Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

[PREMIEROWO] "Spadek" Vigdis Hjorth

dosia1331
100_2055
 
Powieść Vigdis Hjorth to jedna z tych książek, o których trudno zapomnieć po odłożeniu lektury. Nie ukrywam, że na początku miałam chwilę zwątpienia, zwłaszcza że fabuła jest nieco chaotyczna i w gruncie rzeczy zbudowana wokół tytułowego spadku w postaci dwóch domków letniskowych. Można odnieść wrażenie, że Vigdis Hjorth wałkuje ten temat niemiłosiernie i, najprościej rzecz ujmując, powtarza się. Ale dość szybko zaczynamy rozumieć, że to zamierzony efekt, że tytułowy spadek jest słowem-kluczem do właściwego odczytania tej historii. 
 
Bergljot od lat nie utrzymuje kontaktu ze swoją rodziną, zwłaszcza z matką i ojcem, do których ma żal z powodu pewnych wydarzeń z dzieciństwa. Kobieta nie ukrywa niechęci do najbliższych i robi wszystko, by uniknąć ewentualnego spotkania. To, co wydarzyło się przed laty miało ogromny wpływ nie tylko na relacje z rodziną, ale przede wszystkim na psychikę Bergljot. Kobieta walczy z panicznym lękiem przed ojcem, który w przeszłości wyrządził jej dużą krzywdę. Brak zrozumienia ze strony rodziny i bagatelizowanie problemu są dla Bergljot frustrujące, ale jednocześnie utwierdzają ją w przekonaniu, że odsuwając się od najbliższych podjęła słuszną decyzję. Wszystko zmienia się, gdy brat Bergljot informuje ją o niesłusznym jego zdaniem podziale majątku rodziców. Namawia siostrę, by stanęła po jego stronie i opowiedziała się za sprawiedliwymi zapisami w testamencie. Tak rozpoczyna się batalia o spadek, ale też powrót do traumatycznej przeszłości i walka o prawdę.
 
Książka Vigdis Hjorth wywołała w Norwegii spore zamieszanie, bo podejrzewano, że historia przedstawiona w powieści zawiera wątki biograficzne. Niektóre fragmenty są tak sugestywne, że i ja zaczęłam się nad tym zastanawiać. Uderzająca jest zwłaszcza drobiazgowość narracji, można odnieść wrażenie, że autorka stara się wszystko skrupulatnie wyjaśnić i przeanalizować, stąd liczne powtórzenia. Lekturze towarzyszą skrajne emocje, od zachwytu po irytację, ale to celowy zabieg, autorka z premedytacją mąci czytelnikowi w głowie, co zresztą uważam za duży atut tej powieści. Ale tytułowy spadek to nie tylko dobra materialne, to również odziedziczone lęki i cały bagaż życiowych doświadczeń. 
 
Bardzo dobra powieść.
 
Moja ocena: 5.5/6
 
Tytuł: "Spadek"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 356
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo Literackie 

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Ewa] *.telnaptelecom.pl

  Pierwszy raz słyszę o tej autorce :) Niestety, aktualnie mam nastrój na raczej proste opowieści, bez fabularnego chaosu.

 • Gość: [Zielona Małpa] *.dynamic.chello.pl

  Jeśli chodzi o literaturę skandynawską, sięgam tylko po kryminały, ale może pora to zmienić :)

 • dosia1331

  No właśnie, literatura skandynawska kojarzona jest przede wszystkim z kryminałami, a szkoda, bo tam powstaje mnóstwo ciekawych książek. Warto śledzić tamtejszy rynek wydawniczy, zwłaszcza że mnóstwo bardzo dobrych książek pojawia się w polskim przekładzie. Pozdrowienia :)

 • Gość: [Michał Kucharski] *.play-internet.pl

  Ooo aż takie dobre? To muszę koniecznie przeczytać!

 • dosia1331

  Bardzo dobra, niejednoznaczna, wciągająca, niepokojąca etc. Polecam :)

 • Gość: [Pozucje obowiązkowe] *.toya.net.pl

  Wygląda ciekawie

 • dosia1331

  Wygląda.

 • Gość: [Anne 18] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Okładka nie zachęca do lektury, ale fabuła już tak zapiszę sobie ten tytuł.

 • dosia1331

  Okładka rzeczywiście taka sobie, ani zła, ani dobra, ale za to powieść bardzo dobra i z pewnością warta uwagi.

 • Gość: [inga] *.ipv4.supernova.orange.pl

  Całkiem ciekawie się zapowiada, chociaż nie wiem czy to moje klimaty ;)

 • Gość: [inga] *.ipv4.supernova.orange.pl

  Ciekawie się zapowiada, ale nie wiem czy to moje klimaty ;)

 • Gość: [natalia_milasoo] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Również pierwszy raz słyszę o autorce, sama mam ogrom książek do przeczytania hehe tyle zaległości

 • dosia1331

  Z tymi zaległościami to i ja mam problem, a stosy rosną... :)

Dodaj komentarz

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci