Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

W podróży po Rosji -"To jest taki Russian Style!" Maciej Stroiński

dosia1331

100_3667

Nastawiłam się na porządny reportaż, na arcyciekawą opowieść o Rosji, a otrzymałam książkę, o której właściwie mam niewiele do powiedzenia, bo nie znalazłam w niej nic szczególnego. Wprawdzie na moją wyobraźnię chwilowo podziałała podróż autora Koleją Transsyberyjską, ale opisał ją w tak oszczędny sposób, że właściwie pamiętam tylko tyle, że gdzieś w trakcie postoju pociąg odjechał bez pewnej rodziny. No, ale tak to ponoć w Rosji jest, że punktualność to sprawa bardzo umowna, a pasażerowie wcale nie muszą zostać powiadomieni o zmianie rozkładu jazdy i nikogo nie obchodzi, czy zdążyli wsiąść. 

Nie mam pojęcia, czy obecna Rosja przypomina tę opisaną w książce, zwłaszcza że "To jest taki Russian Style!" jest zapisem podróży, którą Maciej Stroiński odbył piętnaście lat temu w towarzystwie kolegi, Arkadiusza Kotlińskiego. Ich zawodowe drogi dawno się rozeszły. Kotliński wrócił jeszcze do Irkucka, ale Stroiński do Rosji ponownie się nie wybrał, więc to, o czym możemy przeczytać w książce niekoniecznie jest aktualne. Wprawdzie Bajkał wciąż znajduje się w tym samym miejscu i pewnie było kilku śmiałków, którzy podobnie, jak autor zdecydowali się wskoczyć do najgłębszego jeziora na świecie, a obowiązkowym punktem każdej wycieczki nadal jest przepiękna Cerkiew Błogosławionego Wasyla na Placu Czerwonym, to jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że teraz pewnie powstałaby kompletnie inna opowieść. Poza tym w trakcie lektury zastanawiałam się, czy ta podróż była odpowiednio zorganizowana, bo tłumaczenie wszystkiego hasłem: "To jest taki Russian Style!" wydaje mi się dość powierzchowne. Zabrakło mi głębszej analizy tego, co wydarzyło się w trakcie podróży przez Rosję, a pragnę zauważyć, że bohaterowie tej książki pokonali 12 000 kilometrów, więc z pewnością było o czym pisać. Zachwyty nad rudą milicjantką w bluzce bez stanika przemilczę. Sytuację ratuje opowieść o kopalni złota i strażniku gotowym użyć broni na wypadek ewentualnej kradzieży. Jednak najlepsze fragmenty w książce dotyczą zwykłych ludzi, ich gościnności, serdeczności i ciekawości drugiego człowieka. Ale moje największe zastrzeżenia budzi styl, w jakim ta książka została napisana, trochę szkolny, co jest dość zaskakujące, zważywszy na fakt, że autor jest doświadczonym dziennikarzem.

100_3672

"To jest taki Russian Style!" to przystępnie napisana książka na jeden wieczór, która pokazuje zderzenie autora z rosyjską rzeczywistością, na którą chyba nie był przygotowany. Irytujące są zwłaszcza utarczki ze służbami mundurowymi i nieco dziecinne zachowanie autora w trakcie wyjaśniania różnych sytuacji. Dużo większą dojrzałością wykazał się jego towarzysz podróży, który wyszedł z założenia, że w Rosji absurd goni absurd i albo się podporządkujesz, albo będziesz miał kłopoty. 

Moja ocena: 4/6

Autor: Maciej Stroiński
Tytuł: "To jest taki Russian Style! 12 000 kilometrów na kraniec Rosji... i z powrotem"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 208
Rok wydania: 2018 
Oficyna 4eM

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci