Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Opowieść o życiu - "Lato" Tove Jansson

dosia1331

DSCN0515

Większość czytelników kojarzy nazwisko fińskiej pisarki z Muminkami, czyli serią przygód o stworkach przypominających małe hipopotamy. Ale Tove Jansson jest również autorką kilku książek dla dorosłych, które potwierdzają jej niebywały talent prozatorski. Mamy lato, nieco kapryśnie, bo pogoda w kratkę, więc tym większa ochota na książkę i może warto właśnie teraz sięgnąć po twórczość Jansson adresowaną do dorosłego czytelnika. Co powiecie na nostalgiczną, wyciszającą i odrobinę poetycką opowieść "Lato"? Metaforyczna, nastrojowa i pełna życiowej mądrości lektura urzeka prostotą i delikatnością. Tove Jansson kreśli w niej obraz relacji babki i wnuczki, dojrzałej kobiety i dziecka. Dla sześcioletniej dziewczynki przygoda z życiem dopiero się rozpoczyna, dla babki powoli kończy. Obie większość czasu spędzają na rozmowie, tworząc dość specyficzny tandem, nie tylko ze względu na wyraźnie dzielącą je różnicę wieku. To, co ważne dla dziecka niekoniecznie jest istotne dla dorosłego i odwrotnie. Dziecięcy sposób postrzegania świata w niczym nie przypomina dorosłego spojrzenia na rzeczywistość. Klimatyczna fińska wysepka sprzyja rozmowom, które nie zawsze są łatwe, zwłaszcza że dotyczą nie tylko radosnych chwil w życiu człowieka. Babka i wnuczka poruszają temat uczuć towarzyszących miłości i przyjaźni, śmierci i tęsknocie, a wszystko to opisane przez Tove Jansson w prosty sposób i z dużą wrażliwością. W środku znajdują się ilustracje autorki i niech nikogo nie zwiedzie okładka sugerująca lekturę dla dzieci, bo to z całą pewnością nie jest książka dla nich.

Piękna opowieść o życiu.

Moja ocena: 5.5/6

DSCN0548

Lato :)DSCN0526

DSCN0527
 
Autor: Tove Jansson
Ilustracje: Tove Jansson
Tytuł: "Lato"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 238
Rok wydania: 2017
"Nasza Księgarnia"

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Mama z wyboru] *.static.ip.netia.com.pl

  Bardzo przyjemna pozycja. Inspirująca i zachęcająca. :)

 • dosia1331

  Lektura na leniwe wakacyjne zaczytanie, ale za to mądra i bardzo ładnie napisana, polecam :)

 • Gość: [Danuta] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Wspaniała propozycja na lato. Zdjęcia mnie urzekły

 • Gość: [literattka] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Książka w sam raz dla mnie:)

 • dosia1331

  Dziękuję za miłe słowa o zdjęciach, zwłaszcza że mam fatalny aparat i tylko ja wiem, ile się musze nagimnastykować, żeby wyszło w miarę ładne zdjęcie :)

 • Gość: [Justyna] *.dynamic.mm.pl

  Powiem szczerze, że zainteresował mnie ten tytuł. Czasem kieruję się autorem, kiedy chcę poczytać naprawdę wciągającą książkę. Wierzę, że ta jest super!

 • dosia1331

  Mam nadzieję, że historia opowiedziana przez Tove Jansson przypadnie do gustu. Miłej lektury życzę :)

 • Gość: [Bielecki.es] *.adsl.inetia.pl

  Tak jak wspomniałaś na początki autorkę kojarzę tylko dzięki Muminkom. ;)

 • dosia1331

  W takim razie czas na poznanie pozostałej twórczości Tove Jansson :) Pozdrawiam :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci