Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Nie mogło być inaczej - znakomita "Rdza" Jakuba Małeckiego

dosia1331

100_0809

Kto czekał na "Rdzę" Jakuba Małeckiego, ten z pewnością się nie zawiedzie. Autor "Dygotu" i nominowanych do Literackiej Nagrody Nike "Śladów" po raz kolejny potwierdza swój niebywały talent prozatorski. I aż trudno uwierzyć, że w tak młodym wieku można tworzyć tak dojrzałe i przemyślane powieści, które zachwycają warstwą językową i kompozycją. Do okrzykniętego mianem kultowej powieści "Dygotu" i niepokojących "Śladów" dołącza "Rdza", książka godna wszelkich literackich nagród.

Siedmioletni Szymon bawiąc się z kolegą na torach nie wie, że już za chwilę jego uporządkowany i bezpieczny świat runie niczym domek z kart. Potem będzie wpadał w panikę ilekroć usłyszy jakiś niepokojący dźwięk za oknem. Zabawki ukryje w pralce, tak na wszelki wypadek, gdyby Bozia chciała znowu coś zabrać. Poza tym nocą przywiąże się do kaloryfera, w obawie przed Bozią, rzecz jasna.  Ale "Rdza" nie jest tylko i wyłącznie historią o chłopcu, którego dzieciństwo zostało naznaczone tragedią, bo na kartach powieści poznajemy również małą dziewczynkę, Tośkę, która wiele w życiu zobaczy i o wielu wydarzeniach nie będzie potrafiła zapomnieć. Losy głównych bohaterów splotą się w zaskakujący dla czytelnika sposób...

Klimatyczna, kameralna i dopieszczona do najdrobniejszego szczegółu "Rdza" ma szansę zawojować polski rynek wydawniczy. Jakub Małecki oddał w ręce czytelników powieść, która zachwyca już od pierwszego zdania. Znakiem rozpoznawczym autora jest misternie prowadzona narracja, żadnej przypadkowej treści, wszystko dogłębnie przemyślane. Poza tym tę powieść po prostu znakomicie się czyta, kartki same się przewracają i naprawdę trudno oderwać się od lektury. Dotarcie do finału jest zatem błyskawiczne, zwłaszcza że autor zadbał o to, by biegnąca dwutorowo opowieść zazębiała się i odsłaniała kolejne ważne momenty w życiu bohaterów.

"Rdza" to książka o miłości, przyjaźni i marzeniach, które czasem zderzają się z brutalną rzeczywistością. To również opowieść o dzieciństwie, które ma ogromny wpływ na dorosłe wybory. Powtarzane, jak mantra "wszystko będzie dobrze" nijak ma się do tego przez co przechodzą bohaterowie powieści, bo często jest po prostu źle. "Rdza" Jakuba Małeckiego opowiada o zwykłych ludziach, małych społecznościach sportretowanych na tle wielkich wydarzeń historycznych, których echa wciąż docierają do naszych uszu.

Wstrząsająca, niepokojąca i niezwykle sugestywna proza.

100_08191

Moja ocena: 6/6

Autor: Jakub Małecki
Tytuł: "Rdza"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 283
Rok wydania: 2017
Sine Qua Non

 

Komentarze (19)

Dodaj komentarz
 • Gość: [gość] *.play-internet.pl

  Recenzja brzmi bardzo ciekawie :-)

 • dosia1331

  Starałam się, żeby brzmiało ciekawie, bo książka Małeckiego jest tego warta. :)

 • Gość: [Brunon Kawka] *.129.32.46.televoice.net.pl

  Muszę przyznać, że mnie zaciekawiłaś. Jest baaardzo wybrednym czytelnikiem po paru latach polonistyki, ale to wygląda na książkę, po którą bym z chęcią sięgnął. I jeśli plany czytelnicze pozwolą, to sięgnę. Dzięki za polecenie tej książki.

 • Gość: [Malwina] *.dynamic.chello.pl

  Recenzja arcy ciekawa, jestem zaintrygowana tą książką

 • Gość: [Marta - Podróże od kuchni] *.centertel.pl

  Na pewno spodobałaby mi się ta książka! Co prawda, czytałabym ją na raty, żeby odpocząć psychicznie, bo mam bardzo dobrą wyobraźnię, ale co tam.... warto się poświęcić dla dobrej książki!

 • dosia1331

  Wybredni czytelnicy z pewnością się nie zawiodą, zwłaszcza poloniści, którzy docenią warsztat Małeckiego, zatem polecam z całego serca!

 • Gość: [Ania] *.dynamic.chello.pl

  Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten wpis. Aktualnie czytam równocześnie chyba 3 książki, wszystkie z branży kulinarnej, a na długie, jesienne wieczory przyda się jakaś odskocznia...

 • dosia1331

  Proszę odstawić książki kulinarne i sięgnąć po "Rdzę" - wspaniała lektura! :)

 • Gość *.centertel.pl

  Wolę horrory

 • bookendorfina

  Jestem zachwycona tą przygodą czytelniczą, po raz kolejny autor dostarczył mi niesamowitych wrażeń czytelniczych. :)

 • Gość: [Iza] *.centertel.pl

  Od dawna mam ochotę na tego autora, teraz wiem od czego zacząć. Dzięki

 • eldka

  Z chęcią przeczytam.

 • dosia1331

  Bardzo się cieszę, czekam na wrażenia po lekturze :)

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Świetna recenzja :) Z pewnością przeczytam

 • Gość: [Michał Kucharski] *.play-internet.pl

  Fantastyczna recenzja bardzo ciekawej książki.

 • dosia1331

  Nie przegapcie tej książki, to naprawdę wspaniała lektura, pozdrowienia :)

 • Gość: [koza domowa] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Muszę przyznać, że wiele dobrego czytałam o tej książce... chyba czas po nią sięgnąć. Pozdrawiam, Kasia.

 • dosia1331

  Książce Małeckiego nie mam nic do zarzucenia, lektura doskonała, w sam raz na jesienne wieczory :)

 • Gość: [Ewa] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Małeckiego polubiłam za "Ślady", teraz kolej na następną książkę ;)

Dodaj komentarz

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci