Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

"Rudowłosa" Orhan Pamuk

dosia1331

100_0650

Stambuł, lato 1986 r. Chłopak o imieniu Cem, chcąc dostać się na studia, musi znaleźć dobrze płatną pracę, by pokryć koszty kursów przygotowujących do egzaminów wstępnych. Zatrudnia się w charakterze pomocnika mistrza studniarskiego, Mahmuta. Praca przy kopaniu studni jest wyczerpująca, ale Cem stara się nie okazywać zmęczenia i robi wszystko, by mistrz był z niego zadowolony. Poza tym chce zaimponować ukochanej matce i sprawić, by przestała myśleć o przeszłości, zwłaszcza tej dotyczącej nieudanego związku z ojcem Cema, który aktualnie z powodów politycznych przebywa w więzieniu. Między mistrzem i uczniem rodzi się więź przypominająca relację ojca i syna, zwłaszcza że temu drugiemu bardzo brakuje w życiu autorytetu. Co wieczór Mahmut opowiada nastolatkowi różne historie. Cem, chcąc zrobić wrażenie na studniarzu, streszcza grecki mit o Edypie, ale to posunięcie burzy spokojną atmosferę. Odpowiedzią Mahmuta jest perski mit o wojowniku Rostamie, który dopuścił się synobójstwa. Tak mijają kolejne dni. Studnia staje się coraz głębsza, a studniarze coraz bardziej zmęczeni panującym upałem i brakiem efektów. Cem zaczyna wątpić, że uda im się dostać do wody i nawet delikatnie sugeruje przerwanie pracy, co zostaje uznane przez Mahmuta za brak zaufania i podważanie kompetencji. Mimo wszystko Cem kontynuuje współpracę z mistrzem, zwłaszcza że ma dodatkowy powód, by nie rezygnować. W pobliskim miasteczku spotka Rudowłosą, piękną kobietę, która zawładnie jego myślami. Pewnego dnia dochodzi do wypadku. Cem okazuje się zbyt słaby i zbyt niedojrzały, przerasta go zaistniała sytuacja i wybiera najgorsze z możliwych rozwiązań. Mity o Edypie i Rostamie będą go prześladowały przez całe życie...

100_0659

Czytałam tę powieść przez kilka dni dawkując sobie rozdziały i z premedytacją opóźniając dotarcie do finału. "Rudowłosa" Orhana Pamuka to niezwykle interesująca historia, pełna życiowej mądrości, a co najważniejsze pięknie napisana. Próżno szukać w niej wartkiej akcji, narracja jest stonowana, niespieszna, a jednak bardzo wciągająca. Orhan Pamuk genialnie stopniuje napięcie, ale nie pozwala czytelnikowi na szybkie powiązanie faktów, co zdecydowanie zaostrza czytelniczy apetyt. Fascynujące jest w tej powieści zderzenie dwóch światów Zachodu i Wschodu, dzieje się to za sprawą wspomnianych wcześniej mitów, które doskonale uzupełniają się w kontekście wydarzeń przedstawionych w "Rudowłosej". Drugoplanowym bohaterem powieści tureckiego noblisty jest Stambuł, dostojna, wielokulturowa metropolia, pochłaniająca kolejne miasteczka i wciąż powiększająca swoje terytorium. Tureckie miasto jest również niemym świadkiem tragicznych wydarzeń, które rozegrają się na kartach powieści Orhana Pamuka.

Autor pozostawia czytelnikowi dużą przestrzeń interpretacyjną, pozwala przemyśleć poczynania głównego bohatera, zastanowić się nad jego wyborami i dokonać ich analizy. Ale to również powieść o tym, że nie można uciec przed przeszłością, bo ta prędzej, czy później odnajdzie nas w najmniej oczekiwanym momencie. Boleśnie przypomni o tym, co desperacko tuszowaliśmy przez wiele lat, do czego nie potrafiliśmy się przyznać, za co nie chcieliśmy wziąć odpowiedzialności. Celowo nie zdradzam zbyt wiele z fabuły i moje wrażenia po lekturze mogą być uznane za nieco chaotyczne, ale odkrywanie tej powieści rozdział po rozdziale jest fascynujące i naprawdę warto się o tym przekonać.

Dużo mówi się ostatnio o elitarności czytania, sięgania po książki ambitne, lektury z górnej półki, trochę niefortunnie i nie zawsze słusznie określane, jako trudne. To zdecydowanie zawęża grono ewentualnych czytelników i sprawia, że wiele wspaniałych książek ląduje na regale. "Rudowłosa" Orhana Pamuka to z całą pewnością wybitna proza, ale jednocześnie książka, po którą może sięgnąć każdy. To literacka uczta, którą można kosztować słowo po słowie i wciąż odkrywać nowe smaki. Poruszająca, naszpikowana emocjami i symbolami "Rudowłosa" to jedna z najlepszych powieści, które przeczytałam w tym roku. Orhan Pamuk znakomicie łączy realizm z baśniowością i kolejny raz udowadnia, że nie tworzy banalnych książek, o których zapomina się równie szybko, jak się je przeczytało.

Autor: Orhan Pamuk
Tytuł: "Rudowłosa"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 313
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo Literackie

Komentarze (21)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Malwina] *.icpnet.pl

  bardzo ciekawa recenzja, muszę przeczytać tą ksiązkę

 • Gość: [Ewelina z Gry w Bibliotece] *.cws.sco.cisco.com

  Uwielbiam Pamuka :) w tym roku przeczytałam "Czerwień" i "Biały zamek", jeszcze dwie książki czekają na mnie na półce. Na "Rudowłosą" też pewnie przyjdzie czas... :)

 • dosia1331

  Polecam, doskonała powieść, zero słabych punktów. Miłej lektury :)

 • Gość: [Concordiaa] *.sigma.jaslo.pl

  Recenzja bardzo ciekawa, lekko napisana i dobrze się ją czyta. Mimo to książka raczej nie wpisuje się w moje gusta :)

 • dosia1331

  A szkoda, bo to kawał bardzo dobrej literatury, może kiedyś?

 • Gość: [Monika Kilijańska] *.edata.net.pl

  Widzę, że muszę Pamuka dodać do autorów, których muszę przeczytać.

 • dosia1331

  Laureat Literackiej Nagrody Nobla (2006 r.) z pewnością zasługuje na uwagę, bardzo się cieszę, że zyska kolejnego czytelnika, serdeczności :)

 • Gość: [Pokularna] *.dynamic.chello.pl

  Pierwszy raz słyszę o tej książce i przyznam, że zaciekawił mnie jej opis :)

 • Gość: [Dorota] *.rev.pro-internet.pl

  Zapisałam sobie tytuł i autora, zapytam w bibliotece, chcę ją przeczytać

 • Gość: [Justyna] 94.239.60.*

  Intrygująca recenzja, z przyjemnością sięgnę po tę książkę ;)

 • augustc

  Czytałem "Śnieg". Uważam, że był naprawdę niezły. Jestem ciekawy czy "Rudowłosa" jest lepszą książką.

 • Gość: [dopieszczamy.pl] *.info.pl

  Bardzo ciekawa recenzja, wszystko wskazuje na to, że "Rudowłosa" to fascynująca książka!

 • dosia1331

  Najlepszą rekomendacją"Rudowłosej" niech będzie fakt, że wciąż o niej myślę i nawet to, co napisałam wydaje mi się niewystarczające. Przeczytajcie koniecznie, czekam na wrażenia :)

 • Gość: [anka-24] *.adsl.inetia.pl

  Świetna recenzja, "Rudowłosa" dla mnie to istna petarda :)

 • dosia1331

  Dziękuję :) Serdeczności!

 • Gość: [Joanna] *.dynamic-ww-08.vectranet.pl

  Codziennie mijam wystawę księgarni, na której leży "Rudowłosa". Ponieważ bardzo lubię Pamuka i większość jego książek uważam za świetne, na też się w końcu skuszę. Dzięki za recenzję!

 • dosia1331

  W takim razie proszę się skusić. Książka jest absolutnie tego warta, pozdrawiam :)

 • Gość: [Monika - Paris by Moni] *.w86-238.abo.wanadoo.fr

  Bardzo lubie tego autora, zawsze wyczekuje jego ksiazek!

 • Gość: [Monika] *.multi-telekom.pl

  Nie czytałam jeszcze nic tego autora, czas to zmienić! :)

 • Gość: [anubis] *.awacom.net

  Ja dla odmiany połknęłam powieść w jeden wieczór i bardzo mi się podobała, nie mogę się zgodzić jednak z jej jednoznacznie poważnym odbiorem. Portrety ojców i synów powieściowych zderzone archetypicznie z perską legendą , biblijną opowieścią o okrutnym ofiarowaniu dziecka Bogu, greckim mitem o tragicznym ojcobójcy są niewątpliwie źródłem mądrości filozoficznej. Motyw studni poznania , raz wyschniętej, raz życiodajnej, studni, do której się wraca-, by życie zatoczyło koło i się dopełniło- doskonałe. Ale niedoceniona konwencja westernu i tragikomedii- oto artyzm. Parodia powieści sentymentalnej, której niedojrzały bohater przeżywa uczuciowe egzaltacje, by na nich zbudować dojrzałość , pozostając wciąż naiwnym dzieckiem, które daje się uwikłać w aferę miłosną, ekonomiczną pułapkę, wreszcie kryminalne zakończenie, bardzo oczywiste, rodem z marnego thrillera- to przejaw finezji autora i diabolicznej gry z oczytanym odbiorcą. Gdyby całość traktować z powagą patosu, końcówka byłaby wręcz tandetna. A zrozumienie tej nieco parodystycznej konwencji ( jak w "Muzeum niewinności") pozwala przyąć szelmowskie oczko puszczone przez pisarza i odpowiedzieć mu tym samym.

 • dosia1331

  Zgadzam się, to byłoby zbyt proste, zwłaszcza że Orhan Pamuk lubi droczyć się z czytelnikiem. Zresztą wspominał o tym w jednym z wywiadów.

Dodaj komentarz

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci