Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

"O fotografii" Susan Sontag

dosia1331

100_0718

Czytelniku, jeżeli myślisz, że nie ma nic prostszego niż zrobienie zdjęcia, to oczywiście masz rację. Ale zrobienie dobrego zdjęcia, to już zupełnie inna historia. Fotografia jest sztuką i nie każde zdjęcie pretenduje do tego miana.

Aparaty fotograficzne są tak powszechne, że nikogo nie dziwi ich widok. Towarzyszą nam niemal wszędzie, zwłaszcza że mamy je nawet w telefonach i w każdej chwili możemy zatrzymać w czasie ważny dla nas moment. Fotografujemy dosłownie wszystko. Wakacje bez aparatu nie istnieją, imprezy, spotkania rodzinne, urodziny, śluby itp. itd. również. Żyjemy w świecie, w którym obraz bywa donośniejszy od głosu i trwalszy od pamięci, dlatego tak chętnie gromadzimy wspomnienia w postaci zdjęć. Nie mam zamiaru udawać, że mnie to nie dotyczy, bo uwielbiam robić zdjęcia i mam ich tysiące. Zresztą kilka dni wakacji poświęciłam na uporządkowanie prywatnego archiwum i wreszcie chaos został zastąpiony harmonią. Jak długo potrwa ten stan rzeczy, nie mam zielonego pojęcia, zwłaszcza że okazji do robienia kolejnych zdjęć nie brakuje. Susan Sontag już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zauważyła, jak ważną częścią naszego życia stał się aparat fotograficzny i zdjęcia, których robienie wcale nie wymaga gruntownej wiedzy na temat fotografii, choć ich jakość i tematyka bywa różna. Zdjęcia bardzo często są dowodem tego, że coś przeżyliśmy, gdzieś udało nam się dotrzeć, na coś odważyć. Gromadzimy fotografie, otaczamy się nimi, cieszymy ich obecnością, bo mają dla nas szczególną wartość. Te najważniejsze wkładamy w ramki i ustawiamy w centralnych punktach naszych mieszkań, zawsze w zasięgu wzroku, by nawet przez chwilę móc na nie spojrzeć. Ale Susan Sontag nie pisze tylko i wyłącznie o zdjęciach prywatnych, bo dużo uwagi poświęca historii fotografii. Wspomina o wybitych fotografach i ich znanych na całym świecie pracach. Nie ukrywam, że kilkakrotnie przerywałam lekturę, by odszukać te zdjęcia w sieci. Poza tym zaznaczałam ważne dla mnie fragmenty, ale w pewnym momencie uznałam, że to nie ma sensu, bo eseje Sontag są gęste, esencjonalne i pozbawione banalnych treści. "Zbierać fotografie - to zbierać świat" pisze Sontag i nie wypada się nie zgodzić. Szkoda tylko, że fotografując coraz częściej przekraczamy granicę dobrego smaku i, kolokwialnie rzecz ujmując, strzelamy foty bez głębszej refleksji.

Czytelniku, jeżeli interesujesz się fotografią, chcesz poznać jej znaczenie i funkcję we współczesnym świecie, to bez wahania sięgnij po zbiór esejów Susan Sontag. Otrzymasz pasjonującą i wnikliwą opowieść o fotografii oraz odpowiedzi na pytania, które z pewnością sam sobie zadawałeś. Po lekturze esejów inaczej spojrzysz na tak trywialną czynność, jak zrobienie zdjęcia.

Nie trzeba być profesjonalistą, by robić zdjęcia, ani artystą, by chcieć coś wyrazić.

100_07201

Moja ocena: 6/6
 
Autor: Susan Sontag
Tytuł: "O fotografii"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 247
Rok wydania: 2017
Karakter

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Agata] *.syrion.pl

  Fotografia jest sztuką - zgadzam się. Nie wystarczy pstryknąć zdjęcie. Musi być talent, dobry sprzęt, szczęście i jeszcze inne czynniki :)

 • Gość: [Aleksandra Załęska] *.infoplus.com.pl

  Fotografia to nie jest prosta sztuka :) W telefonie i na komputerze mam tysiące zdjęć, ale tylko kilkanaście z nich mogę uznać, że są dobre, reszta to przeciętne zdjęcia, które mają upamiętnić najważniejsze chwile :)

 • dosia1331

  Dobry sprzęt fotograficzny jest bardzo drogi, z talentem do robienia zdjęć bywa różnie, ale mnie razi coś zupełnie innego, a mianowicie, przekraczanie granic dobrego smaku. Nie mam na myśli tzw. fotografii zaangażowanej, bo to zupełnie inna sprawa i czasem trzeba pokazać coś bardzo dosadnie. Ale zdjęcia prywatne publikowane w sieci to czasem koszmar nad koszmary... Pozdrawiam :)

 • Gość: [Kasia] *.tbcn.telia.com

  Nie miałam jeszcze tej książki ale z chęcią po nią sięgnę.
  Lubię fotografować. Zgadzam się, że nie jest to proste. Trzeba mieć pewne wyczucie i umieć dostrzec to co warte uwiecznienia. :)

 • dosia1331

  W takim razie zachęcam do lektury, bardzo ważne i świetnie napisane eseje. Pozdrawiam :)

 • obiezy_swiatka

  Bardzo lubię te eseje Sontag. Tak trafnie ubrała fotografię w słowa.
  O.

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci