Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Książka i gra planszowa, czyli nowości od Wydawnictwa Literackiego i Zielonej Sowy

dosia1331

100_1626

"Miejsce przestępstwa: las; dokładniej: dziupla
Rodzaj przestępstwa: kradzież 204 orzechów
Pokrzywdzona: wiewiórka Waleria
Podejrzani: wielu, naprawdę wielu
Prowadzący śledztwo: komisarz Gordon i jego asystentka Paddy"
 
Wiewiórka Waleria mocno ubolewa nad stratą orzechów, dlatego smutny incydent zgłasza stróżowi prawa, dzielnemu komisarzowi Gordonowi, w nadziei, że temu uda się wyjaśnić wszelkie okoliczności zdarzenia. Poszukiwania winowajcy/winowajców trwają. Komisarz Gordon i jego asystentka Paddy robią wszystko, by skradzione orzechy wróciły do właścicielki...

Każda książka, która do nas trafia jest niezwykle surowo oceniania zwłaszcza przez moją córkę. Mała recenzentka przede wszystkim skupia się na walorach zewnętrznych, czyli szacie graficznej. Jeśli spodoba się jej okładka, to jest duża szansa na to, że i środkiem się zainteresuje. Minusem jest brak ilustracji, co dla książki jest wyrokiem skazującym na zapomnienie. Obecność ilustracji też sprawy nie przesądza, bo nie wszystkie są dla niej atrakcyjne. I bardzo dobrze, grunt to mieć swoje zdanie. Dodatkowym atutem jest kolor, bo czarno-białe obrazki są "takie sobie". Poza tym ilustracji musi być po prostu dużo, najlepiej na każdej stronie, na bogato. Tekst, ach ten nieszczęsny tekst. Są takie książki, które czytamy na okrągło i takie, które lądują na regale w iście ekspresowym tempie i nawet ładne obrazki nie pomogą. Do czego zmierzam? Ano do tego, że "Pierwsza sprawa" Ulfa Nilssona została oceniona bardzo pozytywnie, choć z małym zastrzeżeniem, że nie posiadamy kolejnych części, o których wydawca wspomina na okładce. No, nie mamy, bo trzeba zaczekać na ich opublikowanie, tłumaczę, co Zosi zupełnie nie zadowala, bo cierpliwość nie jest jej najmocniejszą stroną. A wystarczyło o tej drobnostce nie wspominać. Czy ja w ogóle muszę dodawać coś jeszcze? Jesteśmy na tak!

100_1630

100_1638

Moja ocena: 5/6

Autor: Ulf Nilsson
Ilustracje: Gitte Spee
Tytuł: "Pierwsza sprawa"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 93
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo Literackie

 

Nie samą literaturą żyje człowiek, więc czasem warto sięgnąć po bardzo sprawdzoną formę spędzania czasu z dzieckiem, czyli grę planszową. "Kucharz" jest naszym ostatnim odkryciem i muszę przyznać, że zabawa jest przednia. Poza tym to najbardziej smakowita gra na świecie, bo okazuje się, że każdy może zostać szefem kuchni i skomponować wyjątkowe danie. Dwustronna plansza, 60 żetonów, 25 kart z napisami, pionki i kostka wystarczą, by ponury zimowy wieczór zamienić w kolorowy pokaz sztuki kulinarnej. 

Liczba graczy: 2 - 4
Czas gry: 15 - 40 minut
Sugerowany wiek: +4 

Miłej zabawy!

100_1643

100_1622

100_1623

Moja ocena: 6/6

Za grę dziękujemy Zielonej Sowie!

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Krystyna] 78.10.55.*

  Tak to jest jak recenzuje książkę młoda recenzentka , wtedy książka zostaje poddana bardzo surowej krytyce :-) Bardzo dobrze, bo przynajmniej wiem, co dzieci lubią :-) Dużo obrazków i koloru :-)

 • dosia1331

  Tak, mała recenzentka wie, co dobre i dlatego bardzo liczę się z jej z daniem, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że inne dzieci będą miały podobne :)

 • Gość: [Dorota] *.adsl.inetia.pl

  "Pierwsza sprawa' zapowiada się super:)

 • Gość: [Journey Is Freedom] 89.174.66.*

  No tak, dziecko to najbardziej trafny krytyk. ;) Kolory, obrazki, angażowanie w książkę to jest to, co zazwyczaj uwielbia.

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci