Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Pierwszy rok w szkole... "Hedwiga" Fridy Nilsson

dosia1331

100_1477

Myślisz Hedwiga i widzisz sowę Harry'ego Pottera, ale w literackim świecie jest jeszcze inna Hedwiga, rezolutna siedmiolatka, która wprost nie może się doczekać, kiedy pójdzie do szkoły. W sąsiedztwie nie ma dzieci, z którymi dziewczynka mogłaby spędzać czas, dlatego szkoła jest przede wszystkim szansą na zyskanie przyjaciół, nawiązanie znajomości i dobrą zabawę. Pierwszy dzień w szkole początkowo nie wygląda wcale tak różowo, jak to sobie Hedwiga wyobrażała, ale na szczęście wszystko zmienia się w okamgnieniu i Hedwiga zyskuje koleżankę o imieniu Linda. Odtąd będą stanowiły zgrany duet, który ma w głowie mnóstwo szalonych pomysłów i nie zawaha się przed ich realizacją.

100_1480

Książka jest zapisem pierwszego roku w szkole, najważniejszych wydarzeń oraz wielu miłych i niemiłych doświadczeń głównej bohaterki, która co jakiś czas pakuje się w kłopoty, bo jest typem dziecka, które, jak się bawi, to na całego. Ale niewinna zabawa ma czasem przykre konsekwencje, o czym Hedwiga bardzo szybko się przekona, zwłaszcza że dziecięca beztroska wiąże się z barkiem przewidywania skutków. Charakterna siedmiolatka uczy się na błędach, płacze i bardzo przeżywa niektóre sytuacje, ale takie właśnie jest życie. Poza tym czasem nawet porażkę można przekuć w sukces, mam na myśli rozdział, w którym Hedwiga korzysta z usług pewnego fryzjera. Zresztą nic więcej nie zdradzę, sięgnijcie po książkę i poznajcie sympatyczną mieszkanką czerwonego domku.

"Hedwiga" to znakomita książka dla dzieci, barwna, dynamiczna opowieść, którą czyta się jednym tchem i która będzie doskonałą lekturą do samodzielnego czytania, bo duża czcionka zdecydowanie tę czynność ułatwi. Jestem niemal pewna, że odważna i charyzmatyczna bohaterka przypadnie do gustu małym czytelnikom. Rodzice zaś niech czytają ku przestrodze i na poprawę humoru :) 

Na zachętę dodam, że Frida Nilsson to laureatka Nagrody Astrid Lindgren oraz wielu innych prestiżowych wyróżnień. Szwedzką literaturę dla dzieci charakteryzuje żart i szczerość, nie ma tematów, których nie można by poruszać, o czym przekonacie się czytając chociażby "Hedwigę".

Moja ocena: 5/6

Do miłego zaczytania!

Autor: Frida Nilsson
Tytuł: "Hedwiga"
Ilustracje: Anke Kuhl
Oprawa: twarda
Ilość stron: 164
Rok wydania: 2017
Dwie Siostry

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Dziewczyna z agencji] *.dynamic.chello.pl

    Jest teraz tyle świetnych książek dla dzieci. W tym roku w mojej rodzinie będzie bogato w nowych członków więc będę zaglądać celem inspiracji :)

  • Gość: [Kamila Z naciskiem na szczęście] *.dynamic.gprs.plus.pl

    Jaka piękna książka, sama chętnie bym takie poczytała, a nie jakiegoś Pana Tadeusza :p

  • Gość: [Ania W] *.jmdi.pl

    Zapowiada się świetnie! Dla mnie to super patent na prezent, bo sama dzieci jeszcze nie mam :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci