Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

"Baśnie angielskie" Joseph Jacobs

dosia1331

100_2323

Wyjmuję tę książkę z paczki i pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to myśl, że ja znam tę okładkę, że na pewno kiedyś miałam tę książkę w rękach, bo jakoś dziwnie znajome są mi widniejące na niej kocury. W takich sytuacjach Internet bywa wybawieniem, bo po wpisaniu tytułu do wyszukiwarki wszystko stało się jasne, a po przeczytaniu pierwszej baśni to już chmury moich wątpliwości rozwiały się niemal natychmiast.

Uwielbiam baśnie, mam w moich zbiorach baśnie z różnych stron świata, w tym te najukochańsze, czyli "Baśnie" Hansa Christiana Andersena, "U złotego źródła. Baśnie polskie" (wybór Stefanii Wortman) oraz "Baśnie z 1001 nocy". Bardzo często do nich wracam i z przyjemnością polecam innym czytelnikom. "Baśni angielskich" na pewno nie miałam, o czym poinformowała mnie mama, bo okazuje się, że i ona doskonale pamięta czarne koty na okładce oraz fakt, że mi tę książkę kiedyś czytała. 

"Baśnie angielskie" ukazały się nakładem wydawnictwa "Dwie Siostry". Autorem tekstu jest Joseph Jacobs, zaś zachwycających ilustracji Bogdan Zieleniec. Nie ulega wątpliwości, że to kolejna perełka w mojej prywatnej biblioteczce i książka, dzięki której spędziłam kilka miłych wieczorów. Nie wszystkie baśnie przypadły mi do gustu, bo niektóre z nich wydały mi się dość dziwne i raczej takie, pozwolę sobie na określenie, niebaśniowe. 

100_2328

Jeżeli chcesz poznać jakiś kraj, jego historię oraz obyczaje, to jednym ze sposobów jest sięgnięcie po utwory ludowe. Joseph Jacobs, XIX wieczny pisarz, folklorysta i historyk, zebrał w jednym tomie te najpopularniejsze. Dowcipne i pełne ludowej mądrości utwory z morałem i zaskakującą puentą na pewno spodobają się nieco starszym dzieciom, zaś dorośli mają szansę na powrót do dzieciństwa i być może lekturę na zupełnie innym poziomie, z bonusem w postaci docenienia wielowymiarowości tych tekstów. Na kartach "Baśni angielskich" spotkacie rycerzy, księżniczki, prostych chłopów, głupie dziewczęta i równie głupich chłopców oraz postaci fantastyczne, jak wiedźmy, skrzaty, czy gadające zwierzęta. 

100_2324

Barwni bohaterowie, znakomite teksty i absolutnie urzekające ilustracje. Nie do przegapienia.

Moja ocena: 5/6

Autor: Joseph Jacobs
Ilustracje: Bogdan Zieleniec
Tytuł: "Baśnie angielskie"
Seria: Mistrzowie Ilustracji
Oprawa: twarda
Ilość stron: 312
Rok wydania: 2018
Dwie Siostry

 

 

 

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci