Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

[PRZEDPREMIEROWO] Zaginiona, Becky Shaw - "Zbiornik 13" Jon McGregor

dosia1331

100_2063

Czytam i myślę sobie: kolejna książka o zaginionej nastolatce. Ale już dwa rozdziały dalej wiem, że to lektura wyjątkowa pod każdym względem. "Zbiornik 13" Jona McGregora to kawał bardzo dobrej prozy, sugestywny i niezwykle wiarygodny obraz społeczności, do sportretowania której posłużyło zaginięcie Becky Shaw. 

Dziewczynka znika w dość nietypowych okolicznościach, bo podczas rodzinnego spaceru. Nie wiadomo, co się tak naprawdę stało. Została porwana? Uciekła? Brak śladów, namacalnych dowodów, jedynie domysły, analizy i pytania, które mnożą się  w nieskończoność. Spokojna dotąd okolica zaczyna przypominać kadry z filmów, w których ludzie angażują się w rozwiązanie zagadki. Rozważane są różne scenariusze, ale trudny teren, jaskinie i zbiorniki wodne, sugerują tragiczny finał poszukiwań. Mijają miesiące, potem lata, a sprawa zaginięcia Becky Shaw pozostaje nierozwiązana. Dawno opadły emocje, nastolatka stała się kolejną liczbą w statystyce, o której tylko od czasu do czasu ktoś wspomina. Życie toczy się dalej, ktoś się rodzi, ktoś umiera. Nawiązują się przyjaźnie, rozpadają małżeństwa. Zaginiona dziewczynka jest gdzieś w tle albo na marginesie wydarzeń ukazanych przez Jona McGregora. 

W czym zatem tkwi siła książki brytyjskiego pisarza? W prostocie, nienachalnej, niespiesznej narracji, autentyczności, bo nawet najbardziej doniosłe chwile, najbardziej spektakularne wydarzenia z czasem tracą moc. Życie wskakuje na normalne tory, o pewnych sprawach po prostu zapominamy, stają się nieistotne, zwłaszcza gdy bezpośrednio nas nie dotyczą. McGregorowi udało się w sposób fenomenalny ukazać oswajanie się z tragedią i konieczność dalszego funkcjonowania. Intrygujące są wplecione w fabułę opisy przyrody, zmieniające się pory roku, a wszystko to dla podkreślenia przemijalności, ulotności, która dotyczy wszystkich. Jon McGregor doskonale stopniuje napięcie i gdy już myślisz, że jesteś o krok od prawdy, wtedy następuje coś, co przeczy wszystkiemu i znów jesteś w punkcie wyjścia, gdzieś na wrzosowiskach, w szponach hulającego wiatru, który być może zaciera ślady i wspomnienia.

"Zbiornik 13" Jona McGregora budzi niepokój i zaprząta myśli. Zachwyca zwłaszcza pomysł autora na książkę, która wymyka się schematom i która wyróżnia się na tle podobnych tematycznie publikacji. To zupełnie nowa jakość, świeże spojrzenie na literaturę i nade wszystko znakomicie napisana i skomponowana opowieść. Przemyślana i dopracowana w najdrobniejszym szczególe, zaskakująca i niejednoznaczna, po prostu świetna. A jeśli jeszcze nie czujecie się przekonani, to uprzejmie donoszę, że autor za tę właśnie książkę był nominowany do The Man Booker Prize 2017.

Trzynaście rozdziałów, trzynaście zbiorników wodnych i trzynaście lat. Gdzie jesteś Becky? 

Premiera: 21 maja 2018 r.

Moja ocena: 6/6

Autor: Jon McGregor
Tytuł" "Zbiornik 13"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 296
Rok wydania: 2018
Czytelnik

Komentarze (12)

Dodaj komentarz
 • Gość: [MAK] *.w193-253.abo.wanadoo.fr

  Patrzac tylko na okldke juz czuje,ze to moj klimat. A konczac Twoja recenzje tylko sie do tego przekonalam. Juz zapisuje tytul i autora.

 • dosia1331

  Bardzo się cieszę, bo McGregor jest moim tegorocznym odkryciem. Wspaniałe w literaturze jest to, że przychodzi taki dzień, kiedy wpadasz w zachwyt nad zupełnie niepozorną książką, o której myślałaś, że będzie taka, jak inne :) Pozdrowienia.

 • Gość: [Gosia B.] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Czuję, że to coś dla mnie. Bardzo lubię takie dopracowane, przemyślane powieści.

 • dosia1331

  Zatem gorąco polecam tę książkę i bardzo jestem ciekawa wrażeń :) Pozdrawiam!

 • Gość: [Michał Kucharski] *.play-internet.pl

  Juz czuje ten niepokój! Genialna musi to być książka i już zapisana na liście do kupienia jak tylko wyjdzie :)

 • dosia1331

  Bardzo specyficzna, ale znakomita, a co najważniejsze, nie wylatuje z głowy tuż po przeczytaniu ostatniego zdania, jak to zazwyczaj bywa :)

 • Gość: [swiat karinki] *.dynamic.chello.pl

  Książka która wymyka się schematom to zdecydowanie takiej szukam!

 • dosia1331

  No właśnie, to urzekło mnie w tej opowieści. Poza tym bardzo się cieszę, że w zalewie tandety i książek pisanych na jedno kopyto wreszcie pojawiło się na rynku wydawniczym coś, co przykuwa uwagę, jest inne i na dodatek świetnie napisane. Ale jak wiadomo, wszystko jest kwestią gustu. Mnie ta książka zachwyciła, kogoś innego może znudzić. Zobaczymy, niebawem premiera :)

 • Gość: [Justtna] *.net.pulawy.pl

  Ciekawa książka

 • dosia1331

  Ciekawa to mało powiedziane, jest znakomita :)

 • monotema

  Myślę, że przeczytam. Mam nadzieję, że będzie na legimi. Pozdrawiam :)

 • dosia1331

  W takim razie życzę pozytywnych wrażeń płynących z lektury książki McGregora.

Dodaj komentarz

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci