Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Klasyka lektur szkolnych od Wilgi

dosia1331

100_2281

Mam ogromną przyjemność prezentować na blogu znakomicie przygotowaną serię książek, które należą do klasyki lektur szkolnych i po które chętnie sięgają kolejne pokolenia czytelników. Jakiś czas temu pojawiła się "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery, "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina, "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" Hugh Loftinga oraz "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Nie ukrywam, że była to dla mnie sentymentalna podróż w czasie, zwłaszcza że wymienione książki zajmują szczególne miejsce w moim sercu i bardzo chętnie do nich wróciłam. Okazuje się, że moja radość z powrotu do dzieciństwa potrwa nieco dłużej, bo w przygotowanej przez Wilgę serii właśnie ukazały się trzy kolejne tytuły, czyli "Mała księżniczka" Frances Hodgson Burnett, "Piotruś Pan i Wendy" Jamesa Matthew Barrie'ego i "Przygody Alicji w Krainie Czarów" Lewisa Carrolla. Doskonale pamiętam, że jako dziecko nie potrafiłam przebrnąć przez ostatnią z nich. Męczyła mnie fabuła i dziwni bohaterowie, po prostu było za wcześnie na tę książkę. Zresztą ośmielam się twierdzić, że to nie do końca jest opowieść dla dzieci. Poza tym wówczas trochę przerażały mnie ilustracje Johna Tenniela, którymi dziś się zachwycam. Alicja według Beaty Zdęby jest znacznie, że pozwolę sobie na określenie, łagodniejsza w odbiorze. Miałam niebywałą frajdę porównywania mojego starego egzemplarza z nowym i chociaż stare wciąż uważam za wyjątkowe, to nowemu nie mam absolutnie nic do zarzucenia. Zupełnie inaczej ma się sprawa z "Małą księżniczką", która zachwyciła mnie tłumaczeniem oraz ilustracjami, a co za tym idzie przegrywa z moim starym wydaniem. Jeżeli chodzi o "Piotrusia Pana i Wendy", to obyło się bez porównań, ponieważ nie miałam tej książki w swoich zbiorach, co i tak jest nieistotne. Nowe wydanie jest po prostu cudowne, a treść tak samo urocza, jak wtedy, gdy byłam małą dziewczynką i chyba już zawsze z łezką w oku będę czytała pierwsze zdanie: "Wszystkie dzieci - oprócz jednego - dorastają". 

Wiem, że hasło "lektura szkolna" działa na niektóre dzieci, jak płachta na byka, co w przypadku doboru pewnych książek jest w pełni uzasadnione. Wydawnictwo Wilga oddaje w ręce czytelników klasykę literatury dla dzieci, książki, które pokochały miliony czytelników na całym świecie, lektury cieszące się niesłabnącą popularnością, wciąż bardzo chętnie czytane i co jakiś czas pojawiające się w nowej szacie graficznej. 

Jeżeli nie macie tych książek w swojej biblioteczce albo zastanawiacie się nad książkowym prezentem dla kogoś bliskiego, to seria Wilgi z pewnością spełni Wasze oczekiwania. Piękne, ponadczasowe opowieści, na dodatek bardzo starannie wydane.

Moja ocena: 6/6

100_2288

Autor: Lewis Carroll
Tytuł: "Przygody Alicji w Krainie Czarów"
Ilustracje: Beata Zdęba
Oprawa: twarda
Ilość stron: 139
Rok wydania: 2018
Wilga
 
Autor: James Matthew Barrie
Tytuł: "Piotruś Pan i Wendy"
Ilustracje: Dorota Wojciechowska
Oprawa: twarda
Ilość stron: 223
Rok wydania: 2018
Wilga
 
Autor: Frances Hodgson Burnett
Tytuł: "Mała księżniczka"
Ilustracje: Zuzanna Orlińska
Oprawa: twarda
Ilość stron: 285
Rok wydania: 2018
Wilga

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Magda Urbanska] *.212-109-164.tkchopin.pl

    Też się zakochałam w tej serii, piękna jest!

  • dosia1331

    No właśnie, książki do czytania i miziania :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci