Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Książki naszego dzieciństwa, książkami naszych dzieci - "Poczytaj mi, mamo"

dosia1331

100_2095

Nie mam pojęcia, kto się bardziej ucieszył z tych książek, ja czy Zosia? Całe szczęście, że mamy dwa tomy, bo kiedy ja zachwycałam się "Księgą czwartą", Zosia wertowała "Księgę piątą". Potem nastąpiła wymiana i zgodnie stwierdziłyśmy, że książki są cudowne. Moja mała recenzentka zna się na rzeczy i wie, co dobre, bo zazwyczaj podziela zdanie mamy. A jeśli jeszcze któraś z bohaterek nosi jej imię, to już pełnia szczęścia i czytamy na okrągło.

Zwróćcie uwagę na tę bardzo charakterystyczną szatę graficzną. "Nasza Księgarnia" postarała się, by uwielbiane od lat historie ukazały się w niezmienionej formie, a kolejne pokolenia małych czytelników mogły poznać nie tylko wybitych twórców literatury dla dzieci, ale też znakomitych ilustratorów.

W "Księdze czwartej" znajdziecie:  "Stefka Burczymuchę", "Piernikowego rycerza", "Niezwykłe zdarzenie", "O Ali, Wojtku, kocie i rysowaniu na płocie", "Błękitną tajemnicę", "Pierwszy spacer", "Pomysł", "Chorego kotka", "Nie zjem cię, jak opowiesz" i "Parasol". Natomiast w "Księdze piątej" zebrano następujące poczytajki: "Pan Maluśkiewicz i wieloryb", "Kredki",  "Wielka przygoda małej Zosi", "Bijacz", "Mokry łakomczuch", "Malowany ul", "Dom", "Księżycowy koncert", "Babcia na hulajnodze", "Ślimak". Wszystkim tekstom towarzyszą urocze ilustracje, od których nie można oderwać oczu, zresztą zajrzyjcie do którejkolwiek serii tej antologii i z pewnością przyznacie mi rację. 

Jeżeli chodzi o tematykę tekstów, to jest ona zróżnicowana i obok typowo zabawnych historyjek, jak chociażby "Stefek Burczymucha" Marii Konopnickiej, w książeczkach znajdziecie również opowieści skłaniające do refleksji, które mogą być dla dziecka znakomitą lekcją, mam na myśli "Kredki" Małgorzaty Musierowicz. 

Seria "Poczytaj mi, mamo" jest dowodem na to, że książki naszego dzieciństwa mogą być również książkami naszych dzieci. 

Moja ocena: 6/6

100_2092

100_2090

Tytuł: "Poczytaj, mi mamo" - Księga czwarta
Oprawa: twarda
Ilość stron: 288
Rok wydania: 2018
"Nasza Księgarnia"
 
Tytuł: "Poczytaj, mi mamo" - Księga piąta
Oprawa: twarda
Ilość stron: 280
Rok wydania: 2018
"Nasza Księgarnia"

 

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci