Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

"Gdzie niebo mieni się czerwienią" Lisa Lueddecke

dosia1331

100_1669

Gdybym miała oceniać tę książkę na podstawie okładki, to wystawiłabym jej najwyższą notę. To samo dotyczy opakowania, w którym do mnie dotarła. Połyskująca czerwona koperta, w środku książka, a w niej mnóstwo gwiazdek. Poczułam się trochę, jak dziecko, które otwiera prezent, czysta radość.

"Gdzie niebo mieni się czerwienią" to debiutancka powieść Lisy Lueddecke utrzymana w nurcie young adult, którą czyta się dobrze, ale czy ta historia zachwyca, czy nie daje o sobie zapomnieć, czy jest wyjątkowa? Jestem przekonana, że dużo bardziej spodoba się młodzieży. Mnie wydała się schematyczna, a początek dość toporny. Potem jest zdecydowanie lepiej, ale coś mi się wydaje, że autorka trochę przekombinowała i przez to zmarnowała potencjał, który drzemie w tej opowieści i który nie został w pełni wykorzystany. 

Lisa Lueddecke zabiera czytelnika na skutą lodem i smaganą mroźnym wiatrem wyspę Skane, gdzie wpatrywanie się w niebo ma zasadnicze znaczenie dla zamieszkujących ją ludzi, bowiem na jego podstawie odczytują najbliższą przyszłość. Grozę budzi niebo w kolorze czerwonym, bo ten zwiastuje wszystko, co najgorsze. Zresztą ludzie wciąż pamiętają o wydarzeniach sprzed lat, kiedy na Skane zapanowała zaraza, która pochłonęła setki istnień. Wśród ocalałych jest nastoletnia dziś Ósa i to ona musi znaleźć sposób na powstrzymanie zła, złagodzenie gniewu Bogini, która najprawdopodobniej znowu chce ukarać ludzi. Czerwone niebo jest ostrzeżeniem, którego nie wolno lekceważyć. Tymczasem złowrogich znaków przybywa, te zaś wzbudzają strach i panikę wśród mieszkańców wyspy. Ósa nie ma chwili do stracenia...

100_1667

"Gdzie niebo mieni się czerwienią" to całkiem przyzwoicie napisana powieść fantasy. Szczypta magii, odrobina mitologii i pradawnych wierzeń okazały się znakomitym pomysłem na książkę, która ma szansę zachwycić młodych czytelników. I z pewnością tak właśnie będzie, bo Lisa Lueddecke stworzyła klimatyczną, nieco baśniową historię poruszającą typowe problemy wieku dorastania. Zimowa sceneria, hermetyczna społeczność Skane, aura tajemniczości i para charyzmatycznych postaci czekają na kartach powieści. Dorośli czytelnicy mogą okazać się bardziej surowi dla prozy amerykańskiej autorki. 

Moja ocena: 4.5/6

Autor: Lisa Lueddecke
Tytuł: "Gdzie niebo mieni się czerwienią"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 352
Rok wydania: 2018 
Zielona Sowa

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Dee] *.20-1.cable.virginm.net

  Podrzucę córce, ona lubi takie historie, a może i ja przeczytam jak mi się zmniejszy kupka książek do przeczytania. A okładka faktycznie fajna

 • Gość: [dosia1331] *.centertel.pl

  Okładka jest cudowna, treść też w porządku, ale to książka raczej dla młodzieży, pozdrowienia :)

 • Gość: [Ewelina] *.adsl.inetia.pl

  Jak byłam nastolatką, zaczytywałam się takimi książkami :) tajemnica, ponura sceneria, najlepiej jeszcze jakiś romans w tle... Dalej wspominam z sentymentem ;)

 • dosia1331

  Taka właśnie jest ta książka :)

 • Gość: [Beata] 185.13.106.*

  Chyba sprawię taki prezent mojej nastoletniej siostrze ;)

 • Gość: [Beata] 185.13.106.*

  Chyba sprawię taki prezent mojej nastoletniej siostrze

 • Gość: [Marta] *.cust.netmar.net.pl

  Oh, lubię tego typu książki! Zapisałam ją właśnie na mojej czytelniczej liście :)

 • dosia1331

  Wspaniale, w takim razie życzę miłej lektury :)

 • Gość: [Anna] *.dynamic.mm.pl

  Tym razem trochę nie dla mnie. :-)

 • Gość: [TosiMama] *.cable.net-inotel.pl

  Bardzo ciekawa propozycja. Na pewno młodym czytelnikom się spodoba.

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci