Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG LITERACKI

"Kroniki z życia ptaków i ludzi" Aida Amer

dosia1331

DSCN0375

"Powieść ta jest literacką fikcją. Mimo to, pracując nad nią, wciąż szukałam prawdy. Prawdy o wielkiej historii przetaczającej się przez chłopskie chaty, hrabiowskie pałace, cmentarze, wiejskie kościoły i szkółki, a także tej o ludzkiej duszy i jej złożonej, niezgłębionej naturze". Aida Amer

Sięgnęłam po tę książkę z pewną dozą nieśmiałości i właściwie przez kilkanaście pierwszych stron miałam wątpliwości, czy dotrwam do końca. Jednak rozczarowanie początkiem stopniowo zastąpione zostało chęcią poznania losów postaci wykreowanych przez Aidę Amer. Przyznaję, że autorka z dużą wrażliwością sportretowała nie tylko bohaterów powieści, ale też wydarzenia, jakie miały miejsce w okresie międzywojennym. "Kroniki z życia ptaków i ludzi" to opowieść o dwóch rodzinach, Sztulmowskich z Podlasia i Stuhlmacherach z Prus Wschodnich. Przesiedleni z Podlasia Sztulmowscy zajmują dom Stuhlmacherów, od tej pory losy obu familii będą przypominały wędrówkę ptaków, bo dom ma wiele znaczeń, a i gniazdo nie zawsze jest na całe życie...

Takich rodzin, jak te przedstawione w powieści jest mnóstwo i trudno właściwie winić którąkolwiek ze stron, bo życie w czasach, w których toczy się akcja powieści było trudne. Wciąż jeszcze żyją ludzie, którzy doskonale pamiętają to, co się wówczas działo. Z ich wspomnień Aida Amer zbudowała "Kroniki z życia ludzi i ptaków", im oddała głos w powieści i stara się zrozumieć bieg historii. Szukanie prawdy, często niewygodnej i bolesnej jest aktem odwagi, zwłaszcza że sięganie do przeszłości wiąże się z rozdrapywaniem zabliźnionych ran. Sprawy, o których pisze Aida Amer wymagają komentarza i przede wszystkim obiektywnego spojrzenia.

Czytałam książkę Aidy Amer przez kilka dni i z każdym kolejnym rozdziałem coraz bardziej utwierdzałam się w przekonaniu, że ta powieść to gotowy scenariusz na film albo serial telewizyjny.

Ciekawa fabuła, barwne postaci, Podlasie i Mazury, a w tle wielka historia.

Moja ocena: 4/6

Autor: Aida Amer
Tytuł: "Kroniki z życia ptaków i ludzi"
oprawa: miękka
Ilość stron: 441
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo "Nasza Księgarnia"

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • bookendorfina

  Z zainteresowaniem sięgnę po książkę, lubię obracać się w takich klimatach. :)
  <a href="bookendorfina.pl>Bookendorfina</a>

 • dosia1331

  W takim razie polecam i bardzo ciekawa jestem Twojej opinii :) Pozdrawiam!

 • Gość: [Agnieszka Jarosz] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Uwielbiam literaturę okołowojenną. Z przyjemnością sięgnę po tą pozycję książkową. Myślę, że powinno się mówić o tych czasach głośno.

 • Gość: [Ula z prostoofinansach] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Fajna recenzja, ciekawa książka, bardzo intrygujący tytuł. Lubię Mazury więc chętnie coś na ich temat bym przeczytała :)

 • dosia1331

  Czytajcie, a ja czekam na Wasze wrażenia po lekturze :)

 • Gość: [Klaudia J] *.finemedia.pl

  Kolejna książka do dodania do listy :"przeczytać"

 • dosia1331

  Wspaniale, życzę przyjemniej lektury, pozdrawiam!

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci