Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Pomiędzy jedną a drugą wojną - "Odgłosy rosnących bananów" Ece Temelkuran

dosia1331

 100_061114

Bejrut, gdzieś tam, daleko... Właściwie nic o nim nie wiesz. Nie bierzesz go pod uwagę planując urlop, nie jest celem wakacyjnych podróży, choć jego nazwa brzmi egzotycznie i mogłaby być zapowiedzią wspaniałej przygody. A przecież, jak wynika z lektury książki, stolica Libanu jest sercem Bliskiego Wschodu, o którym Ece Temelkuran pisze z ogromną czułością, ale jednocześnie nie kryje przed czytelnikiem prawdy o tym, jak bardzo Bejrut naznaczony jest cierpieniem i przemocą. To miasto pełne sprzeczności, różnic kulturowych i religijnych.

"Odgłosy rosnących bananów" to książka, której głównym bohaterem jest Bejrut. Ece Temlekuran nadaje mu jednak cechy ludzkie, co jest bardzo trafne i w pełni uzasadnione. Zresztą autorka prosi czytelnika o uwagę, o wnikliwą lekturę, a nawet ponowne przeczytanie pewnego fragmentu. Ten sposób narracji i sugestywne opisy sprawiają, że miasto przestaje być odległym zakątkiem świata, o którym tak niewiele wiemy. Drugoplanowymi bohaterami powieści tureckiej pisarki są mieszkańcy bloku przy wzgórzu Jetawi. Różnorodni i noszący w sobie niepokój ludzie, którzy żyją w ciągłej obawie przed kolejną wojną. Nie potrafią zapomnieć niektórych wydarzeń, ale starają się w miarę normalnie funkcjonować. Wstrząsające są zwłaszcza listy doktora Hamzy do córki. Przepełniona miłością do dziecka korespondencja jest źródłem wiedzy na temat wojny domowej i jej długofalowych skutków, które odbijają się na kolejnych pokoleniach. Niestety poznajemy tylko ułamki życiorysów bohaterów wykreowanych przez Temelkuran, ale niezwykła mozaika ludzkich losów bardzo zapada w pamięć. Te postaci pojawiają się tylko na chwilę i zanim zdążymy je poznać, zrozumieć i polubić, już nam umykają... 

"Odgłosy rosnących bananów" to chaos i piękno Bliskiego Wschodu, przemoc i miłość, nienawiść i przyjaźń, wojna i pokój. To opowieść o Bejrucie, który przyciąga i odpycha, który chcesz poznać i jednocześnie boisz się, co znajdziesz pod kolejną warstwą. Ale powieść Ece Temelkuran to również historie ludzi, którzy chcieliby odzyskać własne ja, odnaleźć spokój i nie obawiać się świstających nad głowami kul. 

Książka Ece Temelkuran nie jest łatwą lekturą, wymaga skupienia i chociażby mglistej wiedzy na temat Libanu, bo autorka wielokrotnie nawiązuje do jego historii. "Odgłosy rosnących bananów" to nie tylko przejmująca opowieść o Bejrucie i jego mieszkańcach, to również pięknie napisana książka, która momentami przybiera postać intymnego wyznania. Zbudowana z licznych metafor, miejscami poetycka, po prostu niezwykła. 

Co można usłyszeć w sierpniową noc na plantacji bananów? Wybaczcie, ale nie zdradzę.

A tak na marginesie - polecam filmy libańskiej reżyserki Nadine Labaki, "Karmel" i "Dokąd teraz?"

Moja ocena: 6/6.

Autor: Ece Temelkuran
Tytuł: "Odgłosy rosnących bananów"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 400
Rok wydania: 2016
Książkowe Klimaty

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Pani Od Bani] *.centertel.pl

  Myślę, że warto sięgnąć po tą książkę, zachęciłaś mnie :)

  Pozdrawiam,
  Pani Od Bani (www.paniodbani.pl)

 • dosia1331

  Bardzo, ale to bardzo polecam! Ece Temelkuran dołączyła do moich ulubionych pisarzy tureckich. Elif Shafak, Orhan Pamuk i Ece Temelkuran - znakomici pod każdym względem. Każda z ich książek była dla mnie literacką ucztą. Pozdrowienia :)

 • Gość: [Aga Ebook Book] *.play-internet.pl

  Nie słyszałam o tej książce i nic dziwnego. Sądząc po opisie, nie przypadłabym mi ona do gustu, ale literatura potrafi nas czasami tak zaskakiwać, że kto wie. Będę o niej pamiętac przeglądając nowe książki do kupienia i moze kiedy wezmę ją do ręki poczuję to coś i wtedy wyląduje w moim koszyku :)

 • Gość: [wNaszejBajce.pl] *.centertel.pl

  Ależ mnie zaintrygowalaś tą książką. Bardzo lubię takie klimaty, a już szczególnie jestem ciekawa co można usłyszeć w sierpniową noc na plantacji bananów Zapisuję tytuł. Dzięki!

 • dola25

  Pierwszy raz czytam o tej książce, wydaje się być bardzo interesująca.

 • Gość: [Niktoris] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Nie czytałam tej książki. Może kiedyś przeczytam, choć nie wciągają mnie takie klimaty ;)

 • Gość: [Ewelina z Gry w Bibliotece] *.cws.sco.cisco.com

  Nie słyszałam o tej książce, ale po tej recenzji to jest typowy "must buy". Uwielbiam książki o Bliskim Wschodzie, uwielbiam "Karmel", więc i to trafia na listę "do przeczytania" :)

 • dosia1331

  Wspaniale, to fenomenalnie napisana książką, zatem miłej lektury. Pozdrawiam serdecznie :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci