Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

"Filip, lis i magia słów" Elżbieta Zubrzycka

dosia1331

100_3644

Mało obrazków - stanowczo stwierdza Zosia. Ale zobacz, jakie ładne - odpowiadam córce i pokazuję kolejne ilustracje w nadziei, że zmieni zdanie, bo coś mi się wydaje, że nie o ilość chodzi. Wcale nie, ten królik ma złą buzię - ripostuje Zośka i naśladuje minę jednej z postaci. Może coś go zdenerwowało - próbuję ratować sytuację, bo jestem po lekturze i wiem w czym rzecz. 

Nie mam pojęcia, dlaczego moja córka tak surowo oceniła ilustracje Klary Wincenty, bo ja jestem innego zdania. Bardzo podobają mi się zwłaszcza te, które stanowią połączenie fotografii z ilustracją. Zresztą pięknie uzupełniają leśną opowieść Elżbiety Zubrzyckiej. Nie znam poprzednich tomów tej serii, ale z przyjemnością do nich zajrzę, bo "Filip, lis i magia słów" to nie tylko ciekawe opowieści, których bohaterami są zwierzęta, ale spora dawka wiedzy na temat dziecka, rozumienia jego potrzeb, interpretowania zachowania i emocji towarzyszących różnym sytuacjom. Dziecko jest znakomitym obserwatorem, bacznie przygląda się temu, co się wokół niego dzieje i doskonale potrafi pewne sprawy nazwać i różne słowa zapamiętać. Dobrym przykładem jest opowiadanie, w którym zajączek widzi, jak jego tata świetnie bawi się w towarzystwie innego małego zajączka i jest mu przykro, że obcemu poświęca więcej uwagi niż własnemu dziecku. Autorka wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i prowadziła zajęcia dla dzieci, łatwo dostrzec, że jej opowieści zawierają mnóstwo wskazówek dydaktycznych dla rodziców i nauczycieli. Na podstawie książki można przygotować się do rozmowy z dzieckiem na temat dobra, zła, miłości, przyjaźni, grzeczności, posłuszeństwa wobec rodziców oraz ekologii. Poza tym można wykorzystać tę książkę na zajęciach szkolnych. A dla dzieci lubiących bawić się w teatr niespodzianka na końcu publikacji.

100_36392

"My dorośli często mamy trudność w tym, by szczerze i dobrze myśleć o sobie. Nic dziwnego, dom rodzinny, wychowanie i środowisko nie zawsze dostatecznie nas wspierały. Warto to zmienić. Zamiast się po cichu krytykować - lepiej powiedzieć sobie, że rodzice są trampoliną, z której odbija się dziecko, by polecieć wyżej." Trudno nie przyznać racji autorce, bo rzeczywiście jest tak, że bardzo często wystawiamy sobie zbyt niską ocenę, widzimy wady i nie dostrzegamy zalet. O wielu sprawach nie potrafimy rozmawiać, wielu emocji nazwać. Bywa, że nieświadomie popełniamy błędy naszych rodziców. Książka dr Elżbiety Zubrzyckiej może zatem pełnić rolę terapeutyczną, bo w sposób jasny i klarowny pokazuje naszą codzienność. Też czasem, jak bohaterowie książki, jesteśmy zmęczeni, źli, nieodpowiedzialni albo niewłaściwie oceniamy pewne sytuacje. Zdarza nam się również używać krzywdzących słów, które ktoś inny może pamiętać latami. Elżbieta Zubrzycka podpowiada, jak rozmawiać z dzieckiem i jakich błędów wychowawczych unikać. 

Moja ocena: 6/6

Autor: Elżbieta Zubrzycka
Tytuł: "Filip, lis i magia słów"
Ilustracja: Klara Wincenty
Ilość stron: 128
Rok wydania: 2018
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Spinacz] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Rzeczowa recenzja, ładne ilustracje. Szkoda, że małemu czytelnikowi książka nie od razu przypadła do gustu. ;)

 • dosia1331

  Czterolatka raczej nie doceni walorów tej książki, ale już o kilka lat starsze dzieci na pewno :)

 • Gość: [Joanna] 46.20.58.*

  Po przeczytaniu tej części żałuję, że nie trafiłam na tę serię wcześniej.

 • dosia1331

  Też nie miałam pojęcia o tej serii, ale możemy nadrobić :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci