Menu

MATKA POLKA CZYTAJĄCA

BLOG O KSIĄŻKACH

Nowości "Naszej Księgarni"

dosia1331

100_4073

W zeszłym roku obiecałam sobie, że ograniczę prezentowanie na blogu książek adresowanych do dzieci, bo zajmuje mi to sporo czasu, a w kolejce czeka mnóstwo innych lektur. Te wszystkie ważne, ambitne powieści, nagrodzone reportaże, znakomite biografie, które piętrzą się w moim domu. A potem zaglądam na strony internetowe wydawnictw i wiem, że nic z moich postanowień nie ma racji bytu, bo zawsze znajdę książki dla dzieci, które po prostu muszę mieć. Zdarzają się rozczarowania, pigułki nasenne w twardej, kolorowej oprawie, które miały być niezapomnianą przygodą, a okazały się stratą czasu. Tak, w literaturze dla dzieci też zdarzają się gnioty. Warto zatem stawiać na sprawdzone wydawnictwa, które w swojej ofercie mają dopracowane, wartościowe i atrakcyjne graficznie historie. Tematyczne książki dla maluchów nie muszą obfitować w treść, wystarczą podstawowe informacje, ale podane w interesujący sposób. Dziecko nie może być bombardowane licznymi faktami, przytłoczone wiedzą, której z racji wieku nie jest w stanie przyswoić. Zresztą najlepszym recenzentem książek dla dzieci są one same. Jeżeli chętnie sięgają po książkę, potrafią skupić się podczas czytania i nic nie jest w stanie rozproszyć ich uwagi, to wówczas wiem, że lektura spełniła oczekiwania. Ważnym kryterium jest również fakt, czy dziecko zechce do niej wrócić. Wertowanie książki po raz kolejny na pewno jest dowodem na to, że wybór był strzałem w dziesiątkę.  

100_4078

W biblioteczce moich dzieci najwięcej jest książek o zwierzętach i roślinach. Nie mam pojęcia, czy kiedykolwiek znudzi im się zgłębianie świata fauny i flory. Ich głód wiedzy oraz ciekawość świata to mój powód do dumy. Książki są dla nich ważne, bo wiedzą, że w nich znajduje się klucz do świata wyobraźni i możliwość odwiedzenia najodleglejszych zakątków naszego globu. "Zawodowcy w świecie zwierząt" to kolejna niezwykle interesująca książka, dzięki której w jednej chwili można znaleźć się na wszystkich kontynentach i z bliska przyjrzeć się przeróżnym zwierzakom, ich cechom charakterystycznym oraz funkcjom, które pełnią w przyrodzie. Wśród nich są kreatorzy mody, sprzątaczki, ochroniarze, rozbójnicy, nianie, pływacy synchroniczni, a nawet tancerze. Przyznaję, że wszystkie informacje podane są w barwny i dowcipny sposób, co na pewno przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośnikom przyrody. Krótkie notki w towarzystwie sugestywnych ilustracji zwierząt pozwolą bliżej poznać gatunki występujące w różnych częściach świata. Wszyscy są ważni, nikt w przyrodzie nie jest zbędny.

"Zwierzęta to prawdziwi zawodowcy!"

Moja ocena: 5/6

Autor: Wendy Hunt
Ilustracje: Studio Muti
Tytuł: "Zawodowcy w świecie zwierząt"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 63
Rok wydania: 2019
"Nasza Księgarnia"
 
PRZEDPREMIEROWO: "Po ciemku, czyli, co się dzieje w nocy"
 
100_4166
 
Kolejną wypatrzoną w "Naszej Księgarni" książką jest "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" Moniki Utnik-Strugały i Małgosi Piątkowskiej. Uprzejmie donoszę, że dość pokaźnych gabarytów, choć na pewno nie jest to największa książka, jaką posiadamy w swoim księgozbiorze. W rękach małej dziewczynki wygląda zabawnie, co zresztą sama zainteresowana skwitowała stwierdzeniem: "wielgachna". Mojej małej recenzentce bardziej przypadła do gustu książka Wendy Hunt, ale nie mogło być inaczej skoro marzeniem Zosi jest posiadanie lwa ewentualnie kotka. Na pytanie, co się dzieje w nocy, odpowiedziała, że nic, bo ona wtedy śpi, więc zielonego pojęcia nie ma. Uśmiałam się, bo w zasadzie ma rację, co potwierdziły również słowa mojego męża, który od lat na pytanie, co mu się śniło odpowiada, że nie pamięta, bo... spał. Sową to on nie jest na pewno, za to ja znakomicie funkcjonuję po zmierzchu. Wtedy nadrabiam prasowe, filmowe i książkowe zaległości. Wtedy też powstają teksty na bloga. Lubię nocną ciszę, choć jest ona zupełnie różna w zależności od miejsca, w którym jesteśmy i nie zawsze chodzi o położenie geograficzne, ale o fakt, czy znajdujemy się w mieście, czy na wsi. Jest o tym wzmianka w książce i rzeczywiście noc poza miastem jest o wiele ciekawsza. Brak latarni i licznych zabudowań sprawia, że jest naprawdę ciemno. Poza tym ma się wrażenie, że gwiazdy są na wyciągnięcie ręki. Wiele ciekawostek mieści się w tej książce. Fazy snu, fazy księżyca, odkrycie Kopernika, zwierzęta prowadzące nocny tryb życia, rośliny uaktywniające się po zachodzie słońca, a także ludzie pracujący w nocy i miejsca, gdzie nawet za dnia jest ciemno. 
 
100_4171 
100_4104
 
"Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy" to bardzo ciekawa i atrakcyjna wizualnie książka, która w obrazowy sposób opisuje noc i wszystko, co różni tę porę od dnia. 
 
Premiera: 27 lutego 2019. Warto!
 
Moja ocena: 6/6
 
Autor: Monika Utnik-Strugała
Ilustracje: Małgosia Piątkowska
Tytuł: "Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 64
Rok wydania: 2019
"Nasza Księgarnia"

[PRZEDPREMIEROWO] Wyobraźnia jest kluczem, który otwiera wszystkie drzwi - "Marzycielki" Jessie Burton

dosia1331

100_4048

Ale nawet jego królewska władza nie dawała mu kontroli nad jedną rzeczą - ich wyobraźnią.

Kto czeka na najnowszą książkę brytyjskiej pisarki, Jessie Burton, ten powoli może oswajać się z myślą, że to już wkrótce. "Marzycielki" pojawią się na księgarnianych półkach 27 lutego. Nie ukrywam, że bardzo jestem ciekawa, jak ta historia zostanie przyjęta przez czytelników. "Miniaturzystka", debiutancka powieść Brytyjki, podobała mi się w umiarkowanym stopniu, ale "Muza" absolutnie skradła moje serce. "Marzycielki" mają szansę powtórzyć sukces poprzednich książek. To wyjątkowa opowieść i na dodatek pięknie zilustrowana przez Angelę Barrett. 

W pięknym pałacu, w kraju zwanym Kalią, mieszka dwanaście sióstr. Cudowny klimat, niepowtarzalne widoki i pałacowy przepych pozwalają sądzić, że dziewczętom nic więcej do szczęścia nie trzeba. I rzeczywiście jeszcze do niedawna tak właśnie było, ale po tragicznej śmierci ich matki wszystko uległo zmianie. Król Albert nigdy nie pogodził się ze stratą żony i sen z powiek spędza mu myśl, że mógłby stracić również córki. Postanawia zamknąć je w pałacu i tym samym ograniczyć wszelkie niebezpieczeństwo do minimum. Jego szalony plan to tak naprawdę odebranie siostrom wolności i niezależności, na co dziewczęta nie wyrażają zgody. Przewodniczy im najstarsza z nich, czyli Frida, która znajduje sprytne wyjście z beznadziejnej sytuacji i jednocześnie udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Wyobraźnia jest kluczem, który otwiera wszystkie drzwi.

"Marzycielki" to utrzymana w baśniowym klimacie opowieść, która z pewnością trafi do szerokiego grona odbiorców. Jestem przekonana, że przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Ci pierwsi odbiorą ją na podstawowym poziomie, jako piękną opowieść o sile wyobraźni. Drudzy przekonają się, że Jessie Burton po raz kolejny zabiera głos w sprawie kobiet oraz ich pozycji w świecie męskiej dominacji. Brytyjska pisarka przedstawia kobiety walczące o niezależność, wolność i prawo do samostanowienia. Odważne, mądre i kreatywne bohaterki, które nie pozwalają sobą manipulować i nie godzą się na bycie czyjąś własnością. Nie czekają z założonymi rękoma, nie są bierne, ale odważne, dumne i niesamowicie inteligentne. Imponują siłą, sprytem i determinacją w dążeniu do celu. 

Moja ocena: 5/6

Autor: Jessie Burton
Ilustracje: Angela Barrett
Tytuł: "Marzycielki"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 151
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo Literackie

Uczucie bez imienia - "Frajda" Marty Dzido

dosia1331

100_4040

Dziewczyna i chłopak. Szaleńczo w sobie zakochani i jak ognia unikający wyznania sobie miłości. "Kocham Cię" nie wchodzi w grę, bo ogranicza, bo może zmienić wszystko. Nigdy nie wiadomo, czy pora będzie odpowiednia, czy chwila właściwa. Trwają zatem te słowa w zawieszeniu i czekają na odpowiedni czas, który być może wcale nie nadejdzie. Dziwne to wszystko i piękne jednocześnie. Gęste od emocji i uwierające. Momentami nieznośne. A gdyby tak odważyć się i wyznać miłość, bo każdy centymetr ciała krzyczy, że tak właśnie jest? Czy na dźwięk tych słów zawiruje świat, utracona zostanie wolność, zdeptana niezależność? A może nic się nie wydarzy? Czy ten lęk jest w ogóle potrzeby? Pytania, pytania, pytania. I różne wersje odpowiedzi. Żadna z nich nie zostaje w pełni zaakceptowana. 

Marta Dzido bez banału i patosu opisuje uczucie łączące dwoje ludzi, którzy nie potrafią bez siebie żyć, ale nie stać ich również na budowanie wspólnej przyszłości. Można sądzić, że ich relacja w dużej mierze opiera się na seksie, na fizycznej fascynacji, na wzajemnym siebie smakowaniu. Tylko, że to byłoby zbyt proste, zwłaszcza gdy padają słowa: "- Chciałbym pozabijać wszystkich i zostawić tylko nas". 

Czy "Frajda" jest powieścią erotyczną? Oczywiście, że tak, ale w dobrym stylu, znakomicie zresztą napisaną. Autorce udało się stworzyć historię, którą czyta się bez poczucia zażenowania. Marta Dzido nie szokuje, nie przekracza granicy dobrego smaku, choć trudno odmówić jej odwagi w opisywaniu intymności. Zaś dwugłos bohaterów pozwala nam poznać tę historię z obu perspektyw, kobiety i mężczyzny. A wszystko to w scenerii lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, w czasach ich młodości, gdy świat wyglądał zupełnie inaczej. Na uwagę zasługuje fakt, że kobieta jest tutaj pełnoprawnym uczestnikiem wydarzeń, nie stanowi tła, nie jest zabawką w męskich rękach. 

"Frajda" Marty Dzido to opowieść o miłości, pożądaniu i namiętności oraz czasach, gdy uwielbienie wyrażało się w długim liście wysyłanym tradycyjną pocztą. Jak widać, wiele się w tej kwestii zmieniło. Dzisiaj nawet o błahostkach informujemy cały świat i szastamy prywatnością publikując setki zdjęć w mediach społecznościowych.

Moja ocena: 6/6

Autor: Marta Dzido
Tytuł: "Frajda"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 144
Rok wydania: 2018
Korporacja Ha!art 

O chorobie duszy - "Psy ras drobnych" Olgi Hund

dosia1331

100_4038

A więc kolejny poranek. Wychodzę na korytarz, do tego naszego koryta z tlenem. Po chłodnej podłodze przechadzają się już pierwsi wybudzeni pacjenci, tak krusi, jakby przypłynęli tu na liściach nenufarów.

"Psy ras drobnych" Olgi Hund to zaskakująco dobra proza i z pewnością jedna z lepszych książek, które ostatnio przeczytałam. To nie jest obszerna lektura, wystarczy godzina lub dwie, by ją przeczytać. Opisanie szaleństwa wcale nie wymaga setek stron, można to zrobić bardzo dobitnie na stu siedemnastu. 

W trakcie czytania wielokrotnie łapałam się na tym, że porównywałam książkę Olgi Hund z innymi opowieściami dotyczącymi problemów psychicznych, zwłaszcza z "Przerwaną lekcją muzyki" Susanny Kaysen i "Szklanym kloszem" Sylvii Plath. To oczywiście kompletnie różne historie i zupełnie inne bohaterki, ale wszystkie zmagają się z chorobą psychiczną, bardziej lub mniej zdając sobie sprawę z tego faktu. Na ich tle bohaterka wykreowana przez Olgę Hund wydaje się być nie tylko dojrzalsza, ale przede wszystkim niezwykle racjonalna i trzeźwo myśląca. Jej sposób opisywania szpitalnej codzienności jest niebywale precyzyjny. Personel i pacjenci to ludzie po dwóch stronach barykady. Zdrowi i chorzy. Pierwsi działają rutynowo, badania, leki itp. itd. Drudzy są szaleni albo świetnie to szaleństwo udają. Poza tym często widzą to, co chcą zobaczyć, bez jakiejkolwiek weryfikacji faktów. Znakomita jest zresztą scena, w której główna bohaterka kupuje książkę z odwróconą okładką. Co pomyślą o niej inne kobiety, kiedy zobaczą ją w trakcie czytania? Ano, że jej odbiło, cóż innego? Właściwa osoba we właściwym miejscu, wszak czytanie do góry nogami normalne nie jest. Wariatka!

Za murami szpitala jest świat, na który pacjenci nie są gotowi i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będą. Wprawdzie gdzieś tam są ich bliscy, ale powoli tracą z nimi kontakt, z wielu zresztą powodów. Otumanieni lekami, z widocznymi zmianami fizycznymi stają się niepodobni do samych siebie. Bywa, że opuszczają szpital na jakiś czas, ale potem wracają i wszystko zaczyna się od początku. Ta walka trwa bezustannie. Jedynymi stałymi w ich życiu są nuda i poczucie dojmującej pustki. "Psy ras drobnych" są zatem w dużej mierze opowieścią o samotności, o borykaniu się z chorobą w pojedynkę. I jeszcze ta ogromna potrzeba jej uporządkowania, zrozumienia, kiedy "to się zaczęło" i dlaczego. To wszystko świetnie oddaje struktura tej książki, kompozycja, układ stron, na których często widnieje jedno lub kilka zdań. Gonitwa myśli po lekturze gwarantowana. 

"Psy ras drobnych" są bardzo intymną prozą i jednocześnie ważnym głosem tych, którym prawa do głosu często odmawiamy. Brak wsparcia i akceptacji oznacza zepchnięcie na społeczny margines, a nawet zapomnienie. Powrót jest trudny albo niemożliwy. O szpitalach psychiatrycznych krążą legendy, a pacjenci stają się bohaterami niewybrednych żartów. Tymczasem wśród ludzi borykających się z chorobą psychiczną zdarzają się osoby wybitne, jak chociażby John Nash, genialny amerykański matematyk, który cierpiał na schizofrenię paranoidalną, co nie przeszkodziło mu zostać laureatem Nagrody Nobla. 

Lektura obowiązkowa.

Moja ocena: 6/6

Autor: Olga Hund
Tytuł: "Psy ras drobnych"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 117
Rok wydania: 2018
Korporacja Ha!art

Powrót do dzieciństwa, czyli "Mały pokój z książkami" Eleanor Farjeon

dosia1331

100_4025

Ależ to jest urocza książka. Dzięki niej poczułam się, jak mała dziewczynka. I te czarno-białe ilustracje Edwarda Ardizzone. Zachwycające. "Dwie Siostry" kolejny raz udowodniły, że literatura dla dzieci powinna być na najwyższym poziomie, zwłaszcza że mali czytelnicy są na wagę złota, bo bardzo często książka przegrywa z elektronicznymi gadżetami. 

Nie wyobrażam sobie domu bez książek, to zresztą zasługa mojej mamy, która bardzo dbała o to, by książki były nieodłącznym elementem mojego dzieciństwa. Nie pamiętam, żeby stawiano mi jakiekolwiek granice, jeśli chodzi o dobór lektur, raczej delikatne sugestie, że coś jest dobre albo wręcz przeciwnie. Ostateczna decyzja należała do mnie, choć z perspektywy czasu wiem, że na niektóre książki było zdecydowanie za wcześnie. Mój pokój z książkami nie był dusznym i zakurzonym pomieszczeniem, jak to, o którym wspomina Eleanor Farjeon, ale było w nim mnóstwo pięknych książek, które czyniły dzieciństwo magicznym. Ta mała dziewczynka z okładki "Małego pokoju z książkami" to wypisz, wymaluj ja. Z nosem w książce, rzecz jasna. 

100_4028

"Mały pokój z książkami" ukazał się w serii Mistrzowie Światowej Ilustracji i zawiera dwadzieścia siedem opowiadań. Te historie są różne, jedne dowcipne i przewrotne, inne pełne refleksji z wyraźnie zaznaczonym morałem. Korowód barwnych postaci świadczy o nietuzinkowej osobowości autorki, ale też świetnie obrazuje różnorodność świata i ludzi. Obok zwykłych śmiertelników pojawiają się koronowane głowy, a nawet Złota Rybka, której wielkim marzeniem było poślubić Księżyc. Wyobraźnia Eleanor Farjeon nie zna granic. Urzekające w tych opowieściach jest to, że one brzmią, jak bajki na dobranoc, może odrobinę staroświeckie, ale właśnie takie, które kiedyś opowiadały nam nasze babcie, przecież one pamiętały zupełnie inny świat.

100_4031

"Mały pokój z książkami" to mądre i przepełnione pozytywną energią historie, które wspaniale się czyta i które mają szansę zachwycić kolejne pokolenia. Czytając tę książkę nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że była ona niesłychanie ważna dla samej autorki i jest czymś w rodzaju hołdu złożonego literaturze, tym setkom książek zalegających różne przestrzenie, pięknym opowieściom, które pamięta się latami. 

Moja ocena: 6/6

Autor: Eleanor Farjeon
Tytuł: "Mały pokój z książkami"
Ilustracje: Edward Ardizzone
Oprawa: twarda
Ilość stron: 452
Rok wydania: 2018
Dwie Siostry

 

Szaszłyk na Dostojewskim - "Manaraga" Władimira Sorokina

dosia1331

100_4036

"Zgodnie z ustaleniami klient + siedmioro gości zasiedli wokół rusztu. Naturalnie nie tylko po to, aby upewnić się, że ja naprawdę spalę pierwsze wydanie, książkę za 8700 funtów, że nie podmieniłem jej na byle jaki skandynawski kryminał z XXI wieku o stu pięćdziesięciu twarzach przeciętności. Oni pragnęli sztuki. I ją otrzymali."

Można przeczytać tę książkę bardzo dosłownie i odłożyć z poczuciem doskonale spędzonego czasu na lekturze. Władimir Sorokin oddał w ręce czytelników książkę szalenie ciekawą, świetnie napisaną, dynamiczną i sugestywną prozę, satyryczną wizję przyszłości przenoszącą czytelnika do roku 2037, w którym literatura stała się muzealnym eksponatem. Oburzać może fakt, że traktuje o paleniu książek, ale przecież te płonęły już wielokrotnie i wcale nie chodzi o kilka egzemplarzy, wszak trawione ogniem były całe biblioteki. Myśl ludzka jest łatwopalna, a nieodżałowane zbiory Biblioteki Aleksandryjskiej są tego najlepszym przykładem. Książki obracały się w proch również w czasach bardziej nam współczesnych, bo uznawano je za zagrożenie, ich treść była niewygodna i mogła pokrzyżować plany. Palenie księgozbiorów podniecało, zwłaszcza żołnierzy niemieckich, a wszystko ku chwale ojczyzny i z pominięciem zdrowego rozsądku. Tak, książki są niebezpieczne. Było, minęło? Coś mi się wydaje, że książki bywają nadal palone, kameralnie, w warunkach domowych, bez świadków i na pewno nie te drogocenne. Aż takimi głupcami chyba nie jesteśmy, zwłaszcza że niektóre egzemplarze są sporo warte. 

Władimir Sorokin idzie o krok dalej i proponuje nam book'n'grill, czyli jesiotra na "Idiocie" Dostojewskiego, misternie przygotowanego przez doświadczonego kucharza, który nazywa to... czytaniem. Konsumowanie takiej ryby jest doświadczeniem wręcz metafizycznym, dostarcza niezapomnianych wrażeń. Potrawa na klasyce rosyjskiej literatury jest wyborna, a klienci są gotowi zapłacić każdą cenę, by poczuć w ustach niebiański smak. Kucharz sporo ryzykuje, ale wie z kim i jak rozmawiać, współpracuje z zaufanymi ludźmi, ma kontakty, renomę i pieniądze, a te są przepustką do wszystkiego i pozwalają na zakup literackich arcydzieł. Poza tym dysponuje pewnymi udogodnieniami, dzięki którym unika zagrożenia. W roku 2037 książek się nie drukuje, książki zastąpiły węgiel do grilla, stały się polanem. Zaś czytanie to tak naprawdę palenie, przyglądanie się trawionej przez ogień książce, bo najbogatsi są spragnieni potraw na wielkich dziełach literatury światowej, a kucharze podróżują po całym świecie, by zaspokoić ich czytelnicze żądze i zafundować klientom ekscytujący spektakl. Sacrum i profanum.

Rosyjski pisarz trochę serio, a trochę z przymrużeniem oka przestrzega przed konsumpcjonizmem, przed szalonym tempem życia, koniecznością gromadzenia dóbr materialnych i powielaniem pewnych wzorców, które negatywnie wpływają na nasze odbieranie rzeczywistości. Świat, w którym nawet literatura nie ma racji bytu, a ludzka myśl nie zasługuje na szacunek to krok ku zagładzie. Książka Sorokina jest swego rodzaju eksperymentem, bo głównym bohaterem jego powieści jest literatura właśnie, kompletnie zresztą uprzedmiotowiona. Nikt nie roni łez nad spopieloną treścią, nikt nawet się nie zawaha nad tym, by ten szalony, nielegalny proceder przerwać. Liczy się chwila, dreszcz emocji i świadomość uczestniczenia w czymś absolutnie wyjątkowym. Masz pieniądze, możesz wszystko. Pisarz prowokuje w imię zwrócenia uwagi na sprawy fundamentalne i robi to w niezwykle realistyczny sposób. Czytelnik gotów uwierzyć, że ta szalona wizja może się spełnić, że pewnego dnia zniszczymy dorobek ludzkości dla chwilowego kaprysu. 

"Manaraga" jest dystopią, ale jednocześnie istotnym głosem w dyskusji i przestrogą, by się zatrzymać i odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę jest w życiu ważne i czy droga, którą kroczymy jest tą właściwą. 

Bardzo dobra powieść.

Moja ocena: 5/6

Autor: Władimir Sorokin
Tytuł: "Manaraga"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 248
Rok wydania: 2018
Agora

Jakie książki pojawią się na blogu?

dosia1331

100_4024

Tym razem naprawdę będzie krótko, zwięźle i na temat. Oto książki, które wzbogaciły moją bibliotekę, a o których z pewnością napiszę. Niektóre z nich już zdążyłam przeczytać i jest dobrze, a nawet bardzo dobrze.

Olga Hund i jej "Psy ras drobnych" to książka, która wbija w fotel. Gonitwa myśli, gwarantowana! "Manaraga" Władimira Sorokina jest wizją przyszłości, której nie zaakceptuje żaden szanujący się mól książkowy. "Mały pokój z książkami" Eleanor Farjeon pozwolił mi znów poczuć się małą dziewczynką, a "Wichrowe Wzgórza" to moja ulubiona książka. Nie mam pojęcia, ile razy czytałam. Mój stary egzemplarz musi zrobić trochę miejsca nowemu. "Podróż zimowa" nieco rozczarowuje. Pierwsze opowiadanie to mistrzostwo świata, potem sinusoida, ale to Cabré, więc przeczytać trzeba.  

"Mały pokój z książkami" Eleanor Farjeon - Dwie Siostry

"Hedwiga i Maks-Olof" Frida Nilsson - Dwie Siostry

"Pierwsze słowo" Marta Kisiel - Uroboros

"Siła niższa" Marta Kisiel - Uroboros

"Toń" Marta Kisiel - Uroboros

"Frajda" Marta Dzido - Korporacja Ha!art

"Psy ras drobnych" Olga Hund - Korporacja Ha!art

"Turysta polski w ZSRR" Juliusz Strachota - Korporacja Ha!art

"Zbrodnia i..." Jerzy Nasierowski - Korporacja Ha!art

"Pałac" Wiesław Myśliwski - Znak

"Wichrowe Wzgórza" Emily Brontë - Świat Książki

"Zmorojewo" Jakub Żulczyk - Agora

"Manaraga" Władimir Sorokin - Agora

"Marzycielki" Jessie Burton - Wydawnictwo Literackie

"Podróż zimowa" Jaume Cabré - Marginesy

Książek sporo, kolejne pukają do drzwi, tymczasem zaległości spędzają sen z powiek, a doba nadal ma tylko dwadzieścia cztery godziny. 

Do miłego zaczytania!

Czytajcie Martę Kisiel!

dosia1331

100_4013

Będzie krótko, zwięźle i na temat? A figa z makiem! Jakoś muszę mój zachwyt wyrazić, uzasadnić i przekonać czytelników, którzy na dłużej nieokreśloną przyszłość odkładają książki Marty Kisiel, bo sama jeszcze do niedawna należałam do tych niezdecydowanych. Skutecznie odstraszało mnie jedno słowo, a mianowicie fantastyka. Mądrzejsza o trzy przeczytane książki Marty Kisiel, uprzejmie donoszę, że zostałam pokonana, a co za tym idzie, przeprosiłam się z fantastyką. Niechaj mi usmarkane aniołki w bamboszkach latają po chałupie, potwory z mackami gotują obiady, a poeci z zaświatów recytują wiersze. Chętnie przygarnę sąsiada o paranormalnych zdolnościach, może być czarownicą. Albo ducha. Tak, ducha Mickiewicza, Iwaszkiewicza i Herberta poproszę. Wypłyniemy sobie "na suchego przestwór oceanu" albo zaplączemy w tataraku, ewentualnie pogawędzimy o Panu Cogito, bo mam kilka pytań. Poza tym z przyjemnością zamieszkam w domu wątpliwej urody, byleby tylko z gotycką wieżyczką i koniecznie w pobliżu jakiegoś bajora z lokatorami w postaci różnej maści stworów. Może być do remontu, nawet gruntownego. 

Po lekturze "Małego Licha i tajemnicy Niebożątka" naturalną koleją rzeczy było sięgnięcie po książki adresowane do dorosłego czytelnika i z przyjemnością informuję, że naprawdę dawno nie miałam tak bezczelnej frajdy z czytania. Uśmiałam się niemiłosiernie, bo nieodłącznym elementem twórczości Marty Kisiel jest humor. Nawiasem mówiąc, w sieci krążą cytaty z jej książek, więc zachęcam do zapoznania się z nimi. Niektóre pożyczyłam i w zależności od sytuacji wykorzystuję. Chichot podczas czytania barwnych dialogów rodzeństwa, czyli Salomei Przygody i Niedasia w "Nomen Omen" jest jak najbardziej zrozumiały. Inaczej się nie da. Ale to, co wyprawia się w "Dożywociu" to już absolutne mistrzostwo świata. Dwukrotny samobójca Szczęsny, dożywotnik, poeta i pajac w jednym, do szewskiej pasji doprowadza właściciela Lichotki, niejakiego Konrada. Wspomniany dziedzic początkowo jest dość sceptycznie nastawiony do mieszkańców, zwłaszcza że również ich otrzymał w spadku. Licho, Krakers i nade wszystko Szczęsny działają Konradowi na nerwy. Mieszkanie pod jednym dachem bywa trudne, nawet bardzo, ale jakoś trzeba dojść do porozumienia, choćby z kimś nie z tego świata. Wróćmy jeszcze na chwilę do "Nomen Omen" oraz Salomei Przygody (nazwisko adekwatne do treści książki). Otóż wspomniana niewiasta i jej "rozbuchany erotyzm" wylądują w Odrze za sprawą morderczych zapędów brata. Wprawdzie żarłoczny braciszek zostanie uniewinniony, a w stan oskarżenia postawiony dziadek, do którego Niedaś ma nieszczęście być łudząco podobny. I może nie do końca byłoby to wszystko takie dziwne, gdyby nie fakt, że dziadziuś od dawna nie żyje, tak mniej więcej od czasów, gdy na Wrocław mówiono Breslau. Są jeszcze siostry Bolesne, trio, którego nie powstydziłaby się sama J. K. Rowling.

Zielonego pojęcia nie mam, czy cokolwiek rozumiecie z mojego chaotycznego zachwytu nad książkami Marty Kisiel, ale na usprawiedliwienie dodam, że z całych sił starałam się zbyt wiele nie zdradzić i tym samym nie odebrać komuś przyjemności z czytania. A naprawdę warto i niech nikogo nie przeraża fantastyka, jeśli takowej nie lubi, bo w twórczości Marty Kisiel znajdziecie połączenie różnych gatunków literackich. Autorka ma lekkie pióro i talent do tworzenia niebanalnych historii. Niezaprzeczalnym atutem jej książek jest oczywiście humor, ale nic nie wydarzyłoby się, gdyby nie pomysł i cudowne postaci. Zapomniałabym o ilustracjach, są znakomite i wraz z treścią książek tworzą spójną całość. I te okładki, och, ach! Przede mną "Siła niższa", "Toń", "Pierwsze słowo" oraz "Szaławiła. Deseru spodziewam się w okolicach marca, wtedy w księgarniach pojawi się nowa książka, "Oczy uroczne". Będę wypatrywać. "Apsik, alleluja!"

 

Słowa na niedzielę...

dosia1331

100_4004

Była zima. Stałam na peronie i czekałam na pociąg, gdy usłyszałam, że z powodu warunków atmosferycznych jest godzinne opóźnienie. Zmęczona, głodna i zmarznięta, bo trochę już na tym peronie stałam, zdecydowałam się zajrzeć do mieszczącej się na dworcu księgarni. Lubiłam ją i to bardzo. W czasie studiów często do niej zachodziłam. To właśnie tam trafiłam na niepozorną, cienką książeczkę o ciekawym tytule i przykuwającej uwagę okładce. Carols María Domínguez? Nazwisko autora nic mi nie mówiło, ale książka wydała mi się na tyle interesująca, że powędrowała ze mną do domu.

"Dom z papieru" okazał się jedną z tych książek, które zostają z czytelnikiem na zawsze, do których się wraca i którymi chciałoby się obdarować innych miłośników literatury. Tak, ta niezwykła baśniowa opowieść jest właśnie dla nas, dla zakochanych w słowie pisanym moli książkowych. 

"Książki zmieniają los ludzi. Niektórzy przeczytali Tygrysa Malajów i zostali profesorami literatury na odległych uniwersytetach. Siddhartha przywiódł do buddyzmu dziesiątki tysięcy młodych ludzi, Hemingway przekształcił ich w sportowców, Dumas pogmatwał życie niezliczonym kobietom, a niejedną z nich uratowały od samobójstwa książki kucharskie."

Carols María Domínguez, Dom z papieru, str. 9, Świat Książki, Warszawa 2007 r. 

Czytelnicze podsumowanie 2018 roku

dosia1331

100_3998

TOP 10

1. "Macocha" Petra Hůlová - klik

2. "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcin Wicha - klik

3. "Nie ma" Mariusz Szczygieł - klik

4. "Krótka wymiana ognia" Zyta Rudzka - klik

5. "Ex libris" Anne Fadiman - klik

6. "Jezioro" Bianca Bellová- klik

7. "Żar" Sándor Márai - klik

8. "Ucho Igielne" Wiesław Myśliwski - klik

9. "Nomen Omen" Marta Kisiel - wkrótce na blogu

10. "Małe Licho i tajemnica Niebożątka" Marta Kisiel - klik

Ani przez chwilę nie zastanawiałam się nad tym, kogo powinnam umieścić na szczycie mojego czytelniczego podsumowania 2018 roku. Książka Hulovej to majstersztyk! Kto nie czytał, niech żałuje, bo koło nosa przeszła mu powieść absolutnie genialna.

Nie będę rozpisywała się na temat kolejnych książek. Jeżeli jesteście ciekawi mojego zdania, wystarczy kliknąć w odpowiednie miejsce, tuż za nazwiskiem autora. Do dzieła :) 

Najlepsza okładka

Nie oceniaj książki po okładce? A dlaczego nie, skoro na księgarnianych półkach aż roi się od graficznych koszmarków. Tym bardziej doceniam minimalistyczną okładkę "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" oraz to charakterystyczne i jakże wymowne, bo urwane, m. Ale na uwagę zasługuje jeszcze jeden projekt, a mianowicie okładka "Nie ma", która wraz z treścią książki Mariusza Szczygła tworzy spójną całość. Brawo! 

Powiało nudą

Przeczytałam kilkadziesiąt stron i rozstałyśmy się z Celeste Ng bez żalu. "Małe ogniska" wylądowały na półce i raczej nie dam im drugiej szansy. Ilość zachwytów na okładce jest porażająca. Ochy i achy aż dech zapierają. Tymczasem dla mnie... klops! Nawet nie pamiętam, o czym to było? Książka nie pojawiła się na blogu, bo wychodzę z założenia, że skoro mi się nie podobała, to jaki sens o niej pisać. Może komuś innemu przypadnie do gustu. 

Odkrycie

Marta Kisiel! Długo się opierałam i gdyby nie "Małe Licho i tajemnica Niebożątka" to na pewno dalej uparcie twierdziłabym, że jej książki nie są dla mnie, bo fantasy itp. itd. Cudownie jest się tak miło rozczarować i na dodatek odkryć, że wreszcie ktoś pisze dla dzieci tak, że nie usypiasz i nie mdli cię od ilości lukru oraz psychologicznego bełkotu. Marudzenie o tym, że dzieciak powinien być taki, a nie inny jest passé! Ale Marta Kisiel skradła czytelnicze serca dzięki książkom dla dorosłych i uprzejmie donoszę, że "Nomen Omen" to fenomenalna lektura. Dawno nie chichotałam podczas czytania. I ten dreszczyk emocji. Salomea Przygoda, Niedaś, siostry Bolesne, pewien filolog, no i upiorny dziadek. Połknęłam w dwa wieczory. Cudo, piąteczka dla Marty Kisiel.

Ilość przeczytanych książek

Mało! Liczby nie podam, bo dla jednych będzie to i tak bardzo dużo, a wiem, że to wkurza, więc uśmiecham się do Was promiennie i dodam tylko, że w kolejce czekają książki, których z różnych względów nie udało mi się przeczytać albo zaprezentować na blogu. Jest również kilka tytułów, na które czekam. Dobra wróżba jest taka, że 31 grudnia, od samego rana, odbierałam od kurierów kolejne paczki z książkami. Jaki Sylwester, taki cały rok!

Cieszę się, bo...

Przeczytałam o wiele więcej książek polskich autorów niż w ubiegłym roku, czego dowodem jest chociażby obecność pięciu rodzimych pisarzy w moim podsumowaniu. Poza tym coś mi się wydaje, że "Ucho Igielne" Wiesława Myśliwskiego to murowany kandydat do Nike. Wspominałam, że czytanie tej powieści trochę czasu mi zajęło i wahałam się między zachwytem a rozczarowaniem. Ale wciąż myślę o tej książce, przypominają mi się różne fragmenty i otwieram ją w miejscach, które zaznaczyłam. Lektura zyskuje po czasie? W tym przypadku, na pewno. 

Najlepsza książka dla dzieci?

Bezapelacyjnie "Małe Licho i tajemnica Niebożątka" Marty Kisiel. Z niecierpliwością czekam na kontynuację. Znalazło się dla niej miejsce w moim TOP 10, ponieważ to książka, którą z pewnością docenią dorośli czytelnicy. Ale prawda jest taka, że trafiło do mnie mnóstwo pięknych książek dla dzieci. "Zakamarki", "Nasza Księgarnia", "Dwie Siostry" to moje ulubione wydawnictwa, jeśli chodzi o literaturę adresowaną do najmłodszych czytelników. W ich ofercie znaleźć można wartościowe i ponadczasowe opowieści, na dodatek cudownie zilustrowane. Czystą przyjemnością jest sięgać po ich książki. 

Dziękuję za...

Za Waszą obecność, za miłe słowa, zainteresowanie, komentarze i maile, na które odpowiadam bezczelnie późno, bo nie jestem w stanie odpisać szybko na taką ilość. Bardzo dziękuję!

Plany?

Brak planów to też plan.

Wszystkiego najlepszego w Nowym 2019 Roku!

Do miłego zaczytania :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dobry kryminał nie jest zły - "Morderstwo w Orient Expressie" Agathy Christie

dosia1331

100_39241

„Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie”, stwierdziła swego czasu Agatha Christie. Też mam ochotę kogoś ukatrupić, gdy widzę stertę naczyń! Tylko że ja nie piszę książek i ewentualnej wizji nie przeleję na papier, ale zmywania garów nie znoszę tak bardzo, że z przyjemnością roztrzaskałabym o podłogę większość szklanek, kubków, talerzy oraz innych rzeczy, których jest zwykle w nadmiarze. Rozpacz ogrania mnie na widok pełnego zlewu i jeszcze większa, kiedy myję dwudziesty kubek, a uprzejmie donoszę, że domowników jest tylko czwórka. Jak skończą się czyste kubki, to wyjmują z szafek szklanki. Trzymajcie mnie, bo nie wytrzymam!

Nie mam pojęcia, czy "Morderstwo w Orient Expressie" jest wynikiem zamachu przeprowadzonego przez Agathę Christie na zastawę stołową, czy przypalone garnki, ale faktem jest, że tę książkę czyta się po prostu świetnie. Nie jestem specjalną fanką kryminałów, a nawet z premedytacją omijam, zwłaszcza polskie, bo mam wrażenie, że panuje jakaś moda na pisanie tego rodzaju książek oraz prześciganie się w pomysłach, że o szalonym tempie niektórych autorów nie wspomnę. Czy tylko ja mam wrażenie, że to już nie jest pisanie, a produkcja? Wybaczcie tę dygresję, bo miało być o zbrodni popełnionej w luksusowym pociągu, więc do rzeczy. "Morderstwo w Orient Expressie" to powieść detektywistyczna z Herkulesem Poirot w roli głównej i bodaj jedna z najbardziej znanych książek brytyjskiej pisarki, zainspirowana zresztą prawdziwymi wydarzeniami. Pewnej nocy w jednym z przedziałów znalezione zostaje ciało człowieka z licznymi ranami kłutymi. Wyjaśnienia sprawy, a co za tym idzie wytypowania winnego, podejmuje się Herkules Poirot. W trakcie śledztwa okazuje się, że ofiara miała wiele na sumieniu i była odpowiedzialna za porwanie i zamordowanie dziecka. Nikt z podróżujących nie przyznaje się do zbrodni, wszyscy mają alibi i uparcie twierdzą, że ze śmiercią Ratchetta nie mają nic wspólnego. Ale nie takie numery z Herkulesem Poirot, którego wyjątkowy talent detektywistyczny i umiejętność logicznego myślenia pozwalają szybko połączyć pewne fakty, a nawet zaproponować dwa rozwiązania, które zostaną przedstawione dwunastu "niewinnym" pasażerom. 

Nie będę oryginalna, "Morderstwo w Orient Expressie" to klasyczny przykład powieści kryminalnej. Poza tym znakomity trening dla szarych komórek, bo mniej więcej w połowie książki byłam tak ciekawa finału, że z trudem powstrzymywałam się przed zerknięciem do ostatniego rozdziału. Chciałam wiedzieć, czy udało mi się wytypować mordercę i nieskromnie przyznaję, że tak. Albo ta zagadka wcale nie była taka trudna. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że nie znałam tej historii, nie widziałam filmu i nie przeczytałam ani jednej recenzji książki. Teraz kusi mnie ekranizacja, zwłaszcza że zachowałam odpowiednią kolejność, czyli najpierw sięgając po książkę.

"Morderstwo w Orient Expressie" nie jest obszerną lekturą, ani książką w jakiś szczególny sposób opisującą luksusowy pociąg, czy trasę, jaką pokonywał. Stanowi tylko i wyłącznie tło dla zbrodni dokonanej w jednym z jego wagonów. Ale nie ukrywam, że sceneria pobudza wyobraźnię i na pewno skłania do poszukiwania informacji o legendarnym Orient Expressie, kursującym w ramach działalności międzynarodowej spółki Compagnie Internationale des Wagons-Lits na trasie Paryż-Konstantynopol (Stambuł). 

Jeżeli chodzi o kompozycję i postaci, zarówno pierwszo-, jak i drugoplanowe, to nie mam autorce nic do zarzucenia. Wyraziści bohaterowie i doskonała wręcz kreacja Herkulesa Poirot nie budzą moich wątpliwości i naprawdę można poczuć się, jak podczas prawdziwego śledztwa. Zastanawiam się, czy finał spełnił moje oczekiwania, czy był na tyle zaskakujący, by wystawić książce najwyższą notę. Mam lekkie uczucie niedosytu, zabrakło mi iskry, która rozpaliłaby tę historię do czerwoności. 

Moja ocena: 5/6

Autor: Agatha Christie
Tytuł: "Morderstwo w Orient Expressie"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 264
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo Dolnośląskie

 

Niezwykły chłopiec z niezwykłego domu - "Małe Licho i tajemnica Niebożątka" Marty Kisiel

dosia1331

100_3923

Przyznaję bez bicia, to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marty Kisiel. Nie mam pojęcia, dlaczego wcześniej nie zainteresowałam się jej powieściami, a przecież widywałam je na innych blogach. Poza tym słyszałam wiele pochlebnych opinii i zapewnień, że po prostu trzeba itp. itd. I gdyby nie czyjaś wzmianka o tym, że w "Małym Lichu i tajemnicy Niebożątka" autorka wspomina o "Braciach Lwie Serce" Astrid Lindgren, to pewnie nadal tkwiłabym w błogiej nieświadomości i koło nosa przeszłaby mi książka absolutnie fantastyczna i na dodatek taka, którą z powodzeniem mogą czytać dzieci i dorośli. 

Nie da się ukryć, że Marta Kisiel ma swój styl i że pisanie po prostu sprawia jej radość. Pamiętam, jak czytając książki Astrid Lindgren, zastanawiałam się, dlaczego polskie autorki tak nie piszą, dlaczego w niemal każdej książce dla dzieci pojawiają się pouczenia i narzucone formy zachowania. Pyskata Pippi i odważna Ronja nieźle uśmiałby się z niektórych lektur dla małych czytelników, a ta pierwsza ochoczo przysoliłaby słownie wszystkim tym, którzy chcą wcisnąć dzieciaki w jakieś ramy. I nagle, po tylu latach, odnajduję w polskiej literaturze kogoś, kto wreszcie przestaje się wymądrzać, ma cięty język i pierwszorzędny humor. Kogoś, kto bawi, a nie poucza, jednocześnie mając odwagę pisać o sprawach trudnych bez owijania w bawełnę. Pamiętacie, jak pięknie o śmierci w "Braciach Lwie Serce" pisała Astrid Lindgren, jak oswajała ten temat, jak cudownie zobrazowała moment przechodzenia na drugą stronę. Marta Kisiel zrobiła to nieco inaczej, trochę na modłę romantyzmu, często posługując się dowcipem, ale równie trafnie. Nawiasem mówiąc, dialogi pierwsza klasa. Jednak książka polskiej pisarki nie traktuje tylko i wyłącznie o śmierci, to historia o szeroko rozumianej dziwności, o byciu innym, o konieczności akceptacji siebie takiego, jakim się jest. A zapewniam, że dziwne jest w tej książce wszystko, od domu, po lokatorów. 

Mały chłopiec dorasta i z Niebożątka staje się Bożkiem. Zapada decyzja, trzeba wysłać go do szkoły, bo ileż można siedzieć w domu i za przyjaciela mieć Anioła Stróża z alergią na pierze i talentem do dziergania bamboszków? Wprawdzie domownicy, czyli mama, wujkowie i wszelkiej maści stwory, wraz z duchami niemieckich żołnierzy do tej pory wystarczali chłopcu, ale kiedyś trzeba zmienić otoczenie, nawiązać nowe znajomości i pomyśleć o przyszłości. Bożydar Antoni Jakiełłek, delikatnie rzecz ujmując, nie jest tym zachwycony, bo niby dlaczego miałby być skoro dobrze mu w domu? Bez fochów się nie obędzie, a jakże?! Bożek zostaje uczniem i... Co tu dużo mówić, jego obawy były uzasadnione, bo chłopiec jest po prostu inny i nijak nie potrafi dopasować się do reszty dzieciaków, a najgorsze dopiero przed nim. Wyśmiany i poniżony Bożek pewnego dnia znika i trafia w zaświaty, a stamtąd bardzo trudno wrócić. Co wydarzyło się dalej i jak potoczyły się losy chłopca? Nie pisnę ani słowa więcej na temat fabuły, przeczytajcie koniecznie!

"Małe Licho i tajemnica Niebożątka" to mądrze opowiedziana historia niezwykłego chłopca z niezwykłego domu, który musi zmierzyć się z jak najbardziej zwykłym życiem. Autorka w ujmujący sposób porusza problemy dorastania, stając po stronie tych, którzy z różnych powodów bywają wykluczeni i napiętnowani. Bycie innym nie oznacza bycia gorszym i o tym przede wszystkim jest ta książka.

"Świat byłby niepełny, gdyby żyli na nim sami zwyczajni ludzie. Zwyczajni ludzie robią mnóstwo zwyczajnych rzeczy, bez których nie umielibyśmy żyć. Ale to dziwni ludzie wspinają się na najwyższe szczyty gór, latają w kosmos, patrzą godzinami w gwiazdy. Przekraczają granice światów... albo zdrowego rozsądku. Albo piszą książki."

Nie do przegapienia!

Moja ocena: 6/6

Autor: Marta Kisiel
Ilustracje: Paulina Wyrt
Tytuł: "Małe Licho i tajemnica Niebożątka" 
Oprawa: twarda
Ilość stron: 204
Rok wydania: 2018
Wilga

 

 

Słowa na niedzielę...

dosia1331

100_3913

Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków. Pisarz, futurolog, mistrz. Stanisław Lem, autor wielu znakomitych książek, po które sięgają kolejne pokolenia czytelników. Nie przepadam za literaturą science fiction, ale nie znać Lema? To byłaby ogromna strata.

A gdyby tak przygodę z twórczością Stanisława Lema rozpocząć od "Bajek robotów", które stanowią połączenie science fiction i baśni? Kosmiczna sceneria, odległe światy, mnóstwo ważnej treści i jedyna w swoim rodzaju lekcja dla ludzkości. Czytajcie Lema!

"Aragena była planetą zabudowaną do wewnątrz; władca jej bowiem, Metameryk, który rozciągał się w płaszczyźnie równikowej na trzysta sześćdziesiąt stopni i opasywał tym sposobem swoje państwo, będąc mu nie tylko panem, ale i osłoną, pragnąc uchronić poddany sobie lud Enterytów od kosmicznego wtargnięcia, zakazał poruszania czegokolwiek, choćby najmniejszego kamyka, na powierzchni globu. Stały przeto lądy Arageny dzikie i martwe, i tylko topory piorunów obciosywały krzemienne grzbiety gór, a meteory kraterami rzeźbiły kontynenty". 

Stanisław Lem, Bajki robotów, Biała śmierć, str. 69, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012 r.

Do miłego zaczytania!

"Skoro ptaki czynią słońce" Alistair MacLeod

dosia1331

100_38921

Pamiętacie mój emocjonalny i pełen zachwytów wpis o "Utraconym darze słonej krwi" Alistaira MacLeoda? Jeżeli nie, to zapraszam do lektury tamtego tekstu, chociażby po to, by przekonać się, że warto czytać prozę kanadyjskiego pisarza, że jest w niej absolutnie wszystko, co pozwala na określanie jej mianem wybitnej. Opowiadania Alistaira MacLeoda są dowodem na to, że literatura jest wspaniałą przygodą i możliwością dotarcia do najdalszych zakątków świata, bez konieczności opuszczania wygodnego fotela. 

"Skoro ptaki czynią słońce" to kolejny zbiór opowiadań poświęconych zwykłym ludziom, ale napisanych w niezwykły, wręcz urzekający sposób. MacLeod z dużą wrażliwością odsłania przed czytelnikiem codzienność ludzi żyjących w zgodzie z naturą, podporządkowanych jej rytmowi i z pokorą przyjmujących to, co przynosi los. Radość miesza się tutaj ze smutkiem, rozpacz ustępuje miejsca łzom szczęścia, śmierć jest zaś naturalną koleją rzeczy, nad którą nawet nie warto się zastanawiać, bo nie zawsze mamy wpływ na to, co nas spotyka. Bohaterowie "Skoro patki czynią słońce" to ludzie z krwi i kości, żyjący blisko przyrody i w zgodzie z nią. Doceniający jej potęgę i podziwiający jej niezaprzeczalne piękno. Nie brakuje w prozie Alistaira MacLeoda elementów magicznych i prastarych wierzeń, co czyni te opowiadania atrakcyjnymi.

Ujmująca jest w twórczości Alistaira MacLeoda subtelność narracji, jej niespieszny charakter oraz poetyckość, która wielokrotnie przebija się w opowiadaniach. To proza, którą można się delektować, literacka uczta sprawiająca, że po przewróceniu ostatniej kartki ma się ochotę na ponowną lekturę. Trudno w tym momencie nie wspomnieć o ogromnej roli tłumaczenia, bo nie ulega wątpliwości, że Michał Alenowicz zrobił wszystko, by te opowiadania były po prostu wyjątkowe. 

Jeżeli miałbym porównywać oba zbiory, czyli "Utracony dar słonej krwi" i "Skoro ptaki czynią słońce" to chyba ten pierwszy delikatnie wygrywa z drugim. Być może moja ocena wiąże się z tym, że wtedy czytałam Alistaira MacLeoda po raz pierwszy i był dla mnie literackim odkryciem. Tym razem wiedziałam, czego mogę się spodziewać i tutaj elementu zaskoczenia nie było, ale to wciąż znakomita literatura i książka, którą po prostu trzeba przeczytać.

Moja ocena: 5.5/6

Autor: Alistair MacLeod
Tytuł: "Skoro ptaki czynią słońce"
Oprawa: miękka
Ilość stron: 251
Rok wydania: 2018
Wiatr od Morza 

Kalendarz adwentowy w postaci książki, czyli "Kosmiczne święta" Ingelin Angerborn

dosia1331

100_3880

Wszystko zaczęło się od pytania, które zadała mama: "Rutko, widziałaś gdzieś nożyczki?" W domu sympatycznej dziewczynki znikają metalowe przedmioty. Na dodatek wszyscy obwiniają Rutkę, choć ona stanowczo temu zaprzecza. Sprawa wydaje się rozwojowa, zwłaszcza że ulatniają się kolejne rzeczy, co przestaje być zabawne. Mama i tata nie wiedzą, że Rutka dysponuje dowodem, czyli nadgryzioną harmonijką i jest niemal pewna, że w jej domu jest ktoś, kto bardzo lubi metal. Okazuje się, że w pokoju dziewczynki zadomowił się Kosmarrengulagadoks, który za pomocą czarodziejskiego zaklęcia, "stare kalesony", potrafi stać się niewidzialny. Przybysz z planety Koncypiusz, jak na kosmitę przystało, jest co najmniej dziwny, ale Rutce to zupełnie nie przeszkadza. Nawet wtedy, gdy ze smakiem pałaszuje gwoździe.

Jeżeli jesteście ciekawi, co wydarzyło się później, to nie pozostaje Wam nic innego, jak sięgnąć po książkę. Lojalnie uprzedzam, że możecie mieć kłopot polegający na tym, że po pierwszym rozdziale nie będziecie potrafili odłożyć książki. Zresztą jestem tego najlepszym przykładem, bo miałam sobie tę lekturę dawkować i czytać z dziećmi przez cały adwent po jednym rozdziale, a zrobiłam dokładnie to samo, co rok temu ze "Świętami dzieci z dachów". Jakoś specjalnie mnie to nie martwi, bo jest to na tyle przyjemna książka, że z chęcią przeczytam raz jeszcze w towarzystwie Zosi i Szymona.

100_3884

100_3887

"Kosmiczne święta" to książka, która z powodzeniem zastąpi kalendarz adwentowy, bo zamiast dwudziestu czterech czekoladek znajdują się w niej dwadzieścia cztery rozdziały fascynującej opowieści o przyjaźni, które umilą radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.  

Moja ocena: 5/6

Autor: Ingelin Angerborn
Ilustracje: Per Gustavsson
Tytuł: "Kosmiczne święta"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 100
Rok wydania: 2018
Zakamarki
 

O nieobecności - "Nie ma" Mariusz Szczygieł

dosia1331
100_38781
 
Kiedy już wiem, że nie jestem nieśmiertelny, żyję inaczej.
(Hanna Krall właśnie do mnie napisała, żebym był czujny i nie formułował zbyt łatwo złotych myśli. A jeśli już, to z powątpiewaniem, zastanowieniem, znakiem zapytania, z bezradnością i jakby prosząc o radę).
Kiedy już wiem, że nie jestem nieśmiertelny, żyję inaczej?
("Nie ma", "Wybuch bomby czasu", str. 245.)
 

Chciałam wzorem jednej z koleżanek po fachu zachęcić Was do przeczytania najnowszej książki Mariusza Szczygła używając do tego mniej niż stu słów. No, ale jak? Jak? Nie da się tego zrobić, to niewykonalne, zwłaszcza gdy jest się taką gadułą, jak ja i gdy chciałoby się sprawić, by po "Nie ma" sięgnęli wszyscy. Dziewięć lat zbierania materiału do książki zaowocowało tekstami różnorodnymi, ale wszystkie mają wspólny mianownik, nieobecność. Jedne z nich są krótkie, wręcz minimalistyczne, bo jednozdaniowe, inne nowatorskie, jak chociażby "Bilans Ewy" albo ten miejscami wykropkowany, czyli "Rzeka", co aż prosi się o uzupełnienie, a czego dokonać może każdy z nas. Są w tym zbiorze również teksty dłuższe, a wśród nich znakomity "Nieznajomy wróg jakiś" o siostrach Woźniackich, czy wstrząsająca i chyba najmocniejsza w "Nie ma" opowieść o kobiecie-potworze, która w bestialski sposób zamordowała kilkuletniego chłopca i która po odsiedzeniu części wyroku wyszła na wolność za dobre sprawowanie, by później pracować jako nauczyciel matematyki i... katechetka. Być może znacie tę historię, bo ukazała się w "Dużym Formacie" w czerwcu 2013 r. 

"Nie ma" to historie o utracie, fizycznym poczuciu pustki po odejściu najbliższej osoby i oswajania się z tym faktem. Ale to także opowieści o tym, jak bardzo różnymi jesteśmy ludźmi i jak odmiennie postrzegamy rzeczywistość. Dla każdego z nas tytułowe nie ma posiada zupełnie inny wymiar i ciężar. Mariusz Szczygieł sugestywnie i bez patosu odkrywa przed czytelnikiem kolejne historie, często wzbogacając je odautorskim komentarzem. Wszystko ma swój koniec i w "Nie ma" został on przepięknie zaakcentowany pod postacią dedykacji. Wszyscy kiedyś staniemy się nieobecni, a o tym, że byliśmy świadczyć będą wspomnienia, fotografie i być może jakieś rzeczy. "Nie ma" to lektura o dużym ładunku emocjonalnym, zwłaszcza że niektóre teksty są niesłychanie wymagające, a co najważniejsze, mocno zapadają w pamięć i, mam nadzieję, nikogo z nas nie pozostawią obojętnym. Lektura obowiązkowa.

Moja ocena: 6/6

Autor: Mariusz Szczygieł
Tytuł: "Nie ma"
Oprawa: miękka 
Ilość stron: 334
Rok wydania: 2018
Dowody na Istnienie

Młodość kontra starość - "Ucho Igielne" Wiesława Myśliwskiego

dosia1331

100_3780

Wybitna, czy przeciętna? Fascynująca, czy zwyczajnie nudna? Pięknie napisana, czy tylko poprawnie? "Ucho Igielne", najnowsza powieść Wiesława Myśliwskiego i jednocześnie książka, którą czytałam nieprzyzwoicie długo, bo prawie dwa tygodnie. Wcześniej z niecierpliwością na nią czekałam. Teraz jestem po lekturze i miotam się między zachwytem a delikatnym rozczarowaniem, co w jakiś sposób jest dla mnie niewygodne, zwłaszcza że Wiesław Myśliwski należy do grona moich ulubionych pisarzy, a jego "Traktat o łuskaniu fasoli" uważam za arcydzieło polskiej literatury współczesnej. Skąd te ambiwalentne uczucia, jeśli chodzi o "Ucho Igielne"? Podstawowym zarzutem jest fakt, że niestety trochę mi się to czytanie dłużyło i naprawdę trudno mi w to uwierzyć, bo wcześniejsze powieści dwukrotnego laureata Nike pochłaniałam w iście ekspresowym tempie, z poczuciem fenomenalnie spędzonego czasu na lekturze i z gonitwą myśli, którą traktowałam jako nieodłączny element obcowania z twórczością Myśliwskiego. Jest w "Uchu Igielnym" sporo ważnej treści, kilka fragmentów, które można traktować jak sentencje, ale też momentów wypadających banalnie, jak chociażby rozważania nad przemijalnością miejsc.

Najnowsza książka Wiesława Myśliwskiego to opowieść o zderzeniu młodości ze starością, historia tego, jak pamiętamy różne etapy naszego życia, jakich wyborów dokonujemy i co za nimi stoi. Konfrontacja przeszłości z przyszłością i teraźniejszość, której w zasadzie nie ma, bo z chwilą, kiedy myślimy o czymś, co dzieje się tu i teraz, to przecież czas płynie, a więc teraźniejszość staje się przeszłością. Myśliwski dał się poznać, jako wspaniały gawędziarz i nie inaczej jest w "Uchu Igielnym", ale mam wrażenie, że ta opowieść jest chwilami, kolokwialnie rzecz ujmując, przegadana. Albo tylko tak mi się wydaje. Jest jednak coś absolutnie magicznego w powtarzalności pewnego wspomnienia, a mianowicie: "przez Ucho Igielne do tej dawnej, dzikiej, zielonej doliny", które kilkakrotnie pojawia się w powieści, jak refren w piosence. Zresztą ta metafora jest chętnie wykorzystywana w literaturze, sztuce i architekturze. Furta Dominikańska w murach obronnych Sandomierza jest jej znakomitym przykładem, ale takich miejsc na świecie jest znacznie więcej. Kluczem do opowieści Myśliwskiego, oprócz tego, o czym wspomniałam wcześniej, a więc znaczeniem ucha igielnego, jest przepowiednia, którą bohater usłyszał w młodości, a która dotyczyła długości jego życia. Co się zatem stanie, gdy ten wiek zostanie osiągnięty? Wszystko i nic, bo przepowiednia wcale nie musi się spełnić, a jeśli nawet? Bohater "Ucha Igielnego" dzięki niej wraca do przeszłości, analizuje wydarzenia sprzed lat i oprowadza czytelnika po miejscach dla niego ważnych. Przedstawia rodzinę, przyjaciół, znajomych i kobietę, którą kochał. Pozwala mu to w pewien sposób raz jeszcze przeżyć wszystko, co bezpowrotnie minęło, a co być może wtedy rozumiał i postrzegał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Ta sentymentalna podróż jest również dla czytelnika niezwykle ciekawym doświadczeniem, bo ukazującym przemiany, które dokonały się na przestrzeni lat. Niespieszna narracja jest zatem w pełni uzasadniona. Książka, choć jest powieścią, przypomina przypowieść z całym bogactwem życiowej mądrości. Myśliwski zadaje pytania, ale jednocześnie nie daje gotowych odpowiedzi, na te czytelnik musi sam odpowiedzieć. Wiesław Myśliwski w jednym z wywiadów powiedział, że literatura jest sztuką słowa i "Ucho Igielne" w warstwie językowej na pewno nią jest. 

Moja ocena: 5/6

Autor: Wiesław Myśliwski
Tytuł: "Ucho Igielne"
Oprawa: twarda
Ilość stron: 425
Rok wydania: 2018
Znak

"Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt" Emilia Dziubak

dosia1331

100_3850

Bardzo lubimy ilustracje Emilii Dziubak i z przyjemnością sięgamy po kolejne książki, które oprócz dobrej zabawy gwarantują dzieciom solidną lekcję na temat przyrody.

"Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt" to historia Homera, który pewnego dnia wyrusza w świat w poszukiwaniu prawdziwego przyjaciela. Kocur podgląda inne zwierzaki oraz rośliny i bacznie obserwuje, kto z nich mógłby zostać jego przyjacielem. Homer wie, że ta wyprawa nie będzie łatwa, bo musi zebrać sporo informacji i przede wszystkim dokonać właściwego wyboru. Jak wiadomo, koty są dość specyficzne, lubią chadzać własnymi ścieżkami, są obrażalskie i czasami zbyt pewne siebie. Znalezienie prawdziwego przyjaciela może się nie udać, kiedy ma się nadąsaną minę i charakterek, którego nie powstydziłaby się Mała Mi. Ale Homer się nie poddaje i szuka towarzysza na całe życie, a to czego się dowie na zawsze zmieni jego stosunek do otoczenia.

Książka w przystępny i obrazowy sposób ukazuje świat fauny i flory. Zwraca uwagę na fakt, że niektóre rośliny i zwierzęta żyją bardzo blisko siebie, choć nie należą do tego samego gatunku. Wspierają się, pielęgnują oraz ostrzegają w razie niebezpieczeństwa. Są również takie, które tylko udają przyjaciół, by zwabić ewentualnego przybysza, a potem ze smakiem go skonsumować. Ciekawostek z życia grzybów, roślin i zwierząt jest w książce wiele, a dzieciaki mają okazję z bliska przyjrzeć się ich relacjom.

Nie do przegapienia.

100_3855

Moja ocena: 5/6
 
Ilustracje: Emilia Dziubak
Tytuł: "Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt" 
Oprawa: twarda
Ilość stron: 28
Rok wydania: 2018
"Nasza Księgarnia"

© MATKA POLKA CZYTAJĄCA
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci