Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Literacka uczta - "Opowiadania bizarne" Olgi Tokarczuk

dosia1331

100_2073

Czytam "Opowiadania bizarne" Olgi Tokarczuk już od kilku dni. Dawkuję sobie tę lekturę delektując się pięknym językiem. Jeden wieczór, jedno opowiadanie. Bez pośpiechu. Spokojnie. Dobra literatura jest wymagająca, bezrefleksyjne pożeranie stron nie ma racji bytu. Poza tym jakoś nie potrafię płynnie przechodzić od jednego do drugiego opowiadania, zwłaszcza że prawie każde z nich kończy się w dziwny, zaskakujący dla czytelnika sposób. Nic tu nie jest pewne, niczego nie można przewidzieć, za to na pewno można poczuć niesamowitą atmosferę. Niezwykłość tej prozy zamyka się w znaczeniu samego tytułu, a więc bizarności. Co zatem kryje się pod tym enigmatycznym pojęciem? Ano francuskie słowo "bizarre", czyli dziwny, śmieszny, niezwykły.

"Opowiadania bizarne" to zbiór dziesięciu krótkich utworów, zaskakujących, czasem niepokojących opowieści, które wwiercają się w głowę czytelnika i po prostu nie dają o sobie zapomnieć. Bardzo trudno byłoby mi wskazać, które z nich zrobiło na mnie największe wrażenie, bo już pierwsze dosłownie zwala z nóg. "Pasażer", "Zielone Dzieci", "Przetwory", oj bardzo chciałam, by ta literacka uczta trwała nieco dłużej, ale mój czytelniczy apetyt został zaspokojony.

Realizm magiczny, poszukiwanie dziwności w sytuacjach prozaicznych to znak rozpoznawczy twórczości Olgi Tokarczuk i nie inaczej jest w "Opowiadaniach bizarnych", które urzekają tym, do czego autorka zdążyła już przyzwyczaić czytelników. Niektóre z tych utworów przypominają sny, absurdalne, dziwne historie, absolutnie nie do przeżycia na jawie, jak chociażby wspomniane już przeze mnie "Zielone Dzieci". Lekturze najnowszych w dorobku literackim opowiadań Olgi Tokarczuk towarzyszą różne emocje i nie ukrywam, że ta proza nie daje łatwych odpowiedzi na pytania, które muszą i z pewnością pojawią się w trakcie czytania.

"Opowiadania bizarne" Olgi Tokarczuk to popis literackiego kunsztu i kolejna znakomita książka w jej dorobku literackim.

Moja ocena: 6/6

Autor: Olga Tokarczuk
Tytuł: "Opowiadania bizarne"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 251
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo Literackie

 

Komentarze (14)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Monika Wysocka] *.dynamic.mm.pl

  Bardzo zainteresował mnie Twoj opis. Uwielbiam opowiadania. I wstyd się przyznać, ale jeszcze nie czytałam niczego autorstwa Olgi Tokarczyk, nawet wychwalanych "Ksiąg jakubowych". Wpisuję sobie na listę. Na pewno sięgnę po te opowiadania.

 • dosia1331

  Koniecznie, zachęcam do poznania twórczości Tokarczuk, która w swoim dorobku literackim nie ma złych książek. Zresztą liczne nagrody i wyróżnienia, jak chociażby ostatnie, czyli Man Booker International Prize świadczą o jej wielkości. Pozdrawiam :)

 • Gość: [Quanna] *.internetia.net.pl

  Nie znam autorki, ale zdecydowanie zachęciłaś mnie tym opisem!

 • Gość: [Anna] *.cable-modem.tkk.net.pl

  Wiele słyszałam dobrego o Książkach O. Tokarczuk, ale nigdy jej nie czytałam. Mam jakieś wewnętrzne opory przed jej twórczością. Czas chyba na wyjście ze swojej strefy komfortu i sięgnięcie po jakąś z jej książek.

 • dosia1331

  Zdecydowanie zachęcam do poznania tworczoscibtej wybitnej pisarki. Zresztą opuszczenie strefy komfortu jest w te twórczość wpisane, bo to, co proponuje Tokarczuk jest wybitne i przede wszystkim znakomicie napisane, a wszystkie nagrody tylko to potwierdzają. Serdeczności :)

 • Gość: [Bo moje życie to podróż] *.dynamic.mm.pl

  Bardzo interesująca pozycja książkowa. Muszę nadrobić zaległości. Pozdrawiam.

 • dosia1331

  W takim razie życzę przyjemnej i pełnej wrażeń lektury :)

 • Gość: [kasjeusz] *.dynamic.chello.pl

  W magazynie Książki też czytałam o tych opowiadaniach i muszę przyznać, że mnie one zaintrygowały :) W jednej takiej minirecenzji pojawiło się stwierdzenie, że gdyby je sfilmować, przypominałyby odcinki Black Mirror - a to już zupełnie zaostrza mój apetyt ;)

 • dosia1331

  Nie znam Black Mirror, więc trudno mi się do tego odnieść, ale na zachętę dodam, że nie pamiętam, kiedy ostatnio tak zachwyciłam się opowiadaniami. Szczerze polecam, szkoda byłoby przegapić tak dobrą prozę.

 • Gość: [Kamil] *.ipv4.supernova.orange.pl

  Ostatnio coraz więcej czytam, aż sam się dziwie jak książki mogą wciągać :)

 • dosia1331

  Zwłaszcza dobre :)

 • Gość: [mamaimuzyka] *.unknown.vectranet.pl

  Uwielbiam Tokarczuk! Niestety Opowiadań Bizarnych jeszcze nie miałam w rękach. W ogóle świetny blog (jestem tu od niedawna), tylko przydałby się jakiś ranking książek/podział na kategorie... :)

 • dosia1331

  Bardzo dziękuję za miłe słowa. Jeśli chodzi o wygląd bloga, to jestem strasznie zacofana, nie mam pojęcia, jak zrobić te kategorie itp. itd. Ktoś musiałby mi to i owo pokazać :)

 • Gość: [Funky] *.adsl.dyn.edpnet.net

  Najlepiej byłoby załozyc swojego bloga na własnej domenie. Warto udać się o pomoc do fachowców. Twój blog jest świetny, ale szata graficzna kuleje bardzo :( szkoda, poniewaz super się Ciebie czyta. Jestem tu od wczoraj i nie mogę się oderwać, pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci