Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Zimowe lektury od Zakamarków

dosia1331

100_1218

Kto mnie zna ten wie, że długo mogę rozpływać się w zachwycie nad twórczością Astrid Lindgren i tylko szukam pretekstu, by na blogu prezentować jej powieści i opowiadania dla dzieci. W bogatym dorobku literackim słynnej Szwedki jest mnóstwo wspaniałych książek, ponadczasowych historii, które czytam z przyjemnością i do których chętnie wracam.

Na Czerwcowe Wzgórze zawitała wprost bajeczna zima. Dwie siostry, Madika i Lisabet, cieszą się z białego puchu i razem z tatą szaleją na śniegu. Tymczasem w domu trwają przygotowania do świąt, na blaszkach lodują kolejne partie pierniczków, planowane są również zakupy prezentów, po które obie dziewczynki wybierają się z Alvą. Niestety z powodu przeziębienia Madika musi zostać w domu. W trakcie zakupów nieposłuszna Lisabet oddala się od sklepu i wchodzi na płozy sań niejakiego Anderssona, a ten nieświadomy pasażera na gapę pędzi daleko w las i na dodatek śpiewa piosenki, których dziecko nie powinno słuchać. Przerażona Lisabet wreszcie daje znać o swojej obecności i liczy, że mężczyzna odwiezie ją do domu. Nic z tego, Andersson zostawia dziewczynkę w lesie. Jak zakończy się ta historia i jaki morał płynie z opowieści? Tego oczywiście nie zdradzę, ale "Patrz, Madika, pada śnieg!" to lektura na wskroś świąteczna, choć z delikatnym dreszczykiem emocji. Trudno nie wspomnieć o przepięknych ilustracjach Ilon Wikland, które cudownie podkreślają klimat opowieści. 

Moja ocena: 6/6

100_1219

100_1220

"Zimowa wyprawa Ollego" Elsy Beskow jest moim tegorocznym odkryciem. Opowiadanie, po raz pierwszy ukazało się w 1907 roku, ale z powodzeniem można czytać również dziś. Baśniowa, urokliwa opowieść o chłopcu, który dostał narty i któremu do pełni szczęścia brakuje... zimy. Tuż przed Bożym Narodzeniem zaczyta wreszcie padać śnieg, a Olle ma nadzieję wypróbować prezent od taty. Chłopiec zakłada narty i wyrusza do lasu, a po drodze nie może się nadziwić pięknej zimie, na którą tak bardzo czekał. W lesie spotyka starca, Wuja Szrona, sprawcę bajkowego krajobrazu oraz Ciotkę Odwilż, która z miotłą w ręku próbuje przegnać zimę. Zaczarowany las? Ależ oczywiście, że tak! 

Nie zabrzmi to oryginalnie, ale jestem zachwycona książką Elsy Beskow i z czystym sumieniem polecam wszystkim, którzy w literaturze szukają pięknych opowieści. Jestem też pod wrażeniem ilustracji, które przypominają mi moje dawne książki z dzieciństwa, zwłaszcza rosyjskie baśnie. Bardzo, ale to bardzo udana lektura.

Moja ocena: 6/6

100_1221

100_1222

100_1228

Autor: Astrid Lindgren
Ilustracje: Ilon Wikland
Tytuł: "Patrz, Madika, pada śnieg!"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 32
Rok wydania: 2017
Zakamarki
 
Autor: Elsa Beskow
Ilustracje: Elsa Beskow
Tytuł: "Zimowa wyprawa Ollego"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 32
Rok wydania: 2017
Zakamarki

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Sandra] *.toya.net.pl

  Moj maluch ma 10mcy ale juz od dawna czytam mu rozne ksiazeczki. Z checia powieksze swoj asortynent

 • dosia1331

  Wspaniale, książki są cudowne, a czytać można już maluszkom. Miłej lektury :)

 • Gość *.dynamic.gprs.plus.pl

  Gdy widzę takie książki to bym najchętniej usiadła i czytała. Aż zachciało mi się dzisiaj wejść do biblioteki :).

 • dosia1331

  Tak, zwłaszcza tak pięknie wydane książki, od których trudno oderwać wzrok :)

 • Gość: [Monika] *.dynamic.wline.res.cust.swisscom.ch

  Piekne ilustracje i ciekawe opowiesci :D

 • Gość: [jaryszek] *.finemedia.pl

  Wydaje się świetnym pomysłem na prezent dla Mojego Chrześniaka :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci