Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

"Mały atlas motyli" Ewy i Pawła Pawlaków

dosia1331
100_3143
 
Mamusiu, piękne te motyle, jak prawdziwe - z uśmiechem na twarzy stwierdza Zosia i wertuje książkę Ewy i Pawła Pawlaków. Musimy takie zrobić, kolorowe, duże i małe, tylko potrzebujemy jakiś materiał.
Co możemy pociąć? - pyta moja córka.
Hmm, może kolorowe kartki? - odpowiadam i udaję, że nie słyszałam o materiałach.
Nie, potrzebuję materiał - stanowczy ton Zosi świadczy o tym, że raczej nie zrezygnuje.

Szukam więc czegoś, co mogę poświęcić, by moje dziecko mogło puścić wodze fantazji i wyczarować kolorowego motyla. Na stół trafia jedna z moich bluzek (żaden krzyk mody, oddaję bez żalu), różowa ściereczka, gąbka do naczyń, wycinanki, naklejki oraz inne cuda, z których zdaniem Zosi powstaną prawdziwe arcydzieła. Efekt końcowy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Tylko w niewielkim stopniu pomogłam, więc tym większa radość Zosi, która w trakcie tworzenia motyla, wciąż powtarzała, "ja sama". Prawdziwa Zosia Samosia. Moja dziewczynka zainspirowana "Małym atlasem motyli" Ewy i Pawła Pawlaków teraz z dumą prezentuje własnoręcznie wykonanego owada i uparcie twierdzi, że zrobi ich więcej. Mam nadzieję, że moja garderoba zbytnio na tym nie ucierpi. 

100_3159

Nie ukrywam, że i ja jestem zachwycona książką i bardzo żałuję, że przegapiłyśmy "Mały atlas ptaków" autorstwa znakomitej pary ilustratorów, bo ich pomysły i sposób prezentowana przyrody jest wspaniały. Okazuje się, że za pomocą różnych technik plastycznych można oddać piękno natury i stworzyć motyle, które na pierwszy rzut oka wyglądają, jak prawdziwe. Na każdej stronie znajduje się skomponowany z różnych materiałów motyl, ale też fotografia, którą można porównać z pracą autorów. Krótki opis w połączeniu z atrakcyjną grafiką sprawia, że dziecko bardzo szybko przyswaja wiedzę i z pewnością wykorzysta ją w plenerze. Odróżnienie modraszka wieszczka od mieniaka tęczowca albo rusałki pawika od rusałki admirała na pewno nie będzie stanowiło problemu. Na kartach książki znajdziecie ponad dwadzieścia gatunków motyli, które można spotkać na terenie naszego kraju. 

100_3151

Piękna, rozbudzająca ciekawość świata książka.

Moja ocena: 6/6

Autor: Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Tytuł: "Mały atlas motyli"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 40
Rok wydania: 2018
"Nasza Księgarnia"

 

 

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • agnes_plus

    Piękny motyl! Moje dziecko uwielbia motyle, w wakacje opiekujemy się gąsienicą i czekamy na wyklucie się motyla :)

  • dosia1331

    Książkę polecam, zwłaszcza małym miłośnikom przyrody.

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci