Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

[PRZEDPREMIEROWO] Wyobraźnia jest kluczem, który otwiera wszystkie drzwi - "Marzycielki" Jessie Burton

dosia1331

100_4048

Ale nawet jego królewska władza nie dawała mu kontroli nad jedną rzeczą - ich wyobraźnią.

Kto czeka na najnowszą książkę brytyjskiej pisarki, Jessie Burton, ten powoli może oswajać się z myślą, że to już wkrótce. "Marzycielki" pojawią się na księgarnianych półkach 27 lutego. Nie ukrywam, że bardzo jestem ciekawa, jak ta historia zostanie przyjęta przez czytelników. "Miniaturzystka", debiutancka powieść Brytyjki, podobała mi się w umiarkowanym stopniu, ale "Muza" absolutnie skradła moje serce. "Marzycielki" mają szansę powtórzyć sukces poprzednich książek. To wyjątkowa opowieść i na dodatek pięknie zilustrowana przez Angelę Barrett. 

W pięknym pałacu, w kraju zwanym Kalią, mieszka dwanaście sióstr. Cudowny klimat, niepowtarzalne widoki i pałacowy przepych pozwalają sądzić, że dziewczętom nic więcej do szczęścia nie trzeba. I rzeczywiście jeszcze do niedawna tak właśnie było, ale po tragicznej śmierci ich matki wszystko uległo zmianie. Król Albert nigdy nie pogodził się ze stratą żony i sen z powiek spędza mu myśl, że mógłby stracić również córki. Postanawia zamknąć je w pałacu i tym samym ograniczyć wszelkie niebezpieczeństwo do minimum. Jego szalony plan to tak naprawdę odebranie siostrom wolności i niezależności, na co dziewczęta nie wyrażają zgody. Przewodniczy im najstarsza z nich, czyli Frida, która znajduje sprytne wyjście z beznadziejnej sytuacji i jednocześnie udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Wyobraźnia jest kluczem, który otwiera wszystkie drzwi.

"Marzycielki" to utrzymana w baśniowym klimacie opowieść, która z pewnością trafi do szerokiego grona odbiorców. Jestem przekonana, że przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Ci pierwsi odbiorą ją na podstawowym poziomie, jako piękną opowieść o sile wyobraźni. Drudzy przekonają się, że Jessie Burton po raz kolejny zabiera głos w sprawie kobiet oraz ich pozycji w świecie męskiej dominacji. Brytyjska pisarka przedstawia kobiety walczące o niezależność, wolność i prawo do samostanowienia. Odważne, mądre i kreatywne bohaterki, które nie pozwalają sobą manipulować i nie godzą się na bycie czyjąś własnością. Nie czekają z założonymi rękoma, nie są bierne, ale odważne, dumne i niesamowicie inteligentne. Imponują siłą, sprytem i determinacją w dążeniu do celu. 

Moja ocena: 5/6

Autor: Jessie Burton
Ilustracje: Angela Barrett
Tytuł: "Marzycielki"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 151
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo Literackie

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Iwona] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Brzmi nieźle, ale chyba wolę inne lektury ;)

 • Gość: [Gosia Mamnatooko] *.centertel.pl

  Zapowiada się ciekawie. Zaryzykuję, zaopatrzę się w tę książkę i biorę się do czytania

 • dosia1331

  Przyznaję, że Jessie Burton w baśniowej odsłonie jest równie ciekawa, a co najważniejsze, można tę książkę zaproponować młodzieży :)

 • Gość: [Viola z My British Journey] *.15-1.cable.virginm.net

  Uwielbiam książki tej autorki, naprawdę świetna autorka niebanalnych historii. Z chcecią zajrzę do jej nowej pozycji, czuję się w pełni zachęcona.

 • dosia1331

  Wspaniale, udanej lektury życzę :)

 • Gość: [Karolina] 46.11.120.*

  Brzmi basniowo, inspirujaco! Czekam na ksiazke!

 • dosia1331

  Premiera 27 lutego, więc już niedługo :)

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci