Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Kolejna odsłona serii Mistrzowie Ilustracji - "Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" L. Franka Bauma

dosia1331

Pewnie znacie tę historię, może czytaliście ją w dzieciństwie albo widzieliście którąś z ekranizacji. Doskonale pamiętam amerykański musical z Dianą Ross i Michaelem Jacksonem w rolach głównych. Kolorową, rozśpiewaną historię o Dorotce z Kansas, którą tornado przeniosło do krainy Manczkinów i która potem wyruszyła na poszukiwanie Wielkiego Czarnoksiężnika Oza, by móc wrócić do domu. Nie mam pojęcia, dlaczego nigdy nie sięgnęłam po książę, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Jestem po lekturze "Czarnoksiężnika ze Szmaragdowego Grodu" L. Franka Bauma i przyznaję, że czytało się znakomicie. W ogóle seria Mistrzowie Ilustracji należy do moich ulubionych i z przyjemnością prezentuję ją na blogu, zwłaszcza że są to książki należące do klasyki literatury dziecięcej.

Pierwsze polskie wydanie "Czarnoksiężnika ze Szmaragdowego Grodu" L. Franka Bauma ukazało się w 1962 r. Książkę przełożyła Stefania Wortman, a ilustracje są dziełem wybitnego artysty plastyka i scenografa, Adama Kiliana. I w tym właśnie tłumaczeniu oraz z ilustracjami znanymi z pierwszego wydania Dwie Siostry oddają w ręce czytelników kolejną książkę z serii Mistrzowie Ilustracji. Prace Kiliana zna kilka pokoleń. Moi rodzice często wspominają pierwszą polską dobranocką, czyli "Jacka i Agatkę". Sympatyczne pacynki to dzieło Adama Kiliana. W "Czarnoksiężniku ze Szmaragdowego Grodu" mamy popis jego umiejętności plastycznych, mnóstwo ilustracji inspirowanych folklorem. Kolorowe i czarno-białe obrazki naprawdę robią wrażenie i są cudownym uzupełnieniem historii stworzonej przez L. Franka Bauma. Dynamiczna, barwna i obfitująca w przygody opowieść o dziewczynce w Srebrnych Trzewikach, której towarzyszy Strach na Wróble, Blaszany Drwal i przestraszony wszystkim Lew spodoba się dzieciom, które lubią literaturę fantasy. Krótkie rozdziały i odpowiedniej wielkości czcionka świetnie nadają się do samodzielnego czytania, więc nawet nie zastanawiajcie się, czy warto. 

100_44091

100_44121

"Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu" to opowieść o poszukiwaniu w życiu czegoś, co tak naprawdę jest na wyciągnięcie ręki oraz o tym, że boimy się rzeczy, które wcale nie są straszne. Nie rozkładałam tekstu L. Franka Bauma na czynniki pierwsze i nie próbowałam doszukiwać się w tej historii nawiązań do polityki USA. Nie potraktowałam jej jako powieści z kluczem i kompletnie obojętne było mi to, kto kryje się pod postaciami przedstawionymi w książce. 

Moja ocena: 6/6

Autor: L. Frank Baum
Ilustracje: Adam Kilian
Tytuł: "Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 221
Rok wydania: 2019
Dwie Siostry 

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci