Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

"Nieznana terrorystka" Richard Flanagan

dosia1331

100_1714

Miała dziewczyna pecha i to ogromnego. Gina Davies, bohaterka najnowszej powieści Richarda Flanagana, w kilka godzin z tancerki erotycznej stała się terrorystką. Jak do tego doszło? Wystarczyło pojawić się w nieodpowiednim miejscu i czasie, wylądować w łóżku z dopiero co poznanym mężczyzną, a rano odkryć, że jest się poszukiwaną w całym kraju. Brzmi, jak kiepski żart, ale nim nie jest. A to nie wszystko, bo nie bez znaczenia jest również fakt, że pracując w taki, a nie inny sposób trzeba być wyjątkowo czujnym i ostrożnym, i nie prowokować pewnych sytuacji, bo niezadowolony klient potrafi zemścić się w okrutny sposób. Karą może być widok własnej twarzy na ekranie telewizora z podpisem: terrorystka. Pal licho, że zdjęcie marnej jakości i właściwie trudno jednoznacznie stwierdzić, że to ta osoba, ale przekaz słowny to już zupełnie inna sprawa. Niby niewiele informacji, ale wystarczy, by uznać kogoś za winnego i tym samym rozpętać medialne piekło. Jak powinna zachować się ofiara? Udać się do najbliższego komisariatu i wyjaśnić sprawę. Tak radzi przyjaciółka, a i Gina Davies doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to byłaby słuszna decyzja i zarazem najrozsądniejsze rozwiązanie.  A może przeczekać to całe zamieszanie, aż wypłynie inny, bardziej atrakcyjny temat i ludzie przestaną interesować się jakąś nieznaną terrorystką, o której właściwe niewiele wiadomo, łącznie z tym, czy faktycznie nią jest. Młoda kobieta czuje się zaszczuta, obawia się, że wyrok już zapadł, a jej życie jest w niebezpieczeństwie. W grę wchodzi zmiana wizerunku, bo człowiek, z którym spędziła upojną noc, a który tak, jak ona podejrzany jest o terroryzm, nie żyje. Tymczasem w mediach pojawiają się kolejne mniej lub bardziej wiarygodne doniesienia i próba identyfikacji nieznanej terrorystki. Koszmar dopiero się rozpoczyna...

Nie ukrywam, że zaskoczyła mnie ta powieść. Przeczytałam dwie książki Richarda Flanagana, "Klaśnięcie jednej dłoni" i "Pragnienie", ale "Nieznana terrorystka" to zupełnie inna jakość. Książka niesłychanie aktualna, demaskująca świat mediów, dziennikarską brutalność i manipulowanie faktami. Okazuje się, że niewinny człowiek może zostać uznany za kogoś, kim nie jest. Nie liczą się fakty, racjonalne argumenty, nie ma znaczenia prawda. Ważny jest medialny szum i rosnące słupki oglądalności. Co z tego, że w wałkowanym od rana do wieczora temacie nie pojawia się nic szczególnego. Zresztą to nie ma znaczenia, bo istotne jest podsycanie ciekawości i taki dobór słów, by odbiorca był przekonany, że wiadomości są aktualizowane, a on jest na bieżąco. Richard Flanagan przedstawił w "Nieznanej terrorystce" zjawisko fake newsów, których celem jest wprowadzanie w błąd, mijanie się z prawdą i najprościej rzecz ujmując oszukiwanie odbiorców. Sensacyjna historia opowiedziana przez australijskiego pisarza rozpoczyna się od znakomitego prologu, który doskonale obrazuje to, co za chwilę rozegra się na kartach powieści. Kluczowym słowem w "Nieznanej terrorystce" jest strach, to on jest przyczyną wszystkiego, co dzieje się później. Zresztą sprytnie to uczucie wykorzystują nie tylko media, ale i politycy, bo granie na emocjach i potęgowanie niepokoju jest celem samym w sobie. W ten sposób łatwo podporządkować sobie ludzi. Okrutne, ale skuteczne, o czym przekonujemy się niemal na każdym kroku. 

Wulgarny język, sugestywne opisy, seks, polityka i świat mediów. Richard Flanagan stworzył bardzo współczesną powieść, świetnie napisaną i trzymająca w napięciu historię, która mogłaby wydarzyć się wszędzie i której bohaterem mógłby być każdy. Codziennie jesteśmy zarzucani informacjami z całego świata i coraz częściej fake newsami, co zdaje się potwierdzać jedna z postaci powieści mówiąc: "ludzie chcą podniecających iluzji, nic innego. Znajdź coś w tym rodzaju, przypraw taką historię paroma szczyptami strachu i sprośności, i masz żyłę złota. Szczerego złota".

Moja ocena: 5/6

Autor: Richard Flanagan
Tytuł: "Nieznana terrorystka"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 329
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo Literackie

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [marta] *.gdansk.vectranet.pl

  Zainteresowałaś mnie, bo wszystko się zgadza. I okładka i ilość stron i wydawnictwo. Dzięki za sugestię! :)
  Pozdrawiam

 • Gość: [Instytut Designu] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Akcja

 • dosia1331

  Marto, w takim razie nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci satysfakcjonującej lektury :) Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia wpisów na blogu.

 • Gość: [swiat karinki] *.dynamic.chello.pl

  planuje ją przeczytać

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci