Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG LITERACKI

Wszyscy mamy swoje Zephyr... "Magiczne lata" Robert McCammon

dosia1331

DSCN0019

Czy można przejść obojętnie obok książki, która ma taką okładkę? Nie, nie można i zapewniam, że nota wydawnicza i rekomendacje tym razem w pełni odzwierciedlają wnętrze, bo żadna z opinii nie jest na wyrost. Poza tym "Magiczne lata" Roberta McCammona są jedną z najpiękniejszych powieści o dzieciństwie, które do tej pory przeczytałam i ośmielam się twierdzić, że byłaby znakomitą kandydatką na listę lektur obowiązkowych w szkołach ponadpodstawowych, zwłaszcza że porusza mnóstwo ważnych tematów, jak chociażby problem rasizmu. Właściwie na tym mogłabym poprzestać, bo znakomitą recenzję książki,  historię tego, jak powstawała i dlaczego, autor zamieścił na początku. Ale pozwólcie, że dodam kilka słów od siebie, choć mogłabym opowiadać o tej książce w nieskończoność, a mój zachwyt i tak nie zostałby odpowiednio zwerbalizowany. 

Zephyr, miasteczko w stanie Alabama, lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku. Dwunastoletni Cory Mackenson staje się świadkiem makabrycznego wydarzenia. Otóż, pewnego poranka Cory pomaga ojcu w rozwożeniu mleka. Nagle dostrzegają rozpędzony samochód, który z impetem wpada do pobliskiego jeziora. Ojciec chłopca rusza na ratunek, bo za kierownicą siedział jakiś mężczyzna. Pomoc okazuje się zbędna, człowiek uwięziony w tonącym aucie jest martwy i na dodatek skuty kajdankami. Jego zmasakrowana twarz będzie o tej pory prześladowała ojca Cory'ego, doprowadzając go niemal do obłędu. Tragedia wstrząśnie również chłopcem, który postanowi odkryć prawdę...

"Magiczne lata" Roberta McCammona to wielowątkowa i wielogatunkowa opowieść o dzieciństwie i... magii. Tylko dziecko jest w stanie wyobrazić sobie, że jadąc na rowerze można w pewnym momencie poszybować nad wierzchołkami drzew i tylko dziecko może zobaczyć w rzece czającego się potwora. Polem do popisu dla dziecięcej wyobraźni jest również Jezioro Saksońskie i jego ciemna otchłań ze spoczywającym na dnie ciałem zamordowanego mężczyzny. Chłopiec spędza czas w towarzystwie przyjaciół, ale skrycie marzy o rozwiązaniu zagadki, zwłaszcza że dysponuje małym, zielonym piórkiem, być może dowodem w sprawie. W końcu wszystko się wyjaśni, ale zanim to nastąpi Cory'ego, jego rodzinę, przyjaciół i sąsiadów czeka jeszcze bardzo wiele dobrych i złych rzeczy, jak to w życiu.

DSCN0018

"Magiczne lata" to książka, którą czyta się jednym tchem, a po przewróceniu ostatniej strony żałuje, że ten moment nastąpił tak szybko. Robert McCammon umiejętnie łączy różne gatunki literackie, bo "Magiczne lata" to jednocześnie sensacyjna, przygodowa, fantastyczna, psychologiczna i zabarwiona nutą grozy historia o chłopcu, który widzi i czuje więcej, niż jego rówieśnicy. Bardzo pomaga mu w tym talent literacki, zresztą Cory pragnie zostać pisarzem, a że w Zephyr nie brakuje tematów do opisania, więc Cory zapełnia kolejne strony i zatrzymuje w czasie wydarzenia z dzieciństwa, które kiedyś ze łzą w oku będzie wspominał. 

Jeżeli szukacie lektury na wakacyjne zaczytanie, to "Magiczne lata" są wręcz wymarzoną książką. Dzięki niej odkryjecie, że też macie swoje Zephyr, które być może nie przypomina tego z kart powieści Roberta McCammona, ale jest równie wspaniałe, pachnie domowym ciastem, rozbrzmiewa ulubioną piosenką i kryje się w czyimś uśmiechu. Może wasze Zephyr wciąż jest bardzo blisko, na wyciągnięcie ręki.

I ja mam swoje Zephyr...

Moja ocena: 6/6

Autor: Robert McCammon
Tytuł: "Magiczne lata"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 650
Rok wydania: 2012
Papierowy Księżyc

Komentarze (12)

Dodaj komentarz
 • Gość: [asai] *.klaudyny.waw.pl.174.23.193.in-addr.arpa

  Bardzo zachęcająca recenzja i cudna okładka <3 Może się skuszę :)

 • dosia1331

  Okładka piękna, a treść godna wszelkich literackich nagród i przede wszystkim prawa do tego, by tę książkę nazywać arcydziełem, polecam i pozdrawiam :)

 • Gość: [Teresa M. Ebis] *.play-internet.pl

  Powiadasz, że aż tyle gatunków autor wymieszał? Zaciekawiłaś mnie. Chyba ponownie będę musiała zweryfikować swoją listę do przeczytania :)

 • dosia1331

  Proszę się przekonać, książka absolutnie warta polecenia :)

 • Gość: [Edyta Mój kawałek podłogi] *.ssp.dialog.net.pl

  Zapowiada się bardzo ciekawie. Zaintrygowałaś mnie :)

 • dosia1331

  Bardzo się cieszę, nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po tę powieść, miłej lektury życzę :)

 • Gość: [Książko, miłość i moja.] *.protonet.pl

  Nie słyszałam wcześniej tej książce. Wiele szkoda, bo bardzo mnie zaintrygowałaś. Pomieszanie gatunków? Młody chłopiec, który jest inny niż wszyscy? To musi byc książka, po którą sięgnę.
  Pozdrawiam.

 • dosia1331

  Koniecznie, świetna historia i pięknie napisana książka. Czekam na wrażenia po lekturze :)

 • Gość: [lauralr] *.16-1.cable.virginm.net

  Musze przeczytac ostatnio zaczynam to ribic regumarnie :)

 • Gość: [Michał Stanek] *.vlan246.dengo.lubman.net.pl

  Szukałem Twojej recenzji MacLeoda (wspomniałaś o niej u Jane Doe) i trafiłem na "Chłopięce lata". Czuję się namówiony :-) Książka już wypożyczona, pojedzie ze mną w roztoczańską głuszę. I pewnie we wrześniu na blogu Za Okładki Płotem pojawi się recenzja :-) Pozdrawiam serdecznie.

 • dosia1331

  Michał, wspaniale, że zainteresowałeś się "Chłopięcymi latami", bo to bardzo dobra powieść. Poza tym masz okazję przeczytać tę książkę w pięknych okolicznościach przyrody. Życzę przyjemnej lektury i czekam na wrażenia na blogu, pozdrawiam serdecznie :)

 • Gość: [Michał Stanek] *.ipv4.supernova.orange.pl

  O rany, przeczytałem. Właściwie to od razu chce się czytać od początku. Coś pięknego, niebywałego. Pełny zachwyt.

  www.zaokladkiplotem.pl/2017/09/z-niewielka-pomoca-moich-przyjacio.html

Dodaj komentarz

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci