Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Klasyka literatury światowej, czyli nowa seria Wilgi

dosia1331

100_1005

Mam słabość do literackich rudzielców, charyzmatycznych, odważnych i pyskatych dziewczynek, które nie dają sobie w kaszę dmuchać i mają głowę pełną zwariowanych pomysłów. Jedną z moich ukochanych bohaterek literatury dla młodzieży jest Ania Shirley, czyli tytułowa "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery. Niepoprawna romantyczka, od czasu do czasu lądująca w otchłani rozpaczy, która nie znosi, gdy nazywa się ją Andzią wciąż jest mi bardzo bliska i uśmiecham się na samą myśl o niepokornym rudzielcu. Nie mam pojęcia, ile razy przeczytałam tę powieść, ale jej stan wskazuje na to, że dużo, bo nawet klej nie wytrzymał mojej fascynacji. "Przygody Tomka Sawyera" przeczytałam tylko raz, wieki temu i ogromnie się cieszę, że mogłam sobie przypomnieć tę lekturę, a co najważniejsze zaproponować ją mojemu synowi. Tomek to urwis, który z całą pewnością nawiązałby nić porozumienia z Anią, ponieważ wybryki i pakowanie się w kłopoty są ich specjalnością. Ale to dzieciaki o złotym sercu, których po prostu trudno nie pokochać. Obie książki należą do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży. Kolejne pokolenia dziewczynek ulegają czarowi Avonlea i utożsamiają się z uroczą Anią. Niektórzy z nas chętnie przenieśliby się nad rzekę Missisipi, by dołączyć do bandy Tomka i zafundować sobie przygodę życia. Podsumowując, starsi czytelnicy mają okazję powspominać, a młodzi odkryć jedne z najpiękniejszych opowieści na świecie, bowiem Wydawnictwo Wilga przygotowało nową serię, w której ukażą się następujące tytuły: 

Mark Twain "Przygody Tomka Sawyera",
Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza",
Frances Hodgson Burnett "Mała księżniczka",
Charles Dickens "Opowieść wigilijna",
E.T.A. Hoffmann "Dziadek do orzechów".
 
Wilga stanęła na wysokości zadania i oddała w ręce czytelników książki atrakcyjne wizualnie. Piękne, twarde oprawy i zachwycające ilustracje stanowią ich niezaprzeczalny atut. To oczywiście kwestia drugorzędna, bo znakomita literatura broni się sama, ale nie oszukujmy się, wszyscy zwracamy uwagę na to, jak książka została wydana. Bardzo jestem ciekawa kolejnych książek w serii. 
 
100_1011
 
Rezolutny Tomek i absolutnie cudowna Ania czekają na kartach powieści, miłej lektury.
 
Moja ocena: 6/6
 
Autor: Lucy Maud Montgomery
Tytuł: "Ania z Zielonego Wzgórza"
Ilustracje: Mariusz Andryszczyk
Oprawa: twarda
Ilość stron: 463
Rok wydania: 2017 
Wilga
 
Autor: Mark Twain
Tytuł: "Przygody Tomka Sawyera"
Ilustracje: Aleksandra Michalska-Szwagierczak
Oprawa: twarda
Ilość stron: 319
Rok wydania: 2017 
Wilga
 
 

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Magda] *.adsl.inetia.pl

  Uwielbiam "Anię z Zielonego Wzgórza" i "Opowieść Wigilijną"! Każdy powinien je znać :)

 • dosia1331

  Masz rację, szkoda byłoby przegapić tak wspaniałą literaturę :)

 • Gość: [Szufladopółka] *.static.chello.pl

  Ależ ja się zaczytywałam w Ani będąc dzieckiem ;) Piękna historia. Bardzo ładne te nowe wydania, mam nadzieję, że skuszą do czytania.

 • dosia1331

  Też mam taką nadzieję, bo obie lektury z pewnością zasługują na uwagę :)

 • Gość: [Gosia B.] 95.41.8.*

  Świetne wydanie! Może skuszę się na Tomka dla syna:)

 • dosia1331

  Proszę się skusić, życzę miłej lektury :)

 • Gość: [Marta Kraszewska Rudym spojrzeniem] *.oswiecim.vectranet.pl

  Obydwie książki uwielbiałam w dzieciństwie:)

 • dosia1331

  W takim razie, co powiesz na sympatyczny powrót do dzieciństwa?

 • Gość: [Zaczytania] *.leon.com.pl

  Ania to ulubiona powieść mojego dzieciństwa i chyba nie tylko. Powracam do niej co jakiś czas i nigdy mi się nie nudzi :). Mam na myśli wszystkie części. Moje egzemplarze są już mocno zniszczone, więc jeśli Wilga wyda wszystkie tomy to bardzo chętnie je zakupię. Są piękne.

 • dosia1331

  Nic mi nie wiadomo o kolejnych tomach cyklu o Ani, ale jeśli Wilga zdecydowałaby się na ich wydanie, to na pewno znajdzie się dla nich miejsce w mojej bibliotece :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci