Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Dla mnie bomba! "Bzdurki, czyli bajki dla dzieci(i)innych" Artura Andrusa

dosia1331

100_3173

Artura Andrusa nikomu przedstawiać nie trzeba. Dziennikarza, satyryka, poetę, autora  tekstów piosenek, artystę kabaretowego i znakomitego konferansjera, którego charakterystyczny głos był jeszcze do niedawna wizytówką radiowej "Trójki" znają wszyscy. Tym razem macie okazję poznać kolejne wcielenie Artura Andrusa, bo nakładem "Naszej Księgarni" właśnie ukazały się "Bzdurki, czyli bajki dla dzieci(i)innych". 

100_3196

Opowiadanie  i czytanie od lat tych samych bajek może być nieco frustrujące, bo ileż razy można drżeć ze strachu przed wilkiem, jak Czerwony Kapturek? "Księżniczka na ziarnku grochu" też pewne ma już dość egzaminowania jej autentyczności. "Brzydkie kaczątko" w końcu wpadnie w depresję, bo ciągle udowadnia światu, że nie jest pokraką, a kandydatem na pięknego łabędzia. Dwóm Dorotkom też pewnie nie jest do śmiechu, że kolejne pokolenia czytają wciąż tę samą historię o złej i dobrej siostrze. Dziewczynki na zamianę ról nie mają szans, bo na przeszkodzie stoi ich imię. Za dużo zachodu z wymyśleniem innego. Przykłady bajek wałkowanych od lat można mnożyć w nieskończoność, zresztą sami bohaterowie są już zmęczeni i dlatego poprosili Artura Andrusa o interwencję w ich sprawie. Przejęty losem bajkowych postaci autor stworzył osiem opowieści, które czyta się z uśmiechem na twarzy. Humor, ironia, gra słów, zaskakujące puenty i odrobina morału czynią "Bzdurki..." bardzo przyjemną lekturą i co najważniejsze jakże odmienną od klasycznych bajek dla dzieci. Poza tym Artur Andrus zadbał również o to, by książka mogła znaleźć szerokie grono odbiorców, bo dziecko z pewnością zrozumie te teksty na zupełnie innym poziomie niż dorosły czytelnik. Wśród bajek są mniej i bardziej zabawne utwory. Fenomenalna jest zwłaszcza opowieść o "Rzodkiewkowej Królewnie" Sandrze Jolancie Jolancie, jej ojcu królu Spoko, Spoko i królowej - Tak Nie Można. 

100_3176

„Pomidor, pomidor, kaszka z mleczkiem, pochichrajmy się troszeczkę", zachęca autor. Ja pochichrałam się i to bardzo, czego również Państwu życzę. 

Trochę prozy, ciut wiersza, a wszystko to cudownie opowiedział Artur Andrus i odlotowo zilustrował Daniel de Latour. Dla mnie bomba! 

Moja ocena: 5/6

Autor: Artur Andrus
Tytuł: "Bzdurki, czyli bajki dla dzieci(i)innych"
Ilustracje: Daniel de Latour
Oprawa: twarda
Ilość stron: 112
Rok wydania: 2018
"Nasza Księgarnia"

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Łukasz Jarych] *.telnet.krakow.pl

  Świetne ilustracje, muszę zapamiętać bo jak się mi urodzi Maluszek w lutym to będę musiał znać takie pozycje ;-)

 • dosia1331

  Wspaniałe! Niech maluszek dojrzewa w brzuszku, a potem tatuś będzie czytał. Wszystkiego dobrego :)

 • Gość: [Ania] *.leon.com.pl

  Książkę chętnie sama przeczytam zanim dziecię dorośnie do tego etapu. Andrus ma niepowtarzalny styl, więc na pewno i ta książka jest wyjątkowa.
  www.czytanie-na-sniadanie.pl

 • dosia1331

  książka jest absolutnie "andrusowska" :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci