Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Kurtyna w górę! "Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Teatrzyki"

dosia1331

100_08811

Bawiliście się kiedyś w teatr? Montowaliście scenę z poduszek, krzeseł, koców i wszystkiego, co mogło posłużyć do jej stworzenia? Ja doskonale pamiętam, że zniszczyłam mnóstwo klamerek, które za nic nie chciały utrzymać zbyt grubego materiału. Poza tym zawsze był kłopot z widownią, bo nie potrafiłam zdecydować, kto powinien zasiąść w pierwszym rzędzie, domownicy, czy lalki i misie. Wybór repertuaru też był dość absorbującym zajęciem, bo w grę wchodziła autorska "sztuka" albo gotowiec w postaci jakiejś książki, oczywiście odpowiednio opracowany. Zapomniałabym o kostiumach, to również wymagało wielu przygotowań, ale czego się nie robi dla oklasków zachwyconej publiczności. Teatr to magia, którą odkryłam jako dziecko...

Wspominki? Ależ oczywiście, że tak, poza tym czuję się usprawiedliwiona, bo jestem po lekturze "Teatrzyków" Brzechwy, pięknie wydanej i cudownie zilustrowanej książki, która jest czwartą odsłoną serii adresowanej do młodego czytelnika i zawierającej niezapomniane utwory sceniczne. "Nasza Księgarnia" po raz kolejny stanęła na wysokości zadania i zafundowała dorosłym czytelnikom powrót do dzieciństwa, a maluchom możliwość poznania utworów wybitnego poety, bez którego nie wyobrażam sobie polskiej literatury dla dzieci.

A co można znaleźć w książce? "Księżniczkę na ziarnku grochu", "Siedmiomilowe buty", "Wagary", "Bajki samograjki" i wiele innych tekstów, które wciąż wspaniale się czyta i których scenki z powodzeniem można odgrywać w domowym zaciszu. Mam wrażenie, że zabawa w teatr to dzisiaj nieco zapomniana forma spędzania wolnego czasu z dzieckiem. A szkoda, bo taka zabawa niesamowicie rozwija, pobudza wyobraźnię, uczy pracy w grupie i ćwiczy pamięć, bo przecież trzeba nauczyć się swojej roli. Nie ukrywam, że uśmiech nie schodził mi z twarzy podczas lektury "Teatrzyków", zresztą dowcip i humor sytuacyjny to główne składniki twórczości Jana Brzechwy. Pal licho, że niektóre z nich są już mocno niewspółczesne i odrobinę tu i ówdzie zdradzają zaangażowanie autora w głoszenie socjalistycznych haseł. Takie to były czasy...

Przypomnijcie sobie utwory sceniczne Brzechwy, zapoznajcie z nimi swoje dzieci i stwórzcie domowy teatr. Kurtyna w górę!

Do miłego zaczytania :)

100_0885

Moja ocena: 6/6

Autor: Jan Brzechwa
Tytuł: "Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Teatrzyki"
Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Oprawa: twarda
Ilość stron: 336
Rok wydania: 2017
"Nasza Księgarnia"

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Kasia Lorenc] *.play-internet.pl

  Dziś padawiec siedzimy w domu ale dzięki temu wpisowi wiem co będziemy robić

 • dosia1331

  Cudownie, w takim życzę miłe zabawy i rymowanej niedzieli :)

 • Gość: [Monika] *.adsl.inetia.pl

  Ale świetny pomysł. Koniecznie muszę sprezentować tę książeczkę swoim pociechom!

 • dosia1331

  Koniecznie! Bawcie się w teatr, rozwijajcie wyobraźnię i po prostu miło spędzajcie czas z książką :)

 • Gość: [Ewa] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zabawa w teatr zawsze była jedną z moich ulubionych :)

 • Gość: [Pomysłowa] 91.240.68.*

  Brzechwa - powrót do dzieciństwa. O ile lepsze były te wszystkie wierszyki i bajki niż obecne kreskówki :-)

 • Gość: [Wiolka] *.centertel.pl

  Swietna pozycja, chetnie zakupie do naszej kokekcji :-)

 • dosia1331

  Mam z tej serii jeszcze cykl o Kleksie, o którym pisałam jakiś czas temu. Poza tym Nasza Księgarnia wydała "Wiersze" i "Bajki" w tej samej szacie graficznej, czyli wszystko, co wyszło spod pióra Brzechwy.

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci