Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Powrót do dzieciństwa, czyli "Mały pokój z książkami" Eleanor Farjeon

dosia1331

100_4025

Ależ to jest urocza książka. Dzięki niej poczułam się, jak mała dziewczynka. I te czarno-białe ilustracje Edwarda Ardizzone. Zachwycające. "Dwie Siostry" kolejny raz udowodniły, że literatura dla dzieci powinna być na najwyższym poziomie, zwłaszcza że mali czytelnicy są na wagę złota, bo bardzo często książka przegrywa z elektronicznymi gadżetami. 

Nie wyobrażam sobie domu bez książek, to zresztą zasługa mojej mamy, która bardzo dbała o to, by książki były nieodłącznym elementem mojego dzieciństwa. Nie pamiętam, żeby stawiano mi jakiekolwiek granice, jeśli chodzi o dobór lektur, raczej delikatne sugestie, że coś jest dobre albo wręcz przeciwnie. Ostateczna decyzja należała do mnie, choć z perspektywy czasu wiem, że na niektóre książki było zdecydowanie za wcześnie. Mój pokój z książkami nie był dusznym i zakurzonym pomieszczeniem, jak to, o którym wspomina Eleanor Farjeon, ale było w nim mnóstwo pięknych książek, które czyniły dzieciństwo magicznym. Ta mała dziewczynka z okładki "Małego pokoju z książkami" to wypisz, wymaluj ja. Z nosem w książce, rzecz jasna. 

100_4028

"Mały pokój z książkami" ukazał się w serii Mistrzowie Światowej Ilustracji i zawiera dwadzieścia siedem opowiadań. Te historie są różne, jedne dowcipne i przewrotne, inne pełne refleksji z wyraźnie zaznaczonym morałem. Korowód barwnych postaci świadczy o nietuzinkowej osobowości autorki, ale też świetnie obrazuje różnorodność świata i ludzi. Obok zwykłych śmiertelników pojawiają się koronowane głowy, a nawet Złota Rybka, której wielkim marzeniem było poślubić Księżyc. Wyobraźnia Eleanor Farjeon nie zna granic. Urzekające w tych opowieściach jest to, że one brzmią, jak bajki na dobranoc, może odrobinę staroświeckie, ale właśnie takie, które kiedyś opowiadały nam nasze babcie, przecież one pamiętały zupełnie inny świat.

100_4031

"Mały pokój z książkami" to mądre i przepełnione pozytywną energią historie, które wspaniale się czyta i które mają szansę zachwycić kolejne pokolenia. Czytając tę książkę nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że była ona niesłychanie ważna dla samej autorki i jest czymś w rodzaju hołdu złożonego literaturze, tym setkom książek zalegających różne przestrzenie, pięknym opowieściom, które pamięta się latami. 

Moja ocena: 6/6

Autor: Eleanor Farjeon
Tytuł: "Mały pokój z książkami"
Ilustracje: Edward Ardizzone
Oprawa: twarda
Ilość stron: 452
Rok wydania: 2018
Dwie Siostry

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Bookowa] *.internetdsl.tpnet.pl

  Te ilustracje są przepiękne! Chyba ze względu na nie, kupiłabym książkę :D

  Pozdrawiam,
  www.bookowa-pisze.blogspot.com

 • Gość: [wielopokoleniowo] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jak taka wysoka nota, to muszę ją mieć ;-)

 • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wydawnictwo Dwie Siostry gwarantuje jakość, już się wielokrotnie o tym przekonałam. Chętnie zapoznam się z tą książką. Nigdy o niej nie słyszałam, a wydaje się świetną pozycją dla moich córek.

 • dosia1331

  Książka jest cudowna, więc na pewno warto po nią sięgnąć. Ja się nie zawiodłam, a nawet więcej, chętnie podczytuję od czasu do czasu, zwłaszcza z córką :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci