Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Nowości "Naszej Księgarni"

dosia1331

100_4073

W zeszłym roku obiecałam sobie, że ograniczę prezentowanie na blogu książek adresowanych do dzieci, bo zajmuje mi to sporo czasu, a w kolejce czeka mnóstwo innych lektur. Te wszystkie ważne, ambitne powieści, nagrodzone reportaże, znakomite biografie, które piętrzą się w moim domu. A potem zaglądam na strony internetowe wydawnictw i wiem, że nic z moich postanowień nie ma racji bytu, bo zawsze znajdę książki dla dzieci, które po prostu muszę mieć. Zdarzają się rozczarowania, pigułki nasenne w twardej, kolorowej oprawie, które miały być niezapomnianą przygodą, a okazały się stratą czasu. Tak, w literaturze dla dzieci też zdarzają się gnioty. Warto zatem stawiać na sprawdzone wydawnictwa, które w swojej ofercie mają dopracowane, wartościowe i atrakcyjne graficznie historie. Tematyczne książki dla maluchów nie muszą obfitować w treść, wystarczą podstawowe informacje, ale podane w interesujący sposób. Dziecko nie może być bombardowane licznymi faktami, przytłoczone wiedzą, której z racji wieku nie jest w stanie przyswoić. Zresztą najlepszym recenzentem książek dla dzieci są one same. Jeżeli chętnie sięgają po książkę, potrafią skupić się podczas czytania i nic nie jest w stanie rozproszyć ich uwagi, to wówczas wiem, że lektura spełniła oczekiwania. Ważnym kryterium jest również fakt, czy dziecko zechce do niej wrócić. Wertowanie książki po raz kolejny na pewno jest dowodem na to, że wybór był strzałem w dziesiątkę.  

100_4078

W biblioteczce moich dzieci najwięcej jest książek o zwierzętach i roślinach. Nie mam pojęcia, czy kiedykolwiek znudzi im się zgłębianie świata fauny i flory. Ich głód wiedzy oraz ciekawość świata to mój powód do dumy. Książki są dla nich ważne, bo wiedzą, że w nich znajduje się klucz do świata wyobraźni i możliwość odwiedzenia najodleglejszych zakątków naszego globu. "Zawodowcy w świecie zwierząt" to kolejna niezwykle interesująca książka, dzięki której w jednej chwili można znaleźć się na wszystkich kontynentach i z bliska przyjrzeć się przeróżnym zwierzakom, ich cechom charakterystycznym oraz funkcjom, które pełnią w przyrodzie. Wśród nich są kreatorzy mody, sprzątaczki, ochroniarze, rozbójnicy, nianie, pływacy synchroniczni, a nawet tancerze. Przyznaję, że wszystkie informacje podane są w barwny i dowcipny sposób, co na pewno przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośnikom przyrody. Krótkie notki w towarzystwie sugestywnych ilustracji zwierząt pozwolą bliżej poznać gatunki występujące w różnych częściach świata. Wszyscy są ważni, nikt w przyrodzie nie jest zbędny.

"Zwierzęta to prawdziwi zawodowcy!"

Moja ocena: 5/6

Autor: Wendy Hunt
Ilustracje: Studio Muti
Tytuł: "Zawodowcy w świecie zwierząt"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 63
Rok wydania: 2019
"Nasza Księgarnia"
 
PRZEDPREMIEROWO: "Po ciemku, czyli, co się dzieje w nocy"
 
100_4166
 
Kolejną wypatrzoną w "Naszej Księgarni" książką jest "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" Moniki Utnik-Strugały i Małgosi Piątkowskiej. Uprzejmie donoszę, że dość pokaźnych gabarytów, choć na pewno nie jest to największa książka, jaką posiadamy w swoim księgozbiorze. W rękach małej dziewczynki wygląda zabawnie, co zresztą sama zainteresowana skwitowała stwierdzeniem: "wielgachna". Mojej małej recenzentce bardziej przypadła do gustu książka Wendy Hunt, ale nie mogło być inaczej skoro marzeniem Zosi jest posiadanie lwa ewentualnie kotka. Na pytanie, co się dzieje w nocy, odpowiedziała, że nic, bo ona wtedy śpi, więc zielonego pojęcia nie ma. Uśmiałam się, bo w zasadzie ma rację, co potwierdziły również słowa mojego męża, który od lat na pytanie, co mu się śniło odpowiada, że nie pamięta, bo... spał. Sową to on nie jest na pewno, za to ja znakomicie funkcjonuję po zmierzchu. Wtedy nadrabiam prasowe, filmowe i książkowe zaległości. Wtedy też powstają teksty na bloga. Lubię nocną ciszę, choć jest ona zupełnie różna w zależności od miejsca, w którym jesteśmy i nie zawsze chodzi o położenie geograficzne, ale o fakt, czy znajdujemy się w mieście, czy na wsi. Jest o tym wzmianka w książce i rzeczywiście noc poza miastem jest o wiele ciekawsza. Brak latarni i licznych zabudowań sprawia, że jest naprawdę ciemno. Poza tym ma się wrażenie, że gwiazdy są na wyciągnięcie ręki. Wiele ciekawostek mieści się w tej książce. Fazy snu, fazy księżyca, odkrycie Kopernika, zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, rośliny uaktywniające się po zachodzie słońca, a także ludzie pracujący w nocy i miejsca, gdzie nawet za dnia jest ciemno. 
 
100_4171 
100_4104
 
"Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" to bardzo ciekawa i atrakcyjna wizualnie książka, która w obrazowy sposób opisuje noc i wszystko, co różni tę porę od dnia. 
 
Premiera: 27 lutego 2019. Warto!
 
Moja ocena: 6/6
 
Autor: Monika Utnik-Strugała
Ilustracje: Małgosia Piątkowska
Tytuł: "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 64
Rok wydania: 2019
"Nasza Księgarnia"

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Ania] 185.172.210.*

  Przenosi się Pani?

 • dosia1331

  Tak i trochę mnie to przeraża, ale co zrobić?

 • Gość: [Ania] 185.172.210.*

  I gdzie Pani się przenosi?

 • dosia1331

  Chyba na wordpress.com. Nie wiem, czy to słuszna decyzja, ale chciałabym kontynuować przygodę z blogiem, więc muszę to jakoś ogarnąć :)

 • Gość: [Ania] 185.172.210.*

  Worpdress jest prosty w obsłudze. Nie chciałabym aby Pani rezygnowała. Wiem, że jest pewien sentyment ale nie ma co odwlekać i już lepiej przyzywczajac się do nowego miejsca ;)

 • dosia1331

  Nie zrezygnuję :) Ale faktycznie trzeba coś postanowić i znaleźć inne miejsce w sieci.

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci