasu :)

 • Gość: [paniMondro] *.hapay.pl

  i ja nie czytałam Braci Karamazov, co najgorsze wielu klasyków nie czytałam, wstyd się przyznać... chociaż Zbrodnię i Karę już zaliczyłam ;)

 • dosia1331

  "Zbrodnia i kara" rzeczywiście jest genialną powieścią. A tak na marginesie, zapomnij o wstydzie tylko w miarę możliwości nadrabiaj czytelnicze zaległości - aż mi się zrymowało :)

 • Gość: [Monika z Bebe Talent] *.ipv4.supernova.orange.pl

  Oj też mam trochę czytelniczych wyrzutów sumienia. Może ciężko w to uwierzyć, ale nie przeczytałam "W pustyni i w puszczy" ;)

 • Gość: [MyArtsophia] *.dip0.t-ipconnect.de

  Kocham Dostojewskiego. "Braci Karamazow" właśnie słucham jako audiobooka. Nawet przez "Wojnę i pokój" oraz "Annę Kareninę" Tołstoja przebrnęłam w tradycyjnym papierowym wydaniu, ale na "Braci Karamazow" już czasu zabrakło, żeby usiąść i czytać, więc słucham. Dostojewski podobnie jak Tołstoj jest po trosze i filozofem, i teologiem. Czy się samemu zgadza z wywodami autora, czy nie, to inna kwestia. Literatura jest genialna i na pewno spędzi Pani z tą książką fascynująco czas.

 • dosia1331

  Audiobooki odpadają, bo nie potrafię się skupić :) A jeśli chodzi o klasykę, to "Anna Karenina" należy do moich ulubionych powieści, zresztą literatura rosyjska jest fenomenalna. "Bracia Karamazow" prześladują mnie od kilkunastu lat i postanowiłam sobie, że przed czterdziestką muszę przeczytać, więc muszę się bardzo, bardzo spieszyć :) Pozdrawiam serdecznie!

 • Gość: [Magda] *.play-internet.pl

  Imponująca lista do przeczytania, jestem Ciekawa Twoich opinii niektórych pozycji.
  Ja mam zawsze listę "Do przeczytania" nawet jak się szybko skróci, wystarczy chwila i znowu rośnie mam wrażenie, że bez końca.

 • bookendorfina

  "Ziemia kłamstw" fantastycznie mi się ja czytało, trafiła w mój gust, ciekawa jestem kolejnych odsłon serii. :) Mnóstwo wspaniałego zaczytania przed Tobą, u mnie też sporo perełek czeka na spotkanie. :)

 • tewilla

  Ciekawy blog, ja uwielbiam czytać książki, więc nie wiem le może przeczytam coś z tych książek, które tutaj wstawiłaś, zapraszam do mnie morte.blox.pl/html

 • Gość: [Hania Zawisza] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Uważasz, że Szczygieł jest dobrym pisarzem?

 • dosia1331

  Szczygieł jest wspaniały, polecam "Gottland", wtedy się przekonasz :)

Dodaj komentarz

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci