Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Przedpremierowo - "Nie mówcie, że nie mamy niczego" Madeleine Thien

dosia1331

100_0913

"Ojciec opuścił nas dwukrotnie w ciągu jednego roku. Po raz pierwszy, aby zakończyć swoje małżeństwo, i po raz drugi, gdy odebrał sobie życie."

Napisana z rozmachem liryczna powieść Madeleine Thien jest, jak nuty na pięciolinii, które momentami układają się w smutną melodię. "Nie mówcie, że nie mamy niczego" to książka o zwykłych - niezwykłych ludziach, zaprzepaszczonych szansach, zmarnowanych talentach i przeszłości, której nie da się wymazać z pamięci. Ale to również odważna i pięknie napisana książka, w której autorka wraca do masakry na placu Tiananmen (Plac Niebiańskiego Spokoju) w 1989 r. Madeleine Thien opisuje mroczny okres w historii Chin w delikatny, ale niezwykle wnikliwy sposób. To książka naszpikowana emocjami, w której jedną z głównych ról odgrywa muzyka. Na kartach powieści niemal słychać utwory Szostakowicza i Bacha. Uwagę przykuwa już pierwsze zdanie, które jest preludium do tego, co czytelnik odkryje w kolejnych rozdziałach. To nie jest łatwa lektura, wymaga skupienia i analizy tego, co przed laty stało się na terenie Chin i z czym do teraz trudno się pogodzić. Madeline Thien oddała w ręce czytelników książkę niezmiernie ważną, która zachwyca nie tylko głębią treści, ale również wykreowanymi postaciami. To powieść niebanalna, proza najwyższej próby, dlatego w ogóle nie dziwi mnie fakt, że autorka spotyka się z tak pozytywnym odbiorem swojej twórczości, zresztą ma na swoim koncie wiele literackich wyróżnień. Niezwykłego klimatu dodają również miniaturowe zdjęcia zamieszczone na kilku stronach książki.

Centralną postacią powieści jest Marie, która dzięki pewnej studentce z Pekinu pozna bolesną historię swojej rodziny. Dowie się, że jej ojciec studiował w Szanghaju i pięknie grał na fortepianie. Zatem dlaczego w ich rodzinnym domu nie było tego instrumentu? Jak wiele tajemnic jest jeszcze do odkrycia? Przed Marie trudne zadanie, długa droga do rozwikłania zagadek z przeszłości, ale też możliwość poznania ojca, o którym niewiele wiedziała. Poza tym przed Marie szansa na poznanie kraju, z którego wywodzą się jej przodkowie. A wszystko to opowiedziane przez Madeleine Thien w barwny, wzruszający i chwilami - co jest paradoksalne - baśniowy sposób.

Powieść "Nie mówicie, że nie mamy niczego" to jedno z najgłośniejszych wydarzeń literackich 2016 r. Książka kanadyjskiej pisarki o chińsko-malezyjskich korzeniach ma szansę zachwycić również polskiego czytelnika. Dodatkowym argumentem niech będzie fakt, że była nominowana do Nagrody Bookera, rekomendowana przez światową prasę, a talent prozatorski Thien dostrzegła laureatka Nagrody Nobla, Alice Munro.

"Nie mówicie, że nie mamy niczego" Madeleine Thien ukaże się w księgarniach 26 października 2017 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego. Bardzo jestem ciekawa, z jakim odbiorem spotka się ta powieść w Polsce, bo nie ukrywam, że historia opowiedziana przez autorkę mocno mnie poruszyła. 

Moja ocena: 5.5/6

Autor: Madeleine Thien
Tytuł: "Nie mówcie, że nie mamy niczego"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 600
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo Literackie 

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Adam Zyskowski] *.static.ip.netia.com.pl

  Zapowiada się ciekawie, chętnie sprawdzę :)

 • dosia1331

  Polecam, kawał bardzo dobrej prozy :)

 • Gość: [Socjopatka.pl] *.play-internet.pl

  Nie wiem jakim cudem, ta książka gdzieś mnie ominęła. Czuję, że jest mi bliska i muszę ją przeczytać. Zresztą już sam tytuł zachęca.

  Dziękuję Ci za jej recenzję. Dzięki Tobie z wielką chęcią po nią sięgnę. :)

 • dosia1331

  To nowość, książka, która dopiero pojawi się na księgarnianych półkach za kilka dni. Proszę jej wypatrywać :)

 • Gość: [czerwonafilizanka] *.swietojanska.net

  oj nie dla mnie i na pewno nie na ten moment

 • Gość: [Bookendorfina] *.toya.net.pl

  Książka czeka już na półce na spotkanie, a ja szykuję się na jej przesłania. :)

 • Gość *.giga-komputer.pl

  Fajnie napisane, jednak to nie moje klimaty jeśli chodzi o książki

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci